Jak wrócić do pracy po urlopie ze spokojną głową?

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Joanna
29.08.2022

Masz wrażenie, że pierwszy tydzień po urlopie, jest jak szkoła przetrwania i nauka wszystkiego od nowa? Mało tego, o pracy zaczynasz myśleć jeszcze w trakcie plażowania?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, wiedz, że rozumiem Ciebie doskonale i serdecznie zachęcam do przeczytania poniższych wskazówek, które zamienią Twoje „tak” na „nie”.

1. Na tydzień przed urlopem, nie zwiększaj liczby zadań. Pracuj tak, jak pracowałbyś/abyś, gdyby urlopu nie było.
To wskazówka przedurlopowa, ale na pewno jeszcze nie raz się przyda. Odetnij się od myślenia „im więcej zrobię przed urlopem, tym mniej zostawię kolegom do zrobienia podczas mojej nieobecności”. Pamiętaj, że jak każda osoba na etacie masz prawo do urlopu i wypoczynku. Nie traktuj urlopu, jak czegoś, na co musisz specjalnie zasłużyć.

2. Po powrocie, maile które pojawiły się podczas Twojej nieobecności zacznij, odczytywać od góry.
Nie spędzaj całego pierwszego dnia po urlopie na odczytywaniu wiadomości, które prawdopodobnie są już nieaktualne. Zacznij od tych, które są najświeższe. Prawdopodobnie to właśnie te sprawy będą najpilniejsze pozwolą Ci poukładać kalendarz tak, aby było w nim miejsce na każde zadanie.

3. Pierwszego dnia po urlopie zaplanuj tylko jedno spotkanie, a jeśli nie masz takiej możliwości, to postaraj się zminimalizować ich ilość.
Spotkaj się z kimś z zespołu i poproś tę osobę o przekazanie najpilniejszych informacji, które mogą Cię dotyczyć. Dzięki temu, zanim przeczytasz dziesiątki maili, będziesz miał już pogląd na to, co się wydarzyło podczas Twojej nieobecności.

4. Rozpisz zadania i nadaj im priorytety.
Ten punkt dotyczy w zasadzie całego roku, ale po urlopie jest on szczególnie ważny. Jeśli rozplanujesz sobie wszystkie zadania, będziesz w stanie wykonywać je ze spokojem, jedno po drugim. Spróbuj podejść do tego zupełnie racjonalnie. Każda osoba, która pracuje musi mieć również czas na odpoczynek. Ten proces jest cykliczny, powtarza się każdego roku. Spisz zadania, zaplanuj i zrealizuj w określonym czasie.

5. Spróbuj zakładać dłuższe terminy na zadania, które wpadły od razu po urlopie.
Zanim wdrożysz się w nową rutynę daj sobie czas na rozbieg. Zakładaj więcej czasu na realizację zadań, które pojawią się po Twoim urlopie. Musisz mieć czas na wdrożenie się, nadrobienie tego co Cię ominęło i ewentualne domknięcie tematów, które czekały.

Mam nadzieję, że te 5 prostych wskazówek pomogą Ci wejść w obowiązki po urlopie ze spokojem. Urlop to normalna sprawa i czasami sami na sobie, wywieramy ogromna presję, która odbiera nam przyjemność z nim związaną. Warto zachować i pielęgnować miłe wspomnienia z wakacji, jak najdłużej.

O autorze

Joanna
Joanna, Senior Recruitment Specialist
Absolwentka Filologii Polskiej, od 10 lat związana z branżą HR. Uwielbia śledzić i być na bieżąco ze zmianami na rynku pracy, a zdobyte informacje wykorzystuje, by z jak największą energią i zaangażowaniem realizować procesy rekrutacyjne oraz dbać o dobre doświadczenia pracowników i kandydatów. Prywatnie śpiewająca mama, która kocha spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w dobrym towarzystwie przyjaciół i rodziny!