#DemantToMY: Porozmawiajmy o działach Rozwoju Oprogramowania i IT

Czas czytania artykułu: 6 minut
by Kuba
05.06.2024

W rozmowie z managerami - Adamem z Działu Rozwoju Oprogramowania i Szymonem z Działu IT, dowiadujemy się, jak rozpoczęły się ich kariery w Demant oraz jakie wartości i zasady przyświecają ich codziennej pracy. Aspirujący specjaliści i specjalistki IT znajdą tu cenne wskazówki dotyczące budowania kariery w dynamicznej i wspierającej organizacji.

Jakub: Zacznijmy od początku, jak zaczęły się wasze przygody w Demant?

Adam: Moja przygoda z Demant zaczęła się od kontaktu z rekruterem, który opowiedział mi o firmie, a przyznam, że wcześniej nie znałem tej organizacji. Po krótkim researchu okazało się, że Demant to firma z historią, tradycjami i świetną misją. Dodatkowo mam rodzinę w Szczecinie i po rozmowach z nimi dowiedziałem się, że wiele osób z ich kręgu miało związek z Demant. To tylko potwierdziło, że to bardzo silna marka. Jednym z moich pierwszych zadań było stworzenie zespołu odpowiedzialnego za aplikacje mobilne niemal od podstaw.  Było to w momencie, gdy na rynku pracy konkurencja o pracownika była szczególnie zawiązana. Sporo czasu upłynęło mi więc na spotkaniach. Koledzy i koleżanki z innych obszarów okazali mi wówczas wsparcie i wiedziałem już, że duch teamworku jest tu silny i autentyczny.

Szymon:  Do Demant dołączyłem na bardzo wczesnym etapie swojej kariery, będąc na trzecim roku studiów inżynierskich. Dział IT w Polsce liczył wtedy kilkanaście osób, dziś jest już około  200. Rozpocząłem od wsparcia systemu ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Wymagało to ode mnie szybkiego poznania i zrozumienia procesów biznesowych, by móc w pełni wesprzeć nasz biznes od strony IT. Po pewnym czasie zacząłem brać udział w implementacjach nowego rozwiązania systemu ERP w spółkach sprzedażowych, będących częścią Holdingu Demant. Obecnie, moje obowiązki rozszerzyły się o zarządzanie zespołem i projektami. Zawsze ceniłem, sposób, w jaki Demant pozwolił mi się rozwinąć zarówno w aspektach technicznych jak i miękkich, dlatego jednym z moich celów jest pomoc innym w rozwoju i cieszę się, że w Demant jest to możliwe, i że ta potrzeba jest również dostrzegana.

Co wyróżnia działy Rozwoju Oprogramowania i IT w Demant?

Adam: Tworzymy oprogramowanie, z którego korzysta kilka milionów ludzi na całym świecie.  Zawsze mamy na uwadze potrzeby i doświadczenia użytkowników. Nasze podejście opiera się na dogłębnych badaniach i wywiadach przeprowadzanych przez researcherów z użytkownikami końcowymi i specjalistami z klinik. Dzięki temu lepiej rozumiemy ich oczekiwania i problemy, co pozwala nam tworzyć bardziej intuicyjne i praktyczne produkty.

Szymon: Nasz Zespół zajmuje się wsparciem i rozwojem biznesu Diagnostyki Słuchu. Stawiamy na analizę istniejących rozwiązań, identyfikowanie problemów i wdrażanie usprawnień, by uzyskać jak największą przewagę na rynku. Dlatego naszym celem jest bycie partnerem dla Biznesu i dostarczanie szytych na miarę rozwiązań. Oprócz samych systemów bardzo istotne są dla nas dane i ich jakość. Dlatego kładziemy duży nacisk na współpracę ze spółkami w celu ciągłego polepszania ich jakości, wierząc, że nawet najlepsze systemy i procesy nie dadzą wymiernego rezultatu bez odpowiedniej jakości danych. Dzięki temu widzimy, że systemy i procesy w naszym obszarze funkcjonują optymalnie, a biznes w pełni korzysta z ich możliwości. W ciągu roku realizujemy wiele projektów w różnych spółkach, co daje nam możliwość podróżowania. W zeszłym roku odwiedziliśmy Florydę, a w obecnym wdrożyliśmy nasze rozwiązania w Japonii i Korei.

Jak wygląda proces rekrutacji i integracji nowych pracowników w waszych obszarach?

Adam: W Demant Szukamy nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale także osób, które potrafią pracować w zespole. Nowi pracownicy są wprowadzani do teamów, gdzie mogą liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Integracja jest płynna, ponieważ dbamy o to, aby każdy czuł się częścią zespołu od pierwszego dnia.

Szymon: Rekrutacja do naszego działu koncentruje się na znalezieniu wykwalifikowanych osób, które są otwarte na zmiany, stale poszukują lepszych rozwiązań w codziennej pracy i chcą się rozwijać. Sam proces zależy od stanowiska, na które poszukujemy kandydata. Jeżeli chodzi o proces wdrażania nowych pracowników, to głównym celem jest jak najszybsze usamodzielnienie się w codziennych obowiązkach, dlatego prowadzimy program mentoringu oraz zapewniamy wszystkie niezbędne szkolenia wewnętrzne. Co do integracji nowego pracownika z zespołem to myślę, że przychodzi to naturalnie, gdyż atmosfera tu jest niezwykle przyjazna.

A jak wygląda u was współpraca?

Adam: W Demant kładziemy duży nacisk na umiejętności miękkie, takie jak współpraca i komunikacja. Jeżeli coś nie wychodzi, otwarcie mówimy o problemach i wspólnie szukamy rozwiązań. Zespoły w Demant wspierają się nawzajem, co sprawia, że praca jest bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Nigdy nie zostawiamy żadnego zespołu samemu sobie - zawsze jest ktoś, kto może pomóc.

Szymon: Choć jesteśmy wyodrębnioną jednostką - Diagnostic IT, to ściśle współpracujemy z innymi zespołami IT w naszej firmie, które dostarczają nam infrastrukturę (sieciową, serwerową, security, itp.). Mamy raz do roku organizowaną integrację dla całego obszaru IT (którego Diagnostic IT jest częścią) oraz świętujemy zakończenia większych projektów. Nasz dział ostatnio znacząco się rozrósł, dlatego aspekt integracji między zespołowej stał się dla nas bardziej istotny - takie podejście sprawia, że współpraca na kolejnych etapach jest bardziej płynna.

Jakie rady mielibyście dla młodych ludzi, którzy chcieliby rozpocząć tu swoją karierę?

Adam: Polecam wybierać kierunki studiów zgodne z własnymi zainteresowaniami, czy to programowanie, analiza biznesowa, grafika czy UX. Ważne jest, aby być w tym dobrym, ale także, żeby już na studiach angażować się w projekty grupowe. Praca w zespole uczy współpracy, komunikacji i rozwiązywania problemów – to umiejętności kluczowe w pracy w Demant. Sam z własnego doświadczenia wiem, że teamwork jest nieoceniony i warto go rozwijać już na etapie edukacji.

Szymon: Przede wszystkim bądźcie otwartymi na zmianę, która jest niezmienną częścią dzisiejszego świata – szczególnie świata IT.  Mam na myśli nie tylko technologię, ale również podejście do rozwiązań biznesowych. Umiejętność adaptacji nowych umiejętności jest niezwykle cenna. Warto również być ciekawym i szukać swojego obszaru technologii, która sprawia nam największą radość, bo ostatecznie o to w tym chodzi. Jeżeli robisz to co lubisz, to stajesz się w tym dobry. W Demant istotna jest również umiejętność pracy zespołowej, którą można rozwijać, biorąc udział w różnych projektach grupowych, czy to na uczelniach, czy w innych organizacjach.

O autorze

Kuba
Jakub, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Z reklamą związany od zawsze. W Demant jest odpowiedzialny za komunikację w Internecie. Z natury ciekawy ludzi, a ściślej tego, co nimi kieruje. Prywatnie in-game photographer, interesuje się samolotami i jest fanem historii, której poznawanie traktuje, jak czytanie powieści. Ma 100 pomysłów na minutę i lubi tworzyć nieoczywiste analogie do codziennych sytuacji.