Wpływ dźwięków na nasze samopoczucie

Czas czytania artykułu: 2 minuty
01.07.2020

Dźwięki przywołują wspomnienia, wywołują emocje, pobudzają nas do działania i relaksują. Wpływają na naszą fizjologię oraz stan umysłu.

Dźwięki towarzyszą człowiekowi od zawsze. Zaczynając od najbardziej prymitywnych kultur, po te najbardziej rozwinięte. Wszyscy od zarania dziejów tworzymy muzykę, śpiewamy, nucimy, poruszamy się w jej rytm. Jednym wychodzi to lepiej, innym nieco inaczej 😉.

Co ciekawe, ludzki mózg i system nerwowy potrafią odróżnić hałas od muzyki i zareagować w odpowiedni sposób. W przypadku zagrożenia, mówią nam – walcz, uciekaj. W sytuacji gdy dźwięk kojarzy się z bezpieczeństwem, przyjemnością – dają sygnał do relaksu.

dzwieki_w_tekscie_1

Hałas może działać stresogennie i powodować uczucie chronicznego zmęczenia. Jego definicja nie sprowadza się tylko do odgłosu sztucznych ogni czy startującego samolotu, ale ma znacznie szerszy zakres i dotyczy, również tego, czego na co dzień, ze względu na przyzwyczajenie nie zauważamy i czego nie jesteśmy świadomi. To hałas panujący w naszym otoczeniu, na który jesteśmy narażeni każdego dnia. Szum ulicy, odgłosy z placu budowy, głośny sąsiad, telewizor, komputer, drukarka, itd. Te ukryte dźwięki mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, prowadząc nawet do depresji.

Fale dźwiękowe wpływają na ciśnienie krwi, częstotliwość uderzeń serca, poziom cukru, wydzielanie soków żołądkowych, a także na procesy neurochemiczne oraz naszą świadomość.

dzwieki_w_tekscie_3

Natomiast dźwięki, które są dla nas przyjazne, takie jak odpowiednio dobrana muzyka, rytm i powtarzalność tonów, mogą działać relaksująco, a nawet prozdrowotnie, obniżając poziom kortyzolu – hormonu stresu i łagodząc ból. Badania nad słuchem wykazały, że korzyści płynące z muzyki, są podobne do korzyści wynikających z medytacji, która znacząco poprawia nastrój i jakość snu.

Jakiej muzyki zatem warto słuchać? Jakimi dźwiękami się otaczać? Utwory z wolniejszym tempem, stopniowymi progresjami akordów oraz wyciągniętymi nutami działają uspokajająco, kiedy chaotyczna muzyka może nieść odwrotny skutek. Nie jest to jednak jednoznaczne, ponieważ każdy z nas odbiera muzykę indywidualnie, ale warto pamiętać by słuchając swojej ulubionej muzyki, odłożyć uwagę i myśli na bok.

Istnieją również dźwięki, jak szum fal, krople deszczu, delikatne dzwonki czy śpiew ptaków, które wielu ludziom kojarzą się z bezpieczeństwem, spokojem, czymś miłym i automatycznie pobudzają hormony szczęścia. Życzymy zatem przyjemnego słuchania 😊.

dzwieki_w_tekscie_4