Ludzie kluczem do dobrego życia

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Maya
14.02.2024

Zespół naukowy z Harvardu przeprowadził niemal 80-letnie badanie, w którym sprawdzał, jak zmieniała się satysfakcja z życia grupy mężczyzn, zrekrutowanych do projektu w 1970 r. Do dziś jest to jedno z największych badań świata nauk społecznych.

Przez lata badacze i badaczki sprawdzali zdrowie, sukcesy i porażki badanej grupy. Wśród rekrutujących się do badania znalazł się nawet późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – John F. Kennedy.

Ludzie kluczem

Jak wskazują naukowcy po latach monitorowania uczestników, ciepłe i bliskie relacje, skuteczniej niż pieniądze czy sława, utrzymywały badanych w dobrym samopoczuciu. Dobre kontakty nie miały wpływu jedynie na stany psychiczne. Mężczyźni, którzy opisywali swoje życie towarzyskie jako pozytywne, rzadziej odczuwali dyskomfort fizyczny, ból, chorowali lub popadali w nałogi. To właśnie jakość kontaktów z ludźmi, których wokół siebie mamy jest najlepszym predyktorem zadowolenia z życia – lepszym niż IQ, przynależność do klasy społecznej, a nawet geny. Potrzeba było 30 lat, żeby zauważyć tę zależność. Dzisiaj, zespół badawczy już w innym składzie, nie bada tych samych mężczyzn, a ich dzieci i ich dzieci, szukając kolejnych odpowiedzi i nowych wniosków w zmieniający się świecie.

Źródło: Liz Mineo, „Good genes are nice, but joy is better”,  https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/04/over-nearly-80-years-harvard-study-has-been-showing-how-to-live-a-healthy-and-happy-life/, 11.04.2017.

Zdjęcie, na które patrzysz, jest autentycznym zdjęciem zrobionym w trakcie harvardzkiego badania. Jest na nim psychiatra Robert Waldinger, który siedzi na ławce z żoną Jennifer Stone. W swoim najsłynniejszym wystąpieniu na TED Talku (popularnej naukowej konferencji) powiedział, że ludzie, którzy osiągnęli największą satysfakcję w małżeństwie w wieku 50 lat, byli najzdrowsi w wieku 80 lat. 80-letni uczestnicy badania, deklarujący szczęśliwe życie małżeńskie rzadziej skarżyli się na dolegliwości fizyczne i żyli dłużej. Okazuje się, że jest to lepszym zwiastunem szczęścia i zdrowia niż poziom cholesterolu w wieku 50 lat.

https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness

„Jak to się dzieje, że relacje wchodzą w nasze ciało i kształtują nasze zdrowie?”

Niedawno Robert ponownie zagościł na TED Talks. Tym razem głębiej przyjrzał się badaniu i podzielił nowymi refleksjami dotyczącymi tego, jak utrzymać ciepłą relację przez lata i jak dużo dobrego może to nam dać.

https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_the_secret_to_a_happy_life_lessons_from_8_decades_of_research

O autorze

Maya
Praktykantka w zespołach EB, HR i Administracji
Pasjonatka natury ludzkiej i pracy twórczej. Po skończeniu kognitywistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęła studia z psychologii na Uniwersytecie SWPS. Dziś, poza nauką zgłębia tajemnice Employer Brandingu i tajniki skutecznej komunikacji wewnętrznej. W domu jest taka… jak w pracy – uśmiechnięta i gotowa na nowości. W wolnym czasie spotkacie ją na morzu pod polską banderą lub przy sztaludze z farbą we włosach.