27 ciekawostek z życia duńskiej królowej Małgorzaty II

Czas czytania artykułu: 8 minut
by Marlena
28.04.2022

16 kwietnia, duńska monarchini, królowa Małgorzata II skończyła 82 lata. Na styczeń tego roku przypadł zaś złoty jubileusz jej panowania - 50 lat na tronie Danii. Z okazji tak zaszczytnych rocznic, chcę podzielić się dziś z Wami wartą poznania wiedzą na temat przedstawicielki najdłużej panującej dynastii europejskiej.

1. Małgorzata II przyszła na świat 16 kwietnia 1940 roku w Kopenhadze, jako najstarsze dziecko przyszłego króla Danii Fryderyka IX oraz jego żony Ingrid Bernadotte, córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa.

2. Królowa ma dwie młodsze siostry – księżniczkę Benedyktę oraz Annę Marię, królową Greków.

3. Chrzest Małgorzaty odbył się miesiąc po jej narodzinach, a pełne imię i nazwisko, jakie wówczas otrzymała brzmi: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid Glücksburg. Trzecie imię jest pochodzenia islandzkiego i zostało nadane Małgorzacie, by uhonorować dziadka ze strony ojca – Chrystiana X, który był również królem Islandii.

4. Co zaskakujące, królowa czasami podpisuje się jako Daisy.

5. Małgorzata II jest przedstawicielką najstarszej na świecie monarchii. Początki dynastii Glücksburgów sięgają bowiem czasów królów Gorma Starego i Haralda Sinozębego, a więc X wieku. Przedstawiciele tego rodu zasiadają również na tronie Norwegii, a w przeszłości panowali też w Islandii i Grecji.


6. Fakt, iż Małgorzata urodziła się dziewczynką, miał znaczący wpływ na zmianę panującego prawa dynastycznego w Danii. W momencie jej narodzin, tron duński mogli bowiem obejmować jedynie mężczyźni, więc kiedy pewne stało się, że królowa Ingrid nie wyda na świat kolejnego potomka, rozpoczęto prace nad zmianą konstytucji. Zmiany zostały zaakceptowane przez parlament duński w prawie sukcesyjnym jak również przez społeczeństwo w referendum. Dzięki czemu Małgorzata mogła w przyszłości objąć tron Danii.

7. Małgorzata może pochwalić się gruntownym wykształceniem, które zdobywała zarówno w kraju jak i za granicą. Studiowała archeologię w Girton College na Uniwersytecie Cambridge, politologię na Uniwersytecie Aarhus i na Sorbonie oraz ekonomię w London School of Economics.

8. Królowa jest też poliglotką. Płynnie posługuje się czteroma językami obcymi: angielskim, francuskim, niemieckim i szwedzkim. Pod pseudonimem przetłumaczyła kilka książek na język duński.

9. W wieku 27 lat, Małgorzata wyszła za mąż za francuskiego dyplomatę Henri Marie Jean Andre de Laborde de Monpezata, który po ceremonii otrzymał od króla tytuł księcia Danii. Jako że, małżonek Królowej również był wszechstronnie wykształcony, a do tego uzdolniony muzycznie, stanowili zgraną parę. Niestety w lutym 2018 roku książę zmarł na nowotwór płuc. Para doczekała się dwóch synów – Fryderyka i Joachima oraz ośmiorga wnucząt.

10. W prezencie ślubnym, rodzice panny młodej podarowali parze zamek Marselisborg znajdujący się w Aarhus, który stanowi obecnie letnią rezydencję duńskiej rodziny królewskiej.

11. Małgorzata II objęła tron Danii 14 stycznia 1972 roku, w dniu śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. Została tym samym drugą w historii duńską monarchinią, zaraz po swojej imienniczce – Małgorzacie I (1375 – 1412), która zasłynęła m.in. utworzeniem Unii Kalmarskiej.

12. W momencie przejęcia przez Małgorzatę II tronu Danii tylko 42 procent społeczeństwa wyraziło swoje poparcie dla utrzymania duńskiej rodziny królewskiej. Co więcej, nawet państwowi urzędnicy wątpili, że Małgorzata jest w stanie poprowadzić chylącą się wtedy ku upadkowi monarchię, a przez ówczesnego premiera Jensa Otto Kragha, nazwana została niedojrzałą smarkulą. Jednak dzięki swojemu uporowi, proaktywnemu podejściu i otwartości, Małgorzata stopniowo zjednała sobie poddanych i odmłodziła najstarszą monarchię Europy. Obecnie królową popiera przeszło 82 procent społeczeństwa duńskiego, wśród którego ma ona opinię niezwykle nowoczesnej i postępowej monarchini.

