„Jesienna deprecha” w pracy, czyli jak znaleźć motywację, kiedy jedyne o czym marzysz to ciepły koc i herbatka z imbirem?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Joanna
18.10.2023

Jesień to czas, który dla wielu osób wiąże się z obniżonym nastrojem і brakiem energii. Dni stają się krótsze, pogoda często jest szara і deszczowa, a ciepły koc i kanapa stają się bardziej kuszące niż kiedykolwiek wcześniej. Dla wielu z nas jest to okres, kiedy „jesienna deprecha” wkrada się także do naszej pracy, utrudniając skupienie і obniżając motywację. Jednak istnieją sposoby, aby pokonać to uczucie i zachować pozytywne nastawienie, pozwalając nam efektywnie działać w miejscu pracy.

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci radzić sobie z „urokami’ jesieni:

1. Zadbaj o swoje ciało: wiatr, deszcz i szarówka mogą sprawić, że chce się nam wyłącznie schować pod kocem. Jednak regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Spróbuj znaleźć czas na krótkie spacery w ciągu dnia lub zapisz się na zajęcia grupowe. Ruch wspomaga produkcję endorfin, które poprawiają nastrój- bezsporny fakt!

2. Odpowiednia dieta: jedzenie ma wpływ na naszą energię i nastrój. Zadbaj o zdrową
i zrównoważoną dietę, unikaj nadmiaru cukru i przetworzonej żywności. Warzywa, owoce, orzechy i pełnoziarniste produkty mogą pomóc w utrzymaniu energii i poprawie samopoczucia! Nie jestem dietetykiem, ale to naprawdę działa!

3. Planuj i realizuj cele: określ konkretne cele, które chcesz osiągnąć w pracy. Dzięki temu będziesz mieć motywację do działania. Dziel większe zadania na mniejsze kroki, co pomoże Ci zwiększyć poczucie kontroli nad swoją pracą.

4. Rozwijaj swoje umiejętności: jesień to doskonały czas na naukę i rozwijanie umiejętności zawodowych. Możesz zapisać się na kurs online lub przeczytać książkę związaną z Twoją branżą. To może dać Ci nową energię i zwiększyć pewność siebie.

5. Dbaj o zdrowy sen: sen jest kluczowy dla naszego fizycznego i psychicznego zdrowia. Staraj się utrzymywać regularny harmonogram snu, unikaj długich godzin przed komputerem przed snem.

6. Przerwy i relaks: nie zapominaj o krótkich przerwach w pracy. Odpoczynek i oddech od obowiązków pomogą Ci zachować koncentrację i uniknąć przemęczenia.

7. Organizuj przestrzeń pracy: upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest dobrze zorganizowane i przyjazne. Estetyczne otoczenie może poprawić samopoczucie i motywację.

8. Planuj czas wolny: planuj w miarę możliwości krótkie wypady na świeże powietrze i rozrywkę po pracy. To pomoże złamać monotonię jesieni i dać Ci coś, na co możesz się cieszyć.

Jesień może być wymagającym okresem, ale z odpowiednimi strategiami i podejściem możemy pokonać ten spadek energetyczny i emocjonalny, a dzięki temu zachować motywację do działania w pracy. Dbaj o siebie, swoje ciało i umysł, a jesień może stać się okresem rozwoju i sukcesów zawodowych.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Spróbuj, sprawdź i oceń sam/a, może jednak te proste tipy są także skuteczne?

 

O autorze

Joanna
Joanna, Senior Recruitment Specialist
Absolwentka Filologii Polskiej, od 10 lat związana z branżą HR. Uwielbia śledzić i być na bieżąco ze zmianami na rynku pracy, a zdobyte informacje wykorzystuje, by z jak największą energią i zaangażowaniem realizować procesy rekrutacyjne oraz dbać o dobre doświadczenia pracowników i kandydatów. Prywatnie śpiewająca mama, która kocha spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w dobrym towarzystwie przyjaciół i rodziny!