Typy problemów na podstawie budowy domu, czyli czym jest Scrum?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Karolina
04.02.2022

W ostatniej rozmowie Vasili opowiedział o swojej roli w organizacji, zadaniach i kompetencjach jakie powinien posiadać dobry Scrum Master. W tym wywiadzie dowiemy się więcej o samym Scrumie oraz poznamy typy problemów na podstawie budowy domu.

Zapraszam do II części rozmowy z Vasiliem.

Karolina: Czym jest Scrum? Dlaczego Scrum jest taki ważny, po co powstał?

Vasili: Scrum jest frameworkiem procesowym służącym do dostarczenia wartości poprzez rozwiązania złożonych problemów. Scrum jest najczęściej stosowany w branży IT, jednak świetnie sprawdza się też w innych branżach, które również napotykają problemy złożone.
Scrum unaocznia względną skuteczność dotychczasowego zarządzania, środowiska, technik pracy, aby umożliwiać wprowadzanie usprawnień.

Co dokładnie oznaczają złożone problemy?

Są to takie sytuacje, w których nie możemy przewidzieć ostatecznego wyniku oraz drogi osiągniecia  tego wyniku. Mamy w projekcie analizy oraz założone wyniki, ale tak naprawdę, aż do jego zakończenia, nie możemy być pewni rezultatu. Tłumacząc dokładniej możemy wyróżnić cztery typy problemów: proste, skomplikowane, złożone i chaotyczne. Wytłumaczę to na przykładzie budowy domu.

Problem prosty to budowanie domku dla ptaków. Jest to stosunkowo łatwe i wielokrotnie powtarzane, więc wiemy, jakiego rezultatu możemy się spodziewać.

Problem skomplikowany to na przykład budowa domu do zamieszkania. Jest to zdecydowanie trudniejsze zadanie, ale powstało już na tyle dużo domów, że jesteśmy
w stanie stworzyć plan, policzyć koszty i oczekiwać konkretnego rezultatu.
Kolejny typ to problemy złożone, to właśnie przy tej grupie świetnie sprawdza się Scrum. Posługując się dalej przykładem domu, to tym razem byłaby to budowa domu na Marsie. Potrafimy zbudować dom, wiemy, jak to zaplanować, ale nie możemy być pewni co do rezultatu, ponieważ nie mamy żadnych wcześniejszych doświadczeń, na których moglibyśmy się oprzeć.

Ostatni typ to problemy chaotyczne. W tym przypadku ciężko zastosować jakąś metodę, ponieważ są to problemy, które wynikają z zewnętrznych okoliczności. Na przykład szybkie budowanie domów zastępczych po jakimś kataklizmie naturalnym. Tutaj nie ma miejsca na analizy
i badania, tylko trzeba działać szybko.

Czy możesz wytłumaczyć zależność pomiędzy Scrum, a SAFe?

Scrum stosuje się dla jednego zespołu, który ma ograniczoną ilość osób. Natomiast SAFe jest czymś większym, jest frameworkiem do skalowanie Scrumu, ponieważ nie wszystkie produkty jesteśmy
w stanie wytworzyć z pomocą jednego zespołu. W takich właśnie przypadkach zaczynamy skalować Scrum na więcej niż 2 zespoły. Więc SAFe jest praktyką do skalowania i tworzy podstawy do stosowanie Scrumu w więcej niż dwóch zespołach.

Kto stworzył framework Scrum i jakie były jego początki?

Oficjalnymi pomysłodawcami Scruma są Ken Schwaber i Jeff Sutherland. To oni wypuścili pierwszą wersji Scrum Guide. Później było kilka aktualizacji, ale te zmiany zazwyczaj są małe i służą głównie temu, aby cały dokument nie był źle interpretowany. Aktualizacje zachodzą głównie wtedy, gdy pojawiają się błędne interpretacje i ktoś zaczyna z nich korzystać.

Wiem, że Scrum to nie tylko Twoja praca, ale również pasja. Powiedz proszę, co najbardziej przekonuje Cię w tym frameworku?

To prawda, wiele moich zadań po pracy również obraca się wokół Scrumu. Chyba najbardziej satysfakcjonuje mnie to, że za pomocą odpowiednich działań i stawiania hipotez, jestem
w stanie maksymalnie zoptymalizować wyniki organizacji, przy jak najmniejszym koszcie. Wtedy efektem mojej pracy są realne liczby, wpływające na koszty i dostarczaną wartość. Wszystkie takie usprawnienia cieszą, motywują i napędzają do dalszych działań.

O autorze

Karolina
Karolina, Digital Marketing & Employer Branding Specialist
Miłośniczka ruchu zdrowego stylu życia i jogi. Kocha przyrodę, ale ma słabość do dwóch kółek, więc latem można ją spotkać na motocyklu.