Jak zachowanie work–life balance wpływa na efektywność pracy?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adrianna
22.11.2022

  W dzisiejszym świecie jest trudno znaleźć odrobinę czasu dla samego siebie. Część z nas żyje w pogoni za pracą, nie oddzielając spraw zawodowych od spraw prywatnych. Prowadzenie takiego stylu życia wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka. Powinniśmy wiedzieć, w którym momencie należy powiedzieć ,,stop”. Taki sposób myślenia pomoże nam w uniknięciu nadmiernego stresu oraz zredukuje uczucie wypalenia zawodowego. Dlatego też, warto zapoznać się z takim terminem jak work–life balance, czyli w skrócie WLB.

          Czym tak naprawdę jest work–life balance? Jak sama nazwa wskazuje jest to zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Stosowanie się do zasad WLB ma nam pomóc w oszacowaniu czasu poświęconego na pracę, życie rodzinne, towarzyskie oraz rozrywkę. Te sfery powinny się wzajemnie uzupełniać, a nie stać wobec siebie w opozycji. Brak zachowywania tych reguł może skutkować nadmiernym stresem, apatią, zniechęceniem, rozdrażnieniem, zmęczeniem, a przede wszystkim popadnięciem w pracoholizm. Poza tym, skupiając się tylko na pracy zaniedbujemy najbliższych. Powinniśmy pielęgnować relacje z ludźmi, na których nam zależy. To z nimi możemy się dzielić odniesionymi sukcesami i na nich polegamy w kryzysowych sytuacjach.

            Co daje nam WLB? Przede wszystkim możliwość zadbania o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. Każdy się zgodzi, że zdrowie jest najważniejszym aspektem pozwalającym na realizację własnych celów. Możemy dbać o nasze samopoczucie w jakikolwiek sposób. Dla jednych głównym priorytetem jest spędzanie wolnego czasu z rodziną, czy z przyjaciółmi. Dla drugich największą chwilą wytchnienia będzie oglądanie ulubionych filmów i seriali, czy też realizowanie swojego hobby. Każdy z nas ma prawo ,,wychillować” się w taki sposób w jaki chce. Wystarczy tylko skutecznie wykorzystywać swój wolny czas. Zachowanie work-life balance pomaga nam również w ograniczeniu korzystania z social mediów.

 

            Kierując się koncepcją work–life balance widzimy też więcej pozytywnych rezultatów w wykonywanej pracy. Szybciej motywujemy się do realizowania powierzonych nam zadań, skuteczniej pracujemy. Mamy tak zwaną otwartość umysłu i jesteśmy gotowi na podejmowanie nowych wyzwań. Będąc zrelaksowanym i wypoczętym jesteśmy w stanie wykonać więcej zadań w krótszym czasie, jednocześnie czerpiąc z tego satysfakcję. W ten sposób poprawiamy też swoją kondycję psychiczną. Poczucie samorealizacji wpływa również na częstotliwość konfliktów, zarówno rodzinnych, jak i tych w miejscu pracy. Osoby, którym udaje się zachować balans między pracą, a życiem prywatnym, rzadziej doświadczają wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych.

   Warto podkreślić, że wykonywany przez nas zawód powinien być elementem urozmaicającym i uzupełniającym nasze życie, nie zaś zastępującym je. Work–life balance pozwala zachować nam rozsądne podejście do pracy i umożliwia samorealizację, jednocześnie pozostawiając czas na inne aspekty życia – rodzinę oraz przyjaciół.

O autorze

Adrianna
Adrianna, Solutions Delivery
Miłośniczka tańca współczesnego od 9 roku życia. W wolnych chwilach czyta książki obyczajowe i rozwiązuje krzyżówki.