#DemantToMY | Wywiad z Moniką, dyrektorką Finansów

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Kuba
27.03.2024

Jak wygląda świat Finansów w Demant? Jakie cechy i umiejętności są najbardziej pożądane w tym sektorze? Jaki jest najlepszy sposób na przygotowanie się do wkroczenia na taką ścieżkę kariery? Na te i inne pytania odpowie nam dziś dyrektorka naszego działu Finansów — Monika. 


Jakub
: Moniko, powiedz nam, jak zaczęła się twoja przygoda z Demant?

Monika: Dołączyłam do Demant w styczniu tego roku, przenosząc się z Krakowa, gdzie spędziłam ostatnie pięć lat, pracując dla jednego z wiodących przedsiębiorstw medialnych. To była całkowicie inna sfera niż finanse, ale zarządzanie zespołem ponad 300 osób dało mi solidne doświadczenie w kierowaniu i motywowaniu ludzi.

Monika, dyrektorka działu Finansów w Demant

Jakie wyzwania napotkałaś w swojej karierze i jak sobie z nimi radziłaś?

Największym wyzwaniem jest dla mnie zmiana środowiska pracy, dynamika w branży finansowej i co za tym idzie ciągłe zmiany. Sektor finansowy, podobnie jak cały świat biznesu, nieustannie się zmienia, co wymaga od nas adaptacji i nauki. Wcześniejsze doświadczenia, nawet te poza sektorem finansowym, nauczyły mnie, jak ważna jest elastyczność i otwartość na nowe pomysły.

Co, twoim zdaniem, wyróżnia dział Finansów w Demant?

Nasz dział Finansów jest sercem organizacji, nie tylko kontrolującym finanse, ale także aktywnie uczestniczącym w rozwijaniu firmy. Praca tutaj to nie tylko liczby; to także innowacje i projektowanie przyszłości finansów. Staramy się być na bieżąco z nowymi technologiami i trendami, co pozwala nam nie tylko reagować na zmiany, ale także je kształtować.

Zespół Finansów Demant

Jak wygląda twój typowy dzień pracy?

Każdy dzień jest pełen wyzwań i nowych zadań. Od spotkań z zespołem, przez zarządzanie projektami, po szkolenia – jestem ciągle w ruchu. To dynamiczne środowisko wymaga ciągłej uwagi i gotowości do działania, ale też daje dużą satysfakcję z wykonanej pracy.

Jakie kwalifikacje i cechy są najbardziej cenione w tym dziale?

Otwartość na naukę i rozwój to klucz. Świat finansów nieustannie się zmienia, dlatego szukamy osób, które nie tylko posiadają solidne podstawy wiedzy finansowej, ale są też gotowe do ciągłego poszerzania swoich umiejętności. Wartość dodaną stanowi chęć do pracy zespołowej, innowacyjność i kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

Zespół Finansów Demant

Jak widzisz przyszłość działu Finansów w Demant w kontekście ewoluującego sektora, którego jest częścią?

Finanse przechodzą znaczącą transformację ze względu na postęp technologiczny, zmieniające się aspekty regulacyjne i ewoluujące modele biznesowe. W kontekście Financial Service Support (FSS)  przyszłość będzie kształtowana przez szersze trendy w finansach i usługach wspólnych, a także unikalne potrzeby naszej firmy. Z pewnością duży wpływ będzie tutaj odgrywała automatyzacja i sztuczna inteligencja. Branża finansowa coraz częściej stosuje automatyzację i technologie sztucznej inteligencji w celu usprawnienia rutynowych zadań, zwiększenia dokładności i poprawy wydajności. Obejmuje to automatyzację wprowadzania danych, uzgadniania, a nawet procesów decyzyjnych. Branża finansowa jest dynamiczna, a umiejętność dostosowania się do zmian w technologii, przepisach i warunkach rynkowych ma kluczowe znaczenie. Niezbędna będzie regularna ponowna ocena strategii i potrzeb FSS z uwzględnieniem trendów branżowych, postępu technologicznego i konkretnych celów firmy. Elastyczność, zdolność adaptacji i zaangażowanie w innowacje będą kluczowe w poruszaniu się po ewoluującym świecie finansów w kontekście centrum usług wspólnych.

Pracowniczka działu Finansów w Demant


Jakie twoje radydla osóbktóre chciałyby rozwijać swoją karierę w finansach?

Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę w finansach, musisz mieć jasną wizję swoich celów, solidny plan działania i chęć uczenia się od innych. Finanse to konkurencyjna i dynamiczna dziedzina, która wymaga ciągłego aktualizowania swoich umiejętności, wiedzy i sieci kontaktów. Zrozumienie i stworzenie ścieżki kariery jest kluczowe. Zdobądź odpowiedni stopień naukowy: Rozważ uzyskanie tytułu licencjata w dziedzinie finansów, rachunkowości, ekonomii lub pokrewnej dziedzinie. Specjaliści ds. finansów potrzebują silnych zdolności analitycznych, aby interpretować dane, oceniać ryzyko i podejmować świadome decyzje.

  • Biegłość w programie Excel: Opanowanie narzędzi arkusza kalkulacyjnego, takich jak Microsoft Excel, jest niezbędne do modelowania finansowego, analizy i raportowania
  • Wyznacz jasne cele ukierunkowane na rozwój i podążaj za nimi, zachowując elastyczność w dostosowywaniu się do nich pod kątem dynamicznego rynku.
  • Rozszerz swoją wiedzę poza finanse. Postrzegaj finanse jako czynnik wspomagający biznes. Zrozumienie innych dyscyplin biznesowych pomoże Ci zaoferować większą wartość każdej firmie jako profesjonalista finansowy.
  • Kariera w finansach może być satysfakcjonująca, ale wymaga połączenia edukacji, rozwoju umiejętności i nawiązywania kontaktów.

 

O autorze

Kuba
Jakub, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Z reklamą związany od zawsze. W Demant jest odpowiedzialny za komunikację w Internecie. Z natury ciekawy ludzi, a ściślej tego, co nimi kieruje. Prywatnie in-game photographer, interesuje się samolotami i jest fanem historii, której poznawanie traktuje, jak czytanie powieści. Ma 100 pomysłów na minutę i lubi tworzyć nieoczywiste analogie do codziennych sytuacji.