Wpływ diety na zdrowie psychiczne, co mówi nauka?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Kuba
22.05.2024

Coraz więcej badań wskazuje na to, że dieta może odgrywać istotną rolę w regulowaniu zdrowia psychicznego. Dziś przyjrzymy się, jak konkretne składniki odżywcze i wzorce żywieniowe wpływają na nasze samopoczucie i komfort życia.

Składniki odżywcze a zdrowie psychiczne

Różnorodne składniki odżywcze mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Oto kilka z nich, które według badań naukowych mają szczególne znaczenie:

- Kwasy tłuszczowe omega-3: Badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w tłustych rybach, orzechach i nasionach lnu, mogą zmniejszać objawy depresji i lęku. Kwasy te są niezbędne dla funkcjonowania mózgu i mają właściwości przeciwzapalne.

- Witaminy z grupy B: Witaminy z grupy B, zwłaszcza B6, B12 i kwas foliowy, są kluczowe dla produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które regulują nastrój. Niedobory tych witamin mogą prowadzić do objawów depresji i zmęczenia.

- Probiotyki i prebiotyki: Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że mikroflora jelitowa wpływa na zdrowie psychiczne. Probiotyki i prebiotyki mogą poprawiać nastrój i zmniejszać objawy depresji poprzez oś jelitowo-mózgową.

- Antyoksydanty: Dieta bogata w antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E oraz polifenole obecne w owocach i warzywach, może chronić mózg przed stresem oksydacyjnym, który jest związany z chorobami neurodegeneracyjnymi i zaburzeniami nastroju.


Wzorce żywieniowe a zdrowie psychiczne

Nie tylko poszczególne składniki odżywcze, ale również całe wzorce żywieniowe mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Poniżej przedstawiam kilka diet, które według badań mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne:

- Dieta śródziemnomorska: Badania wskazują, że dieta śródziemnomorska, bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy i oliwę z oliwek, jest związana z niższym ryzykiem depresji i zaburzeń lękowych.

- Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension): Dieta DASH, opracowana pierwotnie w celu obniżenia ciśnienia krwi. Składa się z dużej ilości warzyw, owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów oraz ograniczonej ilości soli i tłuszczów nasyconych. Jej pozytywny wpływ na ludzkie ciało jest osiągany dzięki wysokiej zawartości witamin (B, C, E) i minerałów (magnez, potas, wapń), które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto stabilizuje poziom cukru we krwi dzięki pełnoziarnistym produktom zbożowym, co zapobiega wahaniom nastroju. Bogata w błonnik, promuje zdrowy mikrobiom jelitowy, co korzystnie wpływa na oś jelitowo-mózgową. Ma właściwości przeciwzapalne dzięki dużej ilości owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów, co redukuje stany zapalne związane z zaburzeniami psychicznymi.

- Dieta niskoprzetworzona: Spożywanie niskoprzetworzonej żywności, takiej jak świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, chude białka i zdrowe tłuszcze, jest związane z lepszym zdrowiem psychicznym. Unikanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych, bogatych w cukry, tłuszcze trans i konserwanty, może zmniejszać ryzyko depresji i zaburzeń nastroju.

Podsumowanie

Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Spożywanie odpowiednich składników odżywczych oraz przestrzeganie zdrowych wzorców żywieniowych może wspierać funkcjonowanie mózgu, poprawiać nastrój i zmniejszać ryzyko zaburzeń psychicznych. Jak widzicie, warto zwrócić uwagę na to, co jemy, bo faktycznie jesteśmy tym, co jemy.

Źródła:

1. Journal of Clinical Psychiatry

2. Journal of Psychopharmacology

3. Frontiers in Psychiatry

4. Neuropsychiatric Disease and Treatment

5. BMC Medicine

6. Journal of the American College of Cardiology

7. American Journal of Clinical Nutrition

O autorze

Kuba
Jakub, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Z reklamą związany od zawsze. W Demant jest odpowiedzialny za komunikację w Internecie. Z natury ciekawy ludzi, a ściślej tego, co nimi kieruje. Prywatnie in-game photographer, interesuje się samolotami i jest fanem historii, której poznawanie traktuje, jak czytanie powieści. Ma 100 pomysłów na minutę i lubi tworzyć nieoczywiste analogie do codziennych sytuacji.