13. Dania jest monarchią konstytucyjną, a więc królowa pełni tu głównie funkcje reprezentacyjne. Małgorzata II występuje jako gospodarz podczas oficjalnych wizyt przedstawicieli innych państw i to ona, jako głowa państwa, reprezentuje kraj poza jego granicami. Nie sprawuje jednak formalnie rządów i nie ingeruje w politykę, choć naturalnie jej działalność na rzecz państwa wpływa na życie polityczne Danii. Królowa uczestniczy w otwarciu obrad Folketingu (duńskiego parlamentu) oraz zatwierdza skład każdego nowego rządu.

14. Królowa Danii, jak i reszta duńskiej rodziny królewskiej, mieszka w Amalienborg, czyli oficjalnej rezydencji duńskich monarchów w Kopenhadze. Posiadłość ta określana jest często mianem zimowego pałacu, choć w rzeczywistości to tak naprawdę cały kompleks pałacowy, który uważany jest za jeden z ważniejszych rokokowych zabytków w Europie.

15. Królowa Małgorzata II plasuje się w pierwszej piątce najbogatszych monarchiń świata. Wartość jej majątku szacuje się na ok. 40 milionów dolarów. Fortuna królowej ulokowana jest głównie w nieruchomościach, biżuterii oraz dziełach sztuki. Jako artystka i miłośniczka starożytności niemal całe życie poświęciła na zbieranie drogocennych historycznych artefaktów, obrazów i innych prac artystycznych. Prawdopodobnie, to właśnie te zbiory stanowią największą część jej majątku. Corocznie Królowa otrzymuje od podatników ok. 13 milionów dolarów, które przeznacza na działalność własną, wydatki prywatne i utrzymanie.

16. Małgorzata II jest niewątpliwie artystyczną duszą i niezwykle barwną postacią. Królowa przejawia liczne talenty i posiada niezwykle szerokie zainteresowania. Zaprojektowała między innymi kostiumy do wielu aranżacji telewizyjnych i teatralnych. Jest autorką kilku książek, w tym bajek dla dzieci. Małgorzata tworzy też projekty własnych sukni, projektuje znaczki i wzory na porcelanę, maluje pejzaże i kwiaty, a ilustracje jej autorstwa  wzbogaciły duńskie ekskluzywne wydanie trylogii Władca Pierścieni.

17. Jako artystka tworzy jednak zwykle pod pseudonimami: H.M. Vejerbjerg i Ingahild Grathmer.

18. W 2009 roku królowa wystąpiła jako statystka w duńskim filmie przygodowym De vilde svaner (Dzikie łabędzie), gdzie zagrała ubogą kobietę.

19. Małgorzata II uwielbia również grywać w karty. Sama kiedyś zaprojektowała talię kart.

20. Kolejną pasją Małgorzaty II jest obserwowanie ptaków. W wieku 13 lat została nawet członkinią Dansk Ornitologforening (Duńskiego Związku Ornitologów). Jako dziecko królowa posiadała nawet dwa kanarki o imionach Pan i Pani. Zaś ulubionym gatunkiem ptaka Małgorzaty II jest kruk.

21. Mniej chlubnym faktem z życia królowej jest to, iż Małgorzata II jest nałogową palaczką i nigdy nie próbowała rzucić tej wątpliwej dla zdrowia przyjemności. Natomiast kilka lat temu ogłosiła, że zaprzestanie palenia papierosów w miejscach publicznych.

22. Niektórych z pewnością może zszokować fakt, że Małgorzata zaplanowała swój własny pogrzeb. Wybrała wystawnątrumnę, w której jej ciało ma spocząć po śmierci w katedrze w Roskilde.

23. Kolejnym wyróżnikiem królowej jest jej wzrost. Małgorzata II mierzy bowiem nie bagatela 182 cm.

24. W 1960 roku, podczas swojej wizyty w Kalifornii w USA, królowa spotkała się z Elvisem Presleyem. Jednak, król rock and rolla nie zdołał urzec Małgorzaty swą osobą.

25. Co ciekawe, Małgorzata II jest 221 osobą w sukcesji do tronu Wielkiej Brytanii.

26. Dość zabawnym faktem z życia Małgorzaty jest to, że zdarzyło jej się w przeszłości kilka razy zasnąć podczas ważnych przemówień politycznych. Ostatni raz miało to miejsce w roku 2011, w trakcie otwarcia obrad parlamentu przez premier Helle Thorning-Schmidt.

27. Królowa Małgorzata została dwukrotnie odznaczona przez rząd polski. Po raz pierwszy, w 1993 roku - Krzyżem Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zaś po raz drugi, w roku 1995 - Orderem Orła Białego.

O autorze

Marlena
Marlena, Accountant w dziele AP Finansów Demant
Z Demant związana od maja 2019 roku. Księgowa z wielką pasją do ekonomii, która bynajmniej nie jest nauką ścisłą. Absolwentka trzech specjalizacji na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Po uszy zakochana w Skandynawii, z czego szczególne miejsce w jej sercu zajmują Islandia i Wyspy owcze. W wolnej chwili spędza czas ze swoim psem i kotem, czyta książki lub praktykuje jogę.