Kim jest i czym zajmuje się scrum master?

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Karolina
19.01.2022

W działach IT występuje wiele nazw stanowisk, które dla osób spoza, brzmią dość tajemniczo. Vasili, który na co dzień pracuje w Demant Technology Center w Warszawie pełni rolę scrum mastera i właśnie o tym, opowiedział w wywiadzie.

Karolina: Czym zajmuje się scrum master?
Vasili: Scrum master jest proces menadżerem, który odpowiada za efektywność zespołu scrumowego i organizacji. Zazwyczaj zespół scrumowy zajmuje się rozwojem oprogramowania, ale może też pracować przy innych produktach w różnych branżach. W zespole scrumowym występują trzy role: product owner, developerzy i właśnie scrum master. Framework scrum został stworzona w celu rozwiązywania złożonych problemów, czyli takich,
w których nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnego wyniku.

Skąd pomysł na taki zawód?
Jak to w życiu bywa, to była kwestia przypadku. Studiowałem ekonomię i początkowo pracowałem w zupełnie innym zawodzie, który jednak nie okazał się moim wymarzonym. Mój kolega pracował w pewnym startupie IT
i zaproponował mi dołączenie do zespołu. To właśnie tam poznałem scrum.

Jakie kompetencje powinien posiadać scrum master?
Uważam, że bardzo ważna jest dojrzałość emocjonalna oraz takie ogólne doświadczenie życiowe. Scrum master ma kilka stanów, takich jak na przykład mentor, nauczyciel czy facilitator. Jeśli chcesz zostać scrum masterem to musisz być na tyle opanowany, aby móc podejmować decyzję w sposób empiryczny, czyli bazować na faktach
i danych, ponieważ Twoje decyzje wpływają na losy projektu. Są to bardzo ważne cechy. Dodatkowo, aby dobrze pełnić swoją rolę potrzebny jest oczywiście ogrom wiedzy teoretycznej oraz doświadczenie praktyczne.

Masz na myśli konkretną wiedzę obejmującą daną branżę?
Tak, jeśli na przykład chcesz zostać scrum masterem w branży IT, to musisz przede wszystkim wiedzieć, jak wygląda proces wytwarzania oprogramowania oraz posiadać szeroką wiedzę o frameworku scrum. Tutaj też ważną rolę odgrywa mentor, zwłaszcza na początku ścieżki zawodowej. Warto znaleźć dobrego mentora, który wprowadzi Cię w ten zawód krok po kroku.

Czy aby pracować jako scrum master, musisz mieć ukończone konkretne studia lub zdobyte pewne certyfikaty?
Nie, ale specjalne kursy bardzo podnoszą kompetencje, a zdobyte certyfikaty wartość na rynku. Jedną z najbardziej znanych organizacji jest Scrum.org. W tej organizacji występują 3 poziomy certyfikacji PSM 1, PSM 2
i PSM 3. Zdobycie najwyższego poziomu jest najtrudniejsze i takim certyfikatem może się pochwalić
mniej niż 1000 osób na całym świecie, w tym ja.

Ogromne gratulacje! Musisz być z siebie bardzo dumny. Jak to jest być jedną z tysiąca osób z takim certyfikatem?
Jest to oczywiście miłe uczucie. Tym bardziej, że ścieżka zdobycia tych certyfikatów, niesie za sobą ogrom wiedzy
i umiejętności. Dlatego właśnie, bardzo polecam podchodzenie do certyfikacji, ponieważ stanowi ona istotny element rozwoju w tym zawodzie.  

Co jest dla Ciebie motywatorem w pracy?
W mojej pracy podoba mi się to, że mam wpływ na zmiany w organizacji, które skutkują dostarczaniem jak największej wartości. Firmy wydają na rozwój duże pieniądze, a ja staram się, aby ten rozwój był jak najbardziej efektywny, ponieważ ma on wpływ również na wszystkich pracowników, a ponadto przyczynia się do dostarczania wartości klientom końcowym.

wywiad_vasili-zdj-w-tekscie-2

Czy jako scrum master masz zadania indywidualne czy pracujesz głównie z zespołem?
Rola scrum mastera w pełni opiera się na filozofii Servant-Leadershipu. To znaczy, że scrum master nie jest mistrzem zespołu, ale mistrzem zachęcania, umożliwiania i energetyzowania ludzi, do wykorzystywania ich pełnego potencjału. Scrum master to Servant Leader, który koncentruje się na potrzebach członków zespołu oraz tych dla kogo produkt jest tworzony. Wszystko po to, aby osiągnąć wyniki zgodne z wartościami, zasadami
i celami biznesowymi organizacji. Właśnie dlatego w większości pracuję z ludźmi żeby umożliwić proces tworzenia
i funkcjonowania wysokoefektywnych zespołów, poprzez coaching, mentoring i zarządzanie procesami.

Wiem, że prężnie działasz w społeczności scrum masterów, czy możesz opowiedzieć, jak taka społeczność wygląda, czym się zajmujecie?
Tak, faktycznie jest dosyć spora społeczność scrum masterów. Organizujemy regularne spotkania, na których wymieniamy się doświadczeniem, omawiamy różne problemy, z którymi się zmagamy i wspólnie pracujemy nad tym, aby stale się rozwijać. Dodatkowo w ramach swojej działalności przetłumaczyłem kilka scrumowych dokumentów na język białoruski i rosyjski, dzięki czemu scrum może rozwijać się w wielu krajach.

Masz już imponujące osiągnięcia na swoim koncie. Powiedz proszę na koniec, jakie masz plany na przyszłość?
Scrum i to czym się zajmuje to moja pasja. Bardzo lubię zmieniać procesy, bo one wpływają bezpośrednio na pracę innych, a w pracy spędzamy dużą część swojego życia. Zadania, które wykonuję, przynoszą mi ogromną satysfakcję, więc chcę dalej kontynuować swój rozwój w tym kierunku. Właśnie dlatego, po pracy również angażuję się w dodatkowe projekty, ponieważ po prostu sprawia mi to dużą przyjemność.

O autorze

Karolina
Karolina, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Miłośniczka ruchu zdrowego stylu życia i jogi. Kocha przyrodę, ale ma słabość do dwóch kółek, więc latem można ją spotkać na motocyklu.