wywiad_z_pawlem_blog_post_image

Wywiad z Pawłem

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Wojciech
09.10.2019
Poznajcie Pawła – miłośnika sportu i fotografii, który pracuje w DGS od 19 lat. Jego przygoda w firmie rozpoczęła się od rozmowy z kolegą, a po zdanych testach został z nami na stałe. Jak uczył się języka migowego? Jak działają budziki dla osób niesłyszących? Sprawdźcie sami!

Wojciech: Jaka jest Twoja wada słuchu?
Paweł: Jestem osobą niesłyszącą z głęboką wadą słuchu. Nie słyszę od urodzenia. Noszę dwa aparaty słuchowe.

Czy język migowy jest trudny do opanowania? Jak długo się go uczyłeś?
Język migowy nie jest trudny do opanowania. Zacząłem się go uczyć od przedszkola do mniej więcej szkoły podstawowej. Uczęszczałem wówczas do szkoły dla osób niesłyszących przy ulicy Szpitalnej w Szczecinie, a następnie uczyłem się w szkole licealnej dla niesłyszących, która mieściła się w Warszawie.

Od czego najlepiej zacząć naukę migowego?
Język migowy jest naturalnym sposobem komunikacji bez użycia narządu słuchu. Dla osób słyszących najlepiej zacząć od kursów i szkoleń. Z kolei osoby niesłyszące powinny postawić na kontakt z ludźmi np. w szkole.

Jak wiele słów występuje w języku migowym?
W języku migowym, tak samo jak w języku polskim, występuje bardzo dużo słów. Jedno słowo można zamigać na wiele sposobów. Podstawowe znaki z języka migowego, które są zgodne z zasadami PJM (Polskiego Języka Migowego) liczy około 400 znaków pojęciowych.

wywiad_z_pawlem_w_tekscie1

Czy często powstają nowe słowa w języku migowym?
Technologia cały czas się rozwija, więc tych pojęć przybywa. Polski język migowy ma około 200 lat. W 1817 roku w Warszawie powstał Instytut Głuchych, a potem pierwsza szkoła dla głuchych. Wraz z biegiem czasu powstawały kolejne placówki. W takich właśnie placówkach edukacyjnych polski język migowy zaczął rozkwitać aż do czasu obecnego. Język migowy jest bardzo żywy i tak jak każdy język mówiony dostosowuje się do zmieniających potrzeb.

Czy łatwiej zrozumieć osobę migającą czy czytanie z ruchu warg?
Czytanie z ruchu warg jest dla mnie osobiście trudne, ponieważ nie każdy mówi wyraźnie i niekiedy trzeba wielokrotnie prosić o powtórzenie. Łatwiejsze jest dla mnie miganie.

Co jest szybsze – pisanie z kimś przez komunikator czy miganie?
Nie ma znaczenia, oba rozwiązania są w porządku.

wywiad_z_pawlem_w_tekscie2

W jaki sposób budzisz o określonej godzinie? Masz jakiś specjalny budzik?
Mam specjalny budzik wibracyjny, który nastawia się na określoną godzinę. Wystarczy włożyć go pod poduszkę. Są też budziki, które zakłada się na rękę np. zegarek wibracyjny. Są to bardzo pomocne gadżety dla osób niesłyszących. Z ciekawych rozwiązań mam również specjalny dzwonek do drzwi. Jeśli ktoś użyje domofonu i zadzwoni do mnie, w moich pokojach zaczynają świecić się lampki.

Czy istnieje muzyka dla niesłyszących?
Oczywiście. Piosenki tłumaczone są na język migowy, a muzykę odbiera się przez całe ciało. Kiedyś uczestniczyłem nawet w zajęciach tańca.

W miganiu uczestniczy prawie całe ciało. Czy można zmęczyć się miganiem?

Nie można. Migowy jest językiem wizualno-przestrzennym i w komunikacji rzeczywiście znaczenie ma układ dłoni, palców, mimika, ale też ruch. Jednak jestem do tego przyzwyczajony od dzieciństwa. Migowy to mój pierwszy, naturalny sposób komunikacji.

Czy to prawda, że każdy kraj ma swój język migowy?

Tak, na całym świecie język migowy różni się od siebie. Mamy np. angielski język migowy, niemiecki język migowy itd. Różnice są znaczne i wynikają z kultury, słów czy gramatyki. Niektóre języki są do siebie zbliżone. Oprócz tego istnieje międzynarodowy język migowy. Zawiera prostsze znaki. Język migowy jest naturalnym sposobem kontaktowania się osób głuchych. To on tworzy kulturę komunikacyjną niesłyszących.

wywiad_z_pawlem_w_tekscie3

O autorze

Wojciech
Wojciech, employer branding & communication specialist
Uwielbia kontakty z ludźmi, kreatywną pracę i wyzwania. Człowiek, w którego żyłach zamiast krwi płyną nuty. Jeśli nie ma pod ręką gitary, zagra na grzebieniu.