Zalety współpracy międzynarodowej i rozwój zawodowy. Przeczytaj wywiad z Agatą, inżynierem produktu w Dziale Moldingu

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Adam
25.02.2021

Adam: Powiedz proszę czym się zajmujesz w naszej firmie?
Agata: Pełnię funkcję Inżyniera Produktu w Dziale Moldingu, w którym produkujemy elementy z tworzyw sztucznych. Moja praca obejmuje m.in. ewaluację zmian inżynieryjnych, koordynację modyfikacji form wtryskowych, wpływających na zmiany kształtu naszych produktów czy też poprawę funkcjonalności samych form. Pracuję w zespole, w którym skupiamy się na zachowaniu wysokiej jakości produkowanych elementów. Praca w zespole specjalistów pozwala nam na sprawne rozwiązywanie problemów.

Na czym polega współpraca międzynarodowa na Twoim stanowisku?
Każda zmiana w produkcie jest wynikiem analizy oraz przeprowadzonych testów. Do Działu Moldingu wpływają zgłoszenia na przeprowadzenie modyfikacji czy testów z różnych działów naszej firmy. Wynikają one z działań rynkowych, usprawnień pracy na innych liniach produkcyjnych czy też z chęci wprowadzenia nowych i jeszcze lepszych rozwiązań. Wprowadzane zmiany wpływają na wewnętrzne, jak i zewnętrzne procesy, które odbywają się poza naszą produkcją. Współpraca z naszymi kolegami w Kopenhadze, a także z naszymi dostawcami (np. z Danii czy Szwecji) umożliwia mi poszerzanie swojej wiedzy nie tylko w zakresie tworzyw sztucznych, ale także dalszych etapów przetwarzania naszych elementów, które odbywają się poza granicami naszego kraju. Razem usprawniamy procesy, konsultujemy testy i wyniki. Praca w międzynarodowym środowisku pozwala mi na ulepszanie mojej pracy. Zależy mi na budowaniu długotrwałych i dobrych relacji wewnątrz, jak i na zewnątrz naszej firmy, którą reprezentuję.

wywiad_z_agata_inzynier_produktu_w_tekscie_2

Co Ci się najbardziej podoba w Twojej pracy?
Mam realny wpływ na produkt i wykorzystuję wieloletnie doświadczenie z zakresu tworzyw sztucznych i procesów wtryskowych. Dzięki wynikom, jakie osiągamy razem z zespołem, mam pewność, że moja praca jest ważna i ceniona. Ponadto na wielu rynkach jesteśmy liderem w wytwarzaniu aparatów słuchowych, co pozytywnie napędza do działania i powoduje, że jako jednostka chcesz przyczynić się do globalnego sukcesu firmy, a to z kolei przekłada się na miliony zadowolonych klientów.

Miałaś okazję spotkać się z osobą, której życie zmieniło się na lepsze dzięki naszym aparatom?
Tak! Wyobraź sobie, że wśród najbliższych mi osób usłyszałam kilka historii o tym, jak bardzo ich życie lub ich bliskich zmieniło się na lepsze. Na samym początku mojej pracy, kiedy jedna z moich koleżanek usłyszała, że pracuję w firmie produkującej m.in. aparaty słuchowe marki Oticon, opowiedziała mi historię swojego brata, który przez lata borykał się niedosłuchem, a odkąd zaczął używać aparaty słuchowe, jego życie się polepszyło do tego stopnia, że ten etap nazywa „nowym życiem”.

Opowiedz o najciekawszym projekcie, w jakim wzięłaś udział.
Wszystkie projekty, które wpływają do Działu Moldingu sprawiają mi przyjemność, ale te, w których mam okazję pracować z naszymi dostawcami i wspólnie rozwiązywać problemy to coś, co odpowiada mi najbardziej. Projekt, który najbardziej utkwił mi w pamięci to ten, który prowadziłam z naszym dostawcą odpowiedzialnym za dostarczanie nam elementów metalowych, które na Moldingu przechodzą przez proces obtrysku. Był to pierwszy projekt, który koordynowałam z ramienia Moldingu jako kontakt z dostawcą. Spędziłam wiele tygodni na wspólnym rozwiązywaniu problemów, spotkaniach, warsztatach. Było to dla mnie wspaniałym doświadczeniem, kiedy po drugiej stronie mogłam współpracować z bardzo kompetentnymi ludźmi, dla których (tak samo, jak dla mnie) najważniejsze jest rozwiązanie problemu poprzez pracę, sumienność oraz wzajemne zrozumienie biznesu. Do dnia dzisiejszego relacje, które wypracowaliśmy w tamtym czasie owocują.

wywiad_z_agata_inzynier_produktu_w_tekscie1

Czy dostrzegasz jakieś różnice międzykulturowe i podobieństwa w kontaktach międzynarodowych?
Pierwszą rzeczą jest sposób organizowania kariery zawodowej. W krajach skandynawskich zaobserwowałam, że ludzie dłużej pozostają na jednym stanowisku (nawet kilkanaście lat), podczas gdy Polacy częściej rotują. Mam przeświadczenie, że czasem żyjemy za szybko i dynamiczniej zmieniamy nasze profesje. Równowaga pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym to coś czego uczę się od naszych zagranicznych kolegów. Bo czy nie jest to cudowne, kiedy równowaga w życiu prywatnym przekłada się na równowagę w życiu zawodowym, jak i na odwrót?

Współpracując ze Szwedami, podobnie jak z Duńczykami, musimy stawiać na liczby, dane oraz fakty. Takie podejście zawsze procentuje na spotkaniach, gdzie możemy skupić się na konkretnych tematach. Jednym z moich dominujących kolorów wg. Insights jest niebieski (Give Me Details), może to właśnie dlatego bardzo dobrze się rozumiemy i możemy prowadzić ze sobą dyskusje na oczekiwanym poziomie.

Jakie plusy widzisz we współpracy międzynarodowej?
Obserwacja różnych stylów pracy, szczególnie na początku mojej praktyki zawodowej. Dziś w dalszym ciągu się uczę, analizuję i staram się wdrażać inne punkty widzenia na mój grunt. Mam również możliwość ciągłego doskonalenia języka angielskiego poprzez jego praktykę.

Czy coś jeszcze?
Prywatnie jestem wielką pasjonatką podróżowania i poznawania świata. Moje stanowisko pozwala mi odbywać podróże służbowe, do kolegów z grupy Demant, naszych dostawców, czy też brać udział w targach międzynarodowych. Poznawanie procesów produkcyjnych, obserwacja usprawnień, jakie są wprowadzane w innych firmach czy zaznajamianie się nowymi technologiami, zawsze sieją ziarenko w twojej głowie i z czasem pozwalają się rozwijać i modyfikować oraz ulepszać nasze procesy, aby praca mogła być realizowana w bardziej efektywny sposób.

Dokąd najbardziej lubisz wracać?
Do Danii. Upodobałam sobie to miejsce i odkąd pracuję w Demant tak naprawdę zaczęłam poznawać lepiej ten kraj i ludzi tam pracujących. Wracam tam służbowo oraz prywatnie.

W jaki sposób się rozwinęłaś dzięki współpracy międzynarodowej?
Dojrzałam zawodowo. Pracuję z osobami bardzo doświadczonymi i kompetentnymi, co uczy mnie pokory i pozostawia świadomość, że po drugiej stronie też jest inżynier, który ma ten sam cel co Ty. Współpraca międzynarodowa nauczyła mnie dystansu, złapałam harmonię.

Dlaczego warto dołączyć do grupy Demant, w której jesteśmy?
Nasz holding jest ukierunkowany na pracownika. Pracując tu wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych i o ile jesteś zmotywowany, zaangażowany i chcesz mieć realny wpływ na to co się dzieje w Twojej firmie, zawsze znajdziesz wsparcie, aby dążyć do wyznaczonych celów. Moja praca jest moją pasją i cieszę się, że mogę ją realizować będąc częścią grupy Demant.


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.