Accounting Academy: pierwsza edycja za nami! Czego nauczyli się uczestnicy? Jak wyglądały szkolenia?

Czas czytania artykułu: 3 min
by Agnieszka
18.08.2021

W maju 2015 roku Maja po raz pierwszy przekroczyła próg Demant. To był początek Finansowego Centrum Usług Wspólnych (FSS), które wspiera globalnie spółki z grupy Demant oraz jej przygody jako księgowa, a później również koordynator i Team Leader.

Dziś, razem z grupą projektową, Maja podsumowuje projekt Accounting Academy, który wystartował w zeszłym roku w Dziale Finansów Demant i Ossur. Maja była jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia.

Agnieszka: Czym jest Accounting Academy i jaki jest jej cel?
Maja:
Accounting Academy to cykl warsztatów poświęcony tematyce księgowej. Każdy warsztat obejmuje inny obszar, bazując na dwóch podstawowych elementach sprawozdania finansowego, a mianowicie bilansie i rachunku wyników. Głównym celem całego projektu jest poszerzanie wiedzy księgowej wśród naszych pracowników, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Każdy element teorii jest popierany przykładem z naszej codziennej pracy, dzięki czemu treść przedstawiana na szkoleniu jest czytelniejsza i bardziej zrozumiała.

Na rozwinięcie jakiego typu kompetencji stawiamy poprzez ten projekt?
Z jednej strony rozwijamy kompetencje trenerskie – Accounting Academy to przede wszystkim doświadczeni księgowi – trenerzy wewnętrzni, którzy dzielą się specyficzną wiedzą z kolegami/koleżankami. Biorąc pod uwagę fakt, iż bazujemy na przykładach z biznesu, pokazujemy przy tym powiązania między procesami, działami i wpływ, jaki mają na siebie poszczególne elementy.

Z drugiej strony dążymy do poszerzania wiedzy merytorycznej, księgowej wśród pracowników, czyli kompetencje twarde, wiedza ekspercka. W warsztatach biorą udział wybrani pracownicy z Działów Finansów Demant i Ossur, którzy na co dzień wspierają spółki z całego świata - ich rozwój, sprzyja rozwojowi biznesu, może zaowocować usprawnieniami, wypracowaniem wyższej jakości standardów, dostarczaniem analiz na wyższym poziomie i lepszym skupieniem na potrzebach naszych partnerów biznesowych.Projekt o tak dużej skali wymagał z pewnością wiele wysiłku i czasu od trenerów, studentów i organizatorów. Czy dziś, podsumowując go, uważasz, że spełnił swój cel i czy jesteś z niego dumna?
Była to pierwsza edycja Accounting Academy, jesteśmy obecnie w trakcie zbierania feedbacków, więc nie mam jeszcze finalnego podsumowania. Na pewno jest kilka kwestii wymagających poprawy czy doprecyzowania, jednak biorąc pod uwagę całokształt i ogrom pracy, jaki został wykonany, by projekt ruszył, jestem bardzo dumna z efektu. Już w trakcie trwania warsztatów miałam okazję przekonać się, że wiedza tam przekazywana jest wykorzystywana przez uczestników w praktyce, co niezmiernie cieszy! 
Trenerzy przygotowywali się do poprowadzenia warsztatów na długo zanim one ruszyły, żeby wykorzystać przykłady naszej codziennej pracy i w atrakcyjny sposób przekazać wiedzę. 

To nie były wyłącznie akademickie wykłady. Wykorzystywaliśmy różne formy - brainstorming, praca w grupach, quizy, zadania rachunkowe, prezentacje - by angażować uczestników w bardzo aktywny sposób. Myślę, że takie podejście oraz bazowanie na prawdziwym biznesie mocno odróżnia Accounting Academy od szkoleń zewnętrznych.

 

O autorze

Agnieszka
Agnieszka, team leader w dziale AP Finansów Demant
Z Demant związana od 2014 roku, gdy Dział Finansów liczył sobie zaledwie 8 osób. Zarażona fascynacją liczbami i procesami księgowymi przez siostrę, kontynuuje swoją drogę zdobywając kwalifikacje zawodowe w zakresie rachunkowości, zarządzania i systemów księgowych. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunku europeistyka, której pasją jest historia współczesna, biografie i literatura faktu. Jako członek Rady Pracowniczej w Demant przenosi w czyn troskę o środowisko pracy i współpracowników. Prywatnie szczęśliwa mama dwóch córek w wieku szkolnym uwielbiająca jazdę na rowerze.