Początki firmy Demant - wywiad z Clausem Nielsenem, współautorem książki o Williamie Demancie, część 4.

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
16.11.2020

Adam: Jak wyglądały początki biznesu?

Claus: Firma została założona w 1904 roku, kiedy Hans Demant, ojciec Williama, uzyskał licencję na sprzedaż amerykańskich aparatów słuchowych w Danii. Historia, która kryje się za tym wydarzeniem, jest bardzo osobista i wyjątkowa.

Czy zabierzesz nas zatem w podróż do tego okresu?

Oczywiście, z przyjemnością! Przed rokiem 1904, pod koniec XIX wieku, Hans Demant był przedsiębiorcą prowadzącym dwie firmy - produkcję rowerów i maszyn do szycia, obie w Odense w Danii. Odziedziczył interesy po swoim wuju, który nie miał spadkobierców. Hans i jego żona Camilla byli szczęśliwą i szanowaną rodziną w Odense.
W pewnym momencie, po urodzeniu Williama, Camilla zaczęła mieć pogłębiające się problemy ze słuchem. Ponad 100 lat temu oznaczało to życie w izolacji. Dlatego Hans starał się pomóc żonie na wiele sposobów aby zapewnić małżonce względny komfort życia.

wywiad_z_clausem4_w_tekscie1

Rodzina Demantów z pięciorgiem dzieci. Camilla i Hans pośrodku, z lewej strony ich syn William, późniejszy właściciel firmy.

wywiad_z_clausem4_w_teskcie

Litografia przedstawiająca prawdopodobny wyglądał sklepu Hansa, w którym sprzedawał rowery, maszyny do szycia, a później pierwsze aparaty słuchowe.

Czy te działania pomogły?

Niestety nie. Cokolwiek Hans Demant zrobił dla swojej żony, to nie było to wystarczające. Hans i Camilla konsultowali się z różnymi lekarzami, w tym ze słynnymi doktorami z Wiednia i Berlina. Żaden z nich jednak nie był w stanie pomóc.

Jak ostatecznie udało się Hansowi pomóc Camilli?

Pewnego dnia przyjaciel Hansa z Wielkiej Brytanii przesłał do niego informację telegrafem o tym, że dostępny jest nowy aparat słuchowy, który może pomóc Camilli.
Ów przyjaciel był obecny na koronacji Księżnej Aleksandry - duńskiej księżniczki, która w 1902 roku została angielską królową. Zauważył on, że pomimo iż Aleksandra była dotknięta głębokim ubytkiem słuchu, nowy aparat słuchowy zadziałał doskonale podczas jej koronacji. Aleksandra słyszała większość rytuałów koronacyjnych i przemówienia biskupa.

Po otrzymaniu tej informacji, oboje zastanawiali się, czy taki aparat może również pomóc Camilli. Hans Demant niebawem odwiedził Londyn i jego przyjaciel zakupił dla niego aparat słuchowy. Odtąd życie Camilli zmieniło się na lepsze.

Nie zdziwiłbym się, gdyby był to pierwszy elektryczny aparat słuchowy w Danii, ale to tylko moje przypuszczenie.

wywiad_z_clausem4_w_tekscie2

Księżna Aleksandra – koronacja w 1902 roku.

Jak fakt otrzymania przez Camillę aparatu słuchowego, ma związek z powstaniem naszej firmy?

Rodzina Demantów była dość znana w Odense. Wszyscy wiedzieli o problemach Camilli. Wiadomość o poprawie jej słuchu wzbudziła zainteresowanie mieszkańców. Kiedy ludzie zrozumieli, że może to być rozwiązanie problemów ze słuchem również i dla nich, szybko zaczęli prosić o możliwość zakupu aparatów. Hans był dobrym człowiekiem i odnoszącym sukcesy biznesmenem, szybko dostrzegł możliwość pomagania ludziom i otwarcia nowej firmy.

W 1904 roku zaczął importować aparaty słuchowe do Danii. Kilka lat później, z powodu ostrej konkurencji w branży maszyn do szycia i rowerów, porzucił oba biznesy, przeniósł się do Kopenhagi i zajął się wyłącznie sprzedażą aparatów słuchowych.

Ciąg dalszy nastąpi...


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.