Kariera w Dziale Finansów: od księgowej do team leadera

Czas czytania artykułu: 4 min
by Agnieszka
25.08.2021

W maju 2015 roku Maja po raz pierwszy przekroczyła próg Demant. To był początek Finansowego Centrum Usług Wspólnych (FSS), które wspiera globalnie spółki z grupy Demant oraz jej przygody jako księgowa, a później również koordynator i Team Leader

Agnieszka: Co zainspirowało Cię do rozpoczęcia przygody z finansami?
Maja: Moja mama, która jest księgową. Obserwuję jej pracę od najmłodszych lat i nie wyobrażałam sobie, żebym mogła robić coś innego :).

Przez ostatnie kilka lat obejmowałaś różne stanowiska w finansach, począwszy od księgowej do team leadera. Opowiedz o swojej ścieżce kariery - jakie wyzwania czekały Cię po drodze?
Swoją karierę w finansach Demant rozpoczęłam od stanowiska księgowej, które dało mi niesamowicie wiele satysfakcji i możliwości poznania nowych procesów, kwestii, z którymi wcześniej nie miałam do czynienia. Po jakimś czasie zostałam koordynatorem w obszarze spółek duńsko-szwedzkich, w związku z czym do moich obowiązków doszły kwestie związane z zarządzaniem procesami. W miarę upływu czasu, po zdobyciu dodatkowej wiedzy i doświadczenia, zostałam awansowana na starszą księgową. Później pojawiła się możliwość zaaplikowania na stanowisko team leadera i zdecydowałam się spróbować, gdyż zarządzanie było tym obszarem, w którym chciałam się dalej rozwijać. Rekrutacja przebiegła pomyślnie i tak zdobywam doświadczenie na tym polu aż do dzisiaj. Oczywiście nie byłabym w tym miejscu, gdyby nie ciężka praca, wiele godzin nauki, analizy, pokonywania własnych słabości, częstego wychodzenia ze strefy komfortu oraz wychodzenia z inicjatywą, kiedy tylko się dało.

Jak wspominasz początki swojej pracy w Demant?
Pierwszym projektem, w jakim wzięłam udział w Demant, była migracja procesów księgowych z Danii, co wspominam z dużą satysfakcją i uśmiechem. Całość trwała 8 tygodni, z dwiema przerwami, i w trakcie tego czasu przejęłam większość procesów GL’owych naszej spółki centralnej – Oticona A/S. Całość zakończyła się sukcesem, gdyż pierwsze samodzielne zamknięcie miesiąca odbyło się bez problemów i z bardzo dobrą jakością. Był to początek przygody z Demant - początek „z przytupem”, który trwa do dziś.

Demant daje wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach, a tą, która dała i daje mi po dziś dzień dużo zadowolenia i uśmiechu, jest organizacja „Winter Party”, naszej corocznej imprezy świątecznej (pierwsza wystartowała jeszcze w 2015 roku!). W tym projekcie znalazłam się dość przypadkowo, ale przy wsparciu grupy wspaniałych, pomysłowych osób z różnych działów, mam możliwość rozwijania umiejętności organizacyjnych. Energia tych ludzi, powoduje, że spełniam się w tej roli aż do teraz.

 

Praca w Dziale Finansów wiąże się czasem z wyjazdami – oczywiście ostatnio nie było ku temu okazji, ale czy możesz opowiedzieć o perspektywach kolejnych tranzycji procesów finansowych?

Obecnie jesteśmy na etapie projektu standaryzacyjnego, który dotyczy procesów finansowych spółek działających na systemie AX. Kilka lat temu, gdy globalny shared service dopiero startował, przejmowaliśmy procesy z różnych spółek, w takim kształcie, w jakim były wykonywane lokalnie. Z czasem procesy zaczęły ewoluować, również systemy, na których nasza praca się opiera, jak i wspomniana wcześniej, wiedza księgowych. To wszystko dało impuls do standaryzacji procesów, za które jesteśmy odpowiedzialni. Wdrażamy więc standardy w procesach księgowych, które mogą być wykorzystane globalnie. Zakończenie tego projektu, będzie stanowić zielone światło dla kolejnych tranzycji procesów finansowych, w pierwszej kolejności północ Europy.

Jak w Twoim dziale dbacie o ducha zespołu, na co dzień pracując częściowo zdalnie? Czy jest to dla Was wyzwanie?
Od początku pandemii poszukujemy złotego środka na zastaną sytuację i nie ukrywam, że było i jest to dla nas wyzwanie. Trudno jest dbać o ducha zespołu, który w części jest na miejscu, w biurze, a w części pracuje z domu, ale nie poddajemy się i próbujemy dopasować narzędzia i metody, które najlepiej odbierane są przez zespół i jemu służą. Z rzeczy, które zagościły u nas na stałe to cykliczne spotkania organizowane w mniejszych grupach, a także spotkania ad hoc, mające na celu integrację i lepsze poznanie koleżanek i kolegów, z którymi współpracujemy. Dodatkowo wprowadziliśmy ostatnio stałą poniedziałkową godzinę na wspólną kawę, zapraszając tym samym osoby, które w większości pracują z domu, do odwiedzenia biura.

Opowiadasz o tym wszystkim z wielką pasją - co jest w tej pracy najbardziej fascynującego dla Ciebie?
Praca na stanowisku team leadera w Dziale Finansów Demant o zasięgu globalnym, to możliwość uczestnictwa w spotkaniach z partnerami biznesowymi z wielu krajów, współpraca z managerami projektów, innymi liderami, tranzycje procesów, wyznaczanie standardów lub dostosowywanie zgodności procesów  do odpowiednich  standardów, a ponad to praca z zespołem księgowych. 

Generalnie praca z ludźmi jest tym, co sprawia mi największą przyjemność. Ludzie potrafią dać niesamowitą energię do działania, którą chce się oddawać ze zdwojoną siłą. Połączenie tego z wiedzą, która daje prawo do wyznaczenia standardu, tudzież oceny zgodności danego procesu do przyjętego standardu, dzięki czemu powstaje coś jakościowego, daje ogromną satysfakcję.

Co powiedziałbyś osobie, która zastanawia się nad zaaplikowaniem do naszego Działu Finansów Demant?
Nie wahaj się, zaaplikuj, przyjdź na rozmowę i poczuj naszą energię. Demant daje wiele możliwości rozwoju – trzeba tylko chcieć! A Ty – chcesz?

 

O autorze

Agnieszka
Agnieszka, team leader w dziale AP Finansów Demant
Z Demant związana od 2014 roku, gdy Dział Finansów liczył sobie zaledwie 8 osób. Zarażona fascynacją liczbami i procesami księgowymi przez siostrę, kontynuuje swoją drogę zdobywając kwalifikacje zawodowe w zakresie rachunkowości, zarządzania i systemów księgowych. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunku europeistyka, której pasją jest historia współczesna, biografie i literatura faktu. Jako członek Rady Pracowniczej w Demant przenosi w czyn troskę o środowisko pracy i współpracowników. Prywatnie szczęśliwa mama dwóch córek w wieku szkolnym uwielbiająca jazdę na rowerze.