jak_przetrwac_zamkniecie_roku_blog_post_image

Jak przetrwać zamknięcie roku?

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Zbyszek
14.11.2018

Tak to znowu ten czas! To znowu ta pora roku. Zbliża się! Oczekiwania, które budowałeś przez ostatnie miesiące mają szanse się spełnić. Może jednak lepiej, żeby się nie spełniały. Nie, nie chodzi o święta! Winter is comming and so is the Year END! Tak to zamknięcie roku. Jest już za rogiem.

Jeśli brałeś już udział w tej zabawie to wiesz o co mi chodzi! Osoby, którzy są mocno zaangażowanie w zamknięcie roku wiedzą co to oznacza. Czyszczenie kalendarza towarzyskiego, brak oglądania swoich bliskich wieczorem i przygotowywanie się do życia na kuchenkach mikrofalowych, kiedy w końcu dotrzesz do domu. Nie tylko to, to zima .... zimno, mokro i szaro. Zapewne nie zobaczysz ani odrobiny światła dziennego, kiedy będziesz pracować, wyjdziesz z domu zanim słońce się obudzi i opuścisz pracę dobrze po tym, jak księżyc rozświetli noc.

Czy to naprawdę to takie straszne? Czy tylko najsilniejsi przetrwają? Nie ma co demonizować, wszyscy przeżyją zamknięcie roku.

Dla mnie zamknięcie roku było jak bardzo długi i wymagający bieg. Bieg, który skończysz zmęczony, przemoczony, podenerwowany, a może nawet brudny i spocony, jak się zapomnisz! Ten bieg będzie podsumowaniem twoich wszystkich treningów. Jeśli trenowałeś naprawdę mocno, jeśli wiesz, co masz w księgach, jeśli zrobiłeś wszystko, co się dało przez zamknięciem, jeśli przygotowałeś się tak dobrze, jak tylko się dało, na pewno się uda i będziesz mógł otworzyć szampana po zakończeniu. Natomiast jeśli nie trenowałeś, jeśli zostawiłeś wszystko na koniec, to zamknięcie roku nie będzie przypominało spijania szampana z wisienką, będzie to raczej smakowało jak gorzka herbata słodzona piachem, który będzie Ci jeszcze długo zgrzytał między zębami.

Czy można kiedyś polubić zamknięcie roku? Czy trzeba lubić ćwiczenie na siłowni? Jasne, że nie ale jak chcesz mieć mięśnie musisz ćwiczyć. Zamknięcie roku jest jak większe zamknięcie kwartału. Niekoniecznie trzeba je lubić, ale na pewno trzeba je zrobić. Case closed.

Co więc można zrobić? Proponuję przygotować się mentalnie na fakt, że przez co najmniej 2 tygodnie zamknięcia roku będzie ciężej. Może się zdarzyć, że będziesz robić kilka razy te same adjustmenty. Na pewno będziesz robić kilka razy te same recony. Na pewno będzie trzeba zaksięgować dużo, dużo więcej faktur. Przeprocesujesz więcej płatności. Odpowiesz na więcej maili. Więcej. Więcej. Więcej. Więcej. Więcej. I jeszcze więcej.

Aż w końcu wszystko wróci do normy.

O autorze

Zbyszek
Zbyszek, analityk procesów finansowych
Trener wewnętrzny. Prywatnie: Największy fan zaczynania TERAZ. Haker nawyków. Biegacz. Bloger i założyciel @nowisahabit.com