Po co stale się rozwijać?

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Aleksandra
10.03.2022

Słyszeliście powiedzenie, że kto się nie rozwija, ten się cofa? A może trafiło do was sformułowanie, że inwestowanie w siebie to najlepsza życiowa lokata? Cóż, faktem jest, że nie wszystkie nabyte w szkole, czy na uczelni umiejętności będą aktualne przez całe życie. Funkcjonujemy bowiem w czasach, w których  pozyskana wiedza wymaga stałej aktualizacji. Dlatego, niezależnie od tego, na jakim etapie życia zawodowego jesteśmy, powinniśmy myśleć o rozwoju.

Powiedzmy sobie szczerze, konieczność wykonywania nowych, czasem trudniejszych zadań, zmusza nas do podnoszenia kwalifikacji.  Aby być na bieżąco musimy uczyć się obsługi nowych programów, aktualizować wiedzę dotycząca przepisów i regulacji, nabywać nowe kwalifikacje związane z obszarem, w którym pracujemy. Myślimy też o tym w kontekście dalszego przebiegu naszej ścieżki kariery. Często bowiem szansa na nowe wyzwania zawodowe jest ściśle związana z rozwijanymi  umiejętnościami.

Tego typu kompetencje twarde możemy podnosić zapisując się na różnego rodzaju szkolenia, kursy, a także studia podyplomowe, których ukończenie ukoronowane zostaje dyplomem lub certyfikatem. Jeśli macie możliwość i chęć poszerzenia swojej wiedzy poprzez podjęcie nauki w tym trybie, polecam skorzystanie z niej.

Może się zdarzyć i tak, że twarde kompetencje to za mało. Zwłaszcza na stanowiskach wymagających pracy zespołowej, a już na pewno na stanowiskach liderskich i zarządczych. Tutaj umiejętności miękkie związane ze sprawną komunikacją, zarządzaniem czasem, radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami i konfliktami, czy też z motywowaniem siebie i innych, są na wagę złota. Działanie na wyczucie nie przyniesie spodziewanych efektów, a może nawet odwrotnie. Na szczęście również takie umiejętności można rozwijać biorąc udział w specjalnych szkoleniach.  

Zakładam, że całkiem spora część czytających ten tekst doskonale wie, jak ważny jest rozwój i nawet go praktykuje. Są jednak i takie osoby, którym jest całkiem dobrze dokładnie w tym miejscu, w którym się aktualnie znajdują i nie czują potrzeby wzmacniania kompetencji. Może więc kolejny argument, którego użyję zachęci tę drugą grupę do większej aktywności w zakresie rozwoju.

Czy wiecie, iż poszerzanie wiedzy i rozwijanie kompetencji sprawia, że rośnie poczucie własnej wartości? Właśnie tak! Rozwój bezpośrednio przekłada się na pewne wyrażanie własnych opinii, bo znajdujemy ich oparcie w nabytej wiedzy. Co więcej, z większą wydajnością wykonujemy swoje zadania, mamy zasoby, by proponować usprawnienia, dostrzegamy efekty przełożenia nowych kompetencji na działania. To zdecydowanie sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, ale też bardziej zmotywowani.  

A teraz ktoś może zapytać, czy w życiu chodzi o to, by uczyć się tylko tego, co wiąże się z wykonywanym zawodem? Nie i nie namawiam do tego, by w prywatnym czasie nadal być głową w pracy. Każdy z nas potrzebuje balansu i oderwania się myślami od spraw zawodowych. Można więc zacząć uprawiać różnego rodzaju techniki mindfulness, zapisać się na kurs tańca, albo zwyczajnie sięgnąć po interesującą lekturę. Jeśli w jakiś sposób czujecie, że poszerza to wasze horyzonty, rozwija was – idźcie w to.

Czy pisząca artykuł prezentuje w swoim życiu podobną postawę? Przyznaję, że regularnie podnoszę swoje kompetencje twarde. Praca w obszarze employer brandingu czy marketingu wymaga stałego aktualizowania informacji o dostępnych technologiach, trendach, nowych sposobach mierzenia wyników, etc.  Jestem przekonana, że także w waszej pracy taki update jest totalnym must have. Przecież świat pędzi do przodu i nie ogląda się za siebie. To, czy dotrzymamy mu kroku, zależy w dużej mierze od nas.

W kontekście pozazawodowym również staram się o rozwój. Dla przykładu jakiś czas temu wzięłam udział w kursie dekoratora wnętrz. Uczyłam się rysunku odręcznego, historii sztuki, ergonomii i zasad kompozycji we wnętrzach, itp. Zrobiłam to, gdyż chciałam. Gdyż lata temu stojąc przed wyborem dziennikarstwo, czy architektura, wybrałam to pierwsze, zakładając, że na drugie przyjdzie jeszcze czas. I przyszedł ;)       

Żeby nie przedłużać, podsumuję krótko. Jeśli macie już w głowie ideę, że rozwój przynosi satysfakcję, satysfakcja uśmiech, a uśmiech może przenosić góry, łatwiej będzie dokonać wyboru, gdy padnie pytanie: rozwijać się, czy nie?

O autorze

Aleksandra
Aleksandra, Employer Branding & Communication Specialist
Czworonogi z gatunku Canis familiaris zdecydowanie zwiększają jej poziom aktywności na świeżym powietrzu. Od 13 lat nie wyobraża sobie popołudnia bez spaceru po leśnych ostępach. Odświeżająca przechadzka sprawia, że chętnie sięga po lekturę, nie tylko tę branżową. Zaś dla totalnej odmiany włącza serial z gatunku post-apo.