Rola lidera jest związana z ciągłą nauką – wywiad z Joanną.

Czas czytania artykułu: 3
by Marta
18.05.2021

5 Sprints to Grow to program dla pracowników Demant, którzy chcieliby w przyszłości zająć stanowisko lidera lub managera w naszej firmie. Właśnie trwa pierwsza edycja. Joanna,  senior HR business partner, opowiada o procesie rekrutacji, szkoleniach i warsztatach w czasie pandemii oraz o kompetencjach i roli lidera.

Marta: Czym jest program 5 Sprints to Grow? Jaka jest jego idea?
Joanna:
To program rozwojowy, który wystartował w 2021 roku w naszej spółce w centrum Szczecina. Jest skierowany do osób, które nie pracują na pozycjach liderskich, a w takiej roli widzą się w przyszłości. Podczas serii warsztatów uczestnicy rozwijają swoje kompetencje liderskie oraz komunikacyjne. W oparciu o metodykę design thinking, przez cały okres trwania programu przygotowują również projekty grupowe, których celem jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania w wybranym obszarze, które będzie bliżej użytkowników i odpowie na ich prawdziwe potrzeby.

Ile czasu trwa program?
Program rozpoczął się w marcu 2021, a jego koniec zaplanowany jest na wrzesień 2021. Przez ten czas odbędzie się 6 warsztatów. Pierwsze były prowadzone przez Dział HR, a pozostałe 5 odbywa się z udziałem trenerów zewnętrznych. Dodatkowo przewidziane są sesje Q&A, podczas których uczestnicy mogą przedyskutowywać pojawiające się wątpliwości. Poza tymi spotkaniami pracują nad własnymi zadaniami oraz projektem grupowym. We wrześniu odbędzie się wielki finał, podczas którego będą przedstawiać wypracowane w trakcie programu rozwiązania.

wywiadjoja_w_tekcie

Jak wyglądała tegoroczna rekrutacja i czy pojawiły się wyzwania w związku z pandemią?
Bardzo pozytywnie zaskoczył nas duży odzew ze strony pracowników. Otrzymaliśmy, aż 70 aplikacji. Po rozmowach rekrutacyjnych do drugiego etapu zakwalifikowało się 28 osób. Finalnie w programie bierze udział 14 pracowników, którzy na co dzień pracują w przeróżnych zespołach. Pandemicznym wyzwaniem było sprostanie wciąż zmieniającym się wymogom sanitarnym. Ostatecznie udało nam się wszystko zorganizować z zachowaniem wszelkich reżimów, bezpiecznie i sprawnie. Zastanawialiśmy się także, czy podczas spotkań online uczestnicy programu odpowiednio się zintegrują i poczują ducha pracy zespołowej. Na szczęście w tej edycji bierze udział wyjątkowa grupa, która świetnie potrafi zadbać o dobre relacje, zarówno w programie, jak i poza nim. Wszyscy nauczyliśmy się, jak najlepiej wykorzystywać potencjał kontaktów online, by móc czerpać z pracy i programu jak najwięcej.

Jakie są korzyści z udziału w programie?
Program to przede wszystkim szansa na rozwój kompetencji oraz udział w ciekawych i angażujących warsztatach. Umiejętności liderskie, na przykład komunikacyjne czy związane z budowaniem zaufania w zespole, przydają się w pracy, ale są użyteczne także poza firmą. Nawet na swoich obecnych stanowiskach uczestnicy znajdują sposoby na wykorzystanie i szlifowanie zdobytych kompetencji. W przyszłości, kiedy będą mieć możliwość objęcia stanowiska lidera, na pewno znacząco ułatwi im to wejście w nową rolę. Uczestnicy mają też okazję spotkać nowe osoby o podobnych aspiracjach. Dzięki programowi mogą poznać perspektywę innych zespołów, zyskać lepszy ogląd na całościową działalność firmy. Pracownicy, którym w tym roku nie udało się dostać do programu, mogli uzyskać informację zwrotną od osób biorących udział w procesie rekrutacji, zarówno z Działu HR jak i od zaangażowanych w drugim etapie managerów. Myślę, że to także może być dla nich bardzo cenne.

Jaki jest stosunek managerów do uczestników? Nie traktują ich jako potencjalnej konkurencji?
Managerowie są pozytywnie nastawieni na rozwój pracowników i nie odbierają programu jako ryzyko, a raczej jako szansę. Sami również czynnie w nim uczestniczą. Od samego początku byli zaangażowani w proces rekrutacji i informowani o wynikach poszczególnych etapów. W tej edycji mają również bardzo ważne zadanie, ponieważ są dla uczestników mentorami - wspierają, są skarbnicą wiedzy, mają ogromne doświadczenie. Żeby pomóc im zrozumieć, na czym będzie polegać rola mentora oraz poznać przydatne narzędzia, zorganizowaliśmy dla nich także serię warsztatów.

wywiadjoja_w_tekcie_2

Jak program odzwierciedla firmowe wartości Demant?
Już w trakcie przygotowań programu wiedzieliśmy o nowych wartościach, przyświecały nam one podczas  tworzenia 5 Sprints to Grow. Jeśli chodzi na przykład o budowanie zaufania, jest to jedna z kompetencji liderskich, do której nasz program nawiązuje podczas warsztatów. Praca zespołowa widoczna jest w przy tworzeniu grupowych projektów oraz podczas samych szkoleń. Innowacyjność to znajdowanie oraz zastosowanie nowych, kreatywnych rozwiązań czy narzędzi. Uczestnicy poszukują wiedzy, są otwarci na pomysłowe rozwiązania. Samo przygotowanie programu w czasach wciąż zmieniających się obostrzeń i wspólne wypracowanie najlepszych możliwych rozwiązań, jest najlepszym przykładem nastawienia, że musi się udać!

Czy masz jakieś rady dla przyszłych managerów?
Rola lidera jest nieoderwalnie związana z ciągłą nauką. Trzeba być ciekawym tego, co się dzieje dookoła, szukać informacji, doceniać feedback i wyciągać z niego jak najwięcej. Warto poznawać trendy, dokształcać się i czytać wartościową literaturę, a przede wszystkim być otwartym i ciekawym ludzi, poznawania i rozumienia ich perspektyw.

Czyli warto wierzyć, że zawsze damy radę?
Zawsze warto próbować, a przede wszystkim dobrze postawić sobie cel i do niego dążyć. Sam udział w procesie rekrutacji może być częścią rozwoju i ciekawym doświadczeniem. Przed złożeniem aplikacji do pogram powinniśmy zadać sobie pytanie - w jakim kierunku chcę się rozwijać i co jest moja aspiracją? Jeśli jest to bycie liderem, mam nadzieję, że udział w programie 5 Sprints to Grow pozwoli w przyszłości te ambicje zrealizować.

O autorze

Marta
Marta, asystentka ds. employer brandingu, Dział HR
Uwielbia podróże i poznawanie nowych kultur, zwłaszcza przez jedzenie #foodie! Fanka fantastyki i kryminałów, grę Wiedźmin 3 przeszła całą… 3 razy. Lubi też naturalne kosmetyki i opowiadać o nich na Instagramie.