Samoocena jako element własnego rozwoju

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Adrianna
22.02.2023

Kierując się ponadczasową złotą myślą Marka Aureliusza, możemy dostrzec, jak ważna jest praca nad sobą w kontekście relacji międzyludzkich. Zamiast skupiać się na słabościach innych, powinniśmy najpierw spojrzeć na siebie i zastanowić się nad własnymi. W ten sposób lepiej zrozumiemy siebie, ujawnimy swoje słabe punkty, nad którymi możemy później zacząć pracować.

Zdarza się, że zachowania innych ludzi sprawiają nam przykrość lub wywołują w nas złość. Skupiamy się wtedy na ich wadach i błędach, a zapominamy o własnych. Jednak, zanim zaczniemy oceniać innych, powinniśmy zacząć od siebie. Praca nad sobą to proces wymagający czasu i wysiłku, ale może przynieść wiele korzyści. Pozwala nie tylko odzyskać spokój i zadowolenie z życia, ale także pomaga budować lepsze relacje z innymi ludźmi. Dlatego warto poświęcić czas na autorefleksję i na przyjrzenie się swoim słabościom.

 

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad swoimi emocjami. Co dokładnie sprawia, że inni ludzie wywołują w nas negatywne odczucia? Czy to rzeczywiście jest związane z ich wadami, czy może z naszymi własnymi lękami i niepewnościami? Kiedy zauważysz, że zaczynasz odczuwać złość lub przykrość w stosunku do innych, spróbuj zwrócić uwagę na swoje emocje i zrozumieć, co je wywołuje. Spróbuj spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw i zrozumieć, dlaczego inna osoba zachowuje się w określony sposób. Może to pomóc Ci zmniejszyć złość i lepiej zrozumieć drugą stronę. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad swoimi wadami. Czego się boimy? Co nas irytuje? W jakich sytuacjach czujemy się niekomfortowo? Może to być trudne, ale jest to kluczowy krok w procesie samorozwoju. Kiedy będziemy świadomi swoich wad, będziemy mogli pracować nad nimi i się rozwijać.

Człowiek obcując z niedoskonałością, staje się lepszy, duchowo dojrzalszy, bardziej odpowiedzialny i otwarty na drugiego człowieka. Głównie chodzi o odpowiedzialną postawę, dzięki której czasami umiemy zdecydować się na trudne dla nas wyrzeczenia lub działania, ale konieczne dla naszego osobistego dobra lub dobra innych. Przedmiotem naszego działania ma być coś dobrego, ale również to, że w realizację tego dobra zaangażujemy w pełni naszą mądrość  i wolę. Należy przestać uciekać od swoich problemów, a zamiast tego, poświęcić trochę swojego czasu na  przemyślenie aktualnych życiowych wyzwań i pomyśleć nad możliwymi rozwiązaniami. Nie jest to łatwe, ale im większe wyzwanie, tym większa nauka z niego płynąca. Nie budujmy sztucznych osobowości, bo one są tylko iluzją, złudzeniem. Bądźmy sobą i czujmy się dobrze we własnej skórze, ponieważ najwięcej uwagi, szacunku i miłości otrzymują te osoby, które są  autentyczne i prawdziwe. Nie okłamujmy się, bo gdzieś tam głęboko, zawsze będziemy wiedzieli, jaka jest prawda. Kłamstwo daje krótkotrwałą ulgę i możliwość ucieczki od problemów, ale tworzy konflikty. Zadbajmy o siebie - to kręgosłup poczucia własnej wartości. Dobra relacja z samym sobą, pomoże nam w radzeniu sobie z problemami innych. Przebywajmy z ludźmi, którzy pomagają nam być tymi, kim jesteśmy, gdy czujemy się najlepiej, a nie z osobami, którzy nas hamują i tłumią pozytywne podejście do życia.

Praca nad swoimi słabościami jest dość trudna, ale przynosi z czasem wiele korzyści. Każdy z nas ma wady, bez wyjątku. Wszystkie słabe strony są traktowane na równi. Nie ma lepszych, ani gorszych. Musimy uświadomić sobie, że kluczem do mądrego życia jest zrezygnowanie z pewnych zachowań i nawyków, które ograniczają dostęp do wewnętrznej energii.

O autorze

Adrianna
Adrianna, Solutions Delivery
Miłośniczka tańca współczesnego od 9 roku życia. W wolnych chwilach czyta książki obyczajowe i rozwiązuje krzyżówki.