W zdrowym ciele, zdrowy duch

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Katarzyna
29.07.2020

Aktywność fizyczna jest wpisana w nasze geny, a ruch jest potrzebny każdemu. Należy tylko dobrać