Z jakimi zadaniami mierzą się nasi praktykanci podczas odbywania letnich stażów?

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Małgorzata
11.08.2022

W Demant co roku organizujemy program stażów letnich w różnych działach. W tym roku rekrutacja do programu odbywała się wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Praktykanci zewnętrzni to najczęściej studenci odbywający praktykę letnią. Na praktyki wewnętrzne zapraszamy naszych pracowników z Działu Produkcji i Centrum Dystrybucji, aby mogli rozwijać swoje kompetencje i spróbować swoich sił w innym charakterze. W tym roku do programu dołączyło aż 46 stażystów.

Gosia: Jak wyglądał Twój pierwszy dzień na praktyce?

Paulina: Pierwszego dnia praktyk pobudka wyprzedziła dźwięk budzika. Byłam bardzo podekscytowana. Na wejściu poznałam drugiego praktykanta, który okazał się bardzo pogodną i pomocną duszyczką. Wszyscy w zespole do którego dołączyłam powitali mnie z uśmiechem i cieszyli się z mojego przyjścia, chyba równie bardzo jak ja. Od pierwszego dnia nie traciliśmy czasu, a od miesiąca wypisałam już z 5 długopisów robiąc notatki.

Mateusz: Na samym początku nie wiedziałem czego się spodziewać, pierwszy dzień w nowym miejscu pracy bywa stresujący. Był to dzień organizacyjny, w którym miałem szkolenia BHP oraz  IT. Opiekunka praktyk oprowadziła mnie po budynku i opowiedziała o tym, jak wygląda organizacja pracy w firmie. Moje pierwsze wrażenie było naprawdę pozytywne, głównie ze względu na miłą atmosferę panującą w firmie.

Kaja: Pierwszy dzień w Demant był trochę stresujący ze względu na nowe doświadczenie, nowe osoby i nowe miejsce. Szybko się okazało, że wszyscy są mili i pomocni, więc już drugiego dnia się nie stresowałam i z bardzo pozytywnym nastawieniem przyszłam do biura.

Daniel: Pierwszy dzień pracy był dla mnie dość stresujący z racji nowego otoczenia i nowych ludzi. Wcześniej czytałem o historii marki Demant, więc wiedziałem czym firma się zajmuje. Podczas pierwszego dnia poznałem wiele osób. Każda z tych osób okazała się życzliwa i pomocna, dzięki czemu łatwiej było mi się zaaklimatyzować. Szybko zacząłem stawiać pierwsze kroki i poznawać programy niezbędne do codziennej pracy.

Jak wygląda Twój typowy dzień pracy  – jakie zadania realizujesz podczas praktyki?

Paulina: Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ Dział Jakości jest dynamicznym działem. Na pewno to co robię codziennie rano, to analiza danych, które później przedstawiam. Później już każdy dzień wygląda inaczej. Od spotkań o przeróżnej tematyce przez analizy po tworzenie dokumentacji.

Mateusz: Rano po śniadaniu dostaje od jednego z inżynierów zadanie, wspieram ich w projektach, które realizują. Każdy ma swój osobny projekt, a więc zadania wyglądają naprawdę różnie. Na przykład opracowywanie dokumentacji technicznej, instrukcji montażu, wykonywanie pomiarów czasu montażu i obliczanie czasów standardowych, opracowywanie flow procesowego.

Kaja: Większość dnia poświęcam na wprowadzaniu faktur do systemu i ich księgowaniu – faktury dostarczane są w formie pdf do programu księgowego, który wstępnie przygotowuje fakturę do zaksięgowania. Dodatkowo pomagam przy różnych innych zadaniach w zespole jeśli jest taka potrzeba.

Daniel: Mój typowy dzień pracy zaczyna się od przeglądnięcia skrzynki mailowej. Pracuję w dziale księgowym, więc później zajmuję się wprowadzeniem faktur do systemu i rozsyłam je do zaakceptowania. Pomagam również w innych zadaniach moich współpracowników, dzięki czemu zawsze mam zajęcie. W wolnych chwilach również staram się uczyć nowych rzeczy, dzięki czemu z dnia na dzień rozwijam się i staję się coraz bardziej samodzielny, co może dać podwaliny pod dłuższą współpracę.

praktyki_w_tekscie_2

Jakie kompetencje/ umiejętności przydają Ci się podczas odbywania praktyki?

Paulina: Zostałam zrekrutowana wewnętrznie z działu produkcji, gdzie miałam okazję dokładnie obserwować proces powstawania aparatów, dzięki temu jest mi dużo łatwiej chociażby przeprowadzając analizy bądź rozpatrując reklamację. Doświadczenie pracy z ludźmi jest też dla mnie kluczowe odbywając praktyki. Otwarty umysł, chęć doskonalenia się to taki trochę „must have”. A przede wszystkim jest to kreatywność, z którą nie rozstaje się od dziecka.

Mateusz: Na pewno bardzo ważną umiejętnością jest praca w zespole, a co za tym idzie komunikacja oraz rozwiązywanie różnych problemów technicznych. W ten sposób poznaję, jak wygląda praca inżyniera, który przyczynia się do wprowadzenia nowych produktów na rynek.     

Kaja: Uważam, że bardzo ważne w czasie stażu jest bycie otwartym na nowe zadania. Warto też być komunikatywnym i odważnym, żeby chętnie zadawać pytania. Czym więcej pytamy, tym więcej się uczymy. Ważne są tez umiejętność pracy w grupie. W moich przypadku przydają się też zdolności obsługi programów typu Microsoft Excel.

Daniel: Podczas odbywania praktyk najważniejsze jest, żeby nie bać się pytać o coś, czego się nie wie. Mimo pracy w zespole jest też zostawione miejsce na pracę samodzielną, więc taki układ jak najbardziej mi odpowiada. Na praktykach również wykorzystuję wiedzę teoretyczną, której uczyłem się na studiach.

Dziękujemy naszym praktykantom za podzielenie się opinią oraz wspólną integracje na torze gokartowy.

O autorze

Małgorzata
Małgorzata, Internal Trainer
Przyszłam do Demant na praktyki w 2017 r. i zostałam na dłużej. W naszej firmie dbam o to, aby potrzeby szkoleniowe pracowników były spełnione. Prywatnie Netflix to mój ulubiony sposób spędzania czasu i z serialami jestem na bieżąco.