Jakie krople do oczu wybrać? Jakie ćwiczenia wzroku mogą pomóc w profilaktyce? Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne? – wywiad z panią Martą, optometrystką (część 2)

Czas czytania artykułu: 5 min
by Luiza
12.08.2021

Jak możemy chronić swój wzrok na co dzień?
Jeżeli nosimy okulary najważniejszą kwestią są dobrze dobrane szkła do naszej wady wzroku, w przeciwnym wypadku nie ma sensu ich używać. Dobrze dobrane okulary oznaczają również, że nie powinny być kupowane w dyskontach czy aptekach, tylko w profesjonalnym salonie optycznym.

Drugą kwestią są różnego rodzaju filtry blokujące niekorzystne fale światła niebiesko-fioletowego nazywane np. blue block, eye protect system. Przyczynią się one do mniejszego zmęczenia, pieczenia oka, a także do lepszej cyrkulacji filmu łzowego na rogówce i zwiększonej ochrony dna oka. Okulary blokujące światło niebieskie są dobrym wyjściem w każdej sytuacji, ponieważ sprawdzą się nam nie tylko przed ekranami telefonów czy komputerów, ale także w sklepie, gdzie również działa światło niebiesko-fioletowe. Okulary będą pomocne również podczas nocnej jazdy samochodem, dzięki którym światła jadących z naprzeciwka samochodów nie będą nas tak oślepiały. Należy zwrócić uwagę, że światło niebieskie męczy nasze oczy, ale jednocześnie nas pobudza, przez co powoduje problemy ze snem.

To, co jeszcze możemy zrobić dla dobra naszego wzroku, to po prostu mruganie. Przy zintensyfikowanej pracy z bliska, bardzo mało mrugamy, co nie jest korzystne dla naszych oczu. Mrugając, powieka rozprowadza na rogówce film łzowy. Gdy nie mrugamy, ten proces nie zachodzi i w efekcie nietrudno o suchość oka. Można stosować również krople do oczu, ale najlepiej dopiero po konsultacji z lekarzem. Jeżeli chcemy je stosować na własną rękę, należy wybierać takie, które mają jak najprostszy skład – bez rumianków, świetlików i innych podobnych rzeczy. Podstawą każdych kropli jest hialuronian sodu i tym powinniśmy się kierować, wybierając krople.

Bardzo dobrze sprawdzają się również kompresy na oczy. Po przyjściu z pracy warto przygotować ciepły, ale suchy kompres na oczy i odpocząć z nim chwilę. Nie stosujmy żadnych herbatek czy mokrych okładów. W aptekach można znaleźć gotowe kompresy, zarówno na oczy czy na głowę.

Kolejną istotną kwestią jest, aby nie korzystać z komputera, telefonu przy wyłączonym świetle lub nie czytać książki, gazety przy słabym oświetleniu. Nadmierne zwężenie źrenic przy niewłaściwym oświetleniu, właśnie np. podczas pracy przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu albo podczas jazdy samochodem nocą, może prowadzić do nadwyrężenia oczu i uczucia wyraźnego dyskomfortu, a także zmęczenia wzroku i nieostrego widzenia.

 

 

Jakie ćwiczenia wspomagające nasz wzrok możemy wykonywać, zwłaszcza gdy w ciągu dnia dużo korzystamy z komputera i telefonu?
Przydatne będą różnego rodzaju ćwiczenia, aby rozluźnić nasze oczy. Może to być stosowanie systemu 20x20x20 – co 20 minut, przez 20 sekund należy popatrzeć na odległość 20 stóp, czyli około 6 m. Ta czynność będzie przydatna dla osób, których praca wymaga od nich bliskiego widzenia, czyli np. podczas pracy przy komputerze, mikroskopie, pracy z dokumentami czy pracując nawet jako tatuażysta. Czasami nie jest możliwe, aby co te 20 minut to zrobić, ale wtedy warto raz na jakiś czas, np. co godzinę wstać i przejść się wokół biurka czy pójść po kawę i popatrzeć dookoła siebie, aby wzrok odpoczął.
Można również co 4 godziny, przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund patrzeć w 9 kierunkach (góra, dół, na boki, po przekątnej i w przód). Można zrobić to za pomocą palca wskazującego oddalonego o około 20 cm od naszej twarzy, który będzie prowadził nasze oczy. Jeżeli nie chcemy użyć do tego palca to możemy również przez chwilę robić „ósemki” samymi oczami.

Kolejnym ćwiczeniem, jeżeli nasz wzrok jest nieostry od patrzenia się np. w ekran monitora przez dłuższy czas, jest ustawienie sobie przed nosem w odległości 15-20 cm palca wskazującego, a za nim drugiego w tej samej odległości, lekko po przekątnej i patrzenie się na palec pierwszy. Dopiero jak wzrok na niego się wyostrzy przerzucamy wzrok na palec drugi i tak przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund należy przerzucać wzrok między palcami.

O swój wzrok na co dzień możemy też zadbać nie pocierając oczu rękoma. W momencie pocierania rogówka się odkształca. Nie jest to zmiana widoczna, nie odczujemy jej przez kilka, kilkanaście lat tylko dopiero później. Najlepiej przy zmęczonych, suchych oczach stosować kompresy.

 

 

Jak chronić wzrok przed słońcem?
Należy zadbać o okulary przeciwsłoneczne z bardzo dobrymi filtrami o wysokich jednostkach. Tak jak w przypadku okularów korekcyjnych, nie należy kupować ich w alejce nadmorskiej czy w dyskontach. Szczególnie jest to ważne przy okularach dla dzieci. Te okulary ze zwykłych sklepów są tylko przyciemnione, często nie posiadają filtrów. Powoduje to rozszerzanie się źrenic i w momencie wyjścia na słońce w tych okularach całe niekorzystne światło wpada nam do oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne dostaniemy tylko w salonach optycznych. 

Dla osób spędzających czas nad wodą, jeżdżących na nartach czy kierowcom poleca się stosowanie okularów z polaryzacją. Dzięki temu unikniemy tak zwanych olśnień czy rozbłysków i odbijające się światło nie będzie nas oślepiało. 

Najlepszą opcją dla osób mających wadę wzroku i spędzających dużo czasu na dworze, byłoby stosowanie okularów fotochromowych, które przyciemniają się i rozjaśniają w zależności od natężenia światła słonecznego. Dzięki temu mamy dwie pary okularów w jednej. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór takich okularów i nie są to te same okulary co kilkadziesiąt lat temu.

Ciekawym jest również to, że kolor naszej tęczówki ma również znaczenie w ochronie wzroku przed słońcem. Osoby z jasnymi oczami będą bardziej podatne na uszkodzenia oczu, niż osoby z ciemnymi oczami, na skutek posiadania mniejszej ilości melaniny. Podobnie jak z kolorem skóry, osoby z jaśniejszą karnacją będą bardziej narażone na zaczerwienienia i poparzenia skóry niż osoby z ciemniejszą karnacją.

Okulary odbijają różnokolorowe światło – od czego ono zależy?
Każda ochrona okularów korekcyjnych ma swoje własne odbicie, czyli jak skierujemy okulary pod światło lub spojrzymy na osobę, która je nosi, zobaczymy odbicie światła. Jeżeli będziemy widzieli kolor zielony oznacza to, że są to okulary z antyrefleksem; niebieskie światło oznacza okulary blokujące światło niebieskie; różowe światło oznacza okulary dedykowane kierowcom, które mocno pomagają podczas jazdy samochodem.

Część pierwszą wywiadu znajdziecie tutaj

 
 

O autorze

Luiza
Luiza, Senior HR Specialist
Z Demant związana od listopada 2018 roku. Odpowiada głównie za przyjemniejszą część pracy w firmie, jaką są benefity. Wolny czas najchętniej spędza z książką lub z aparatem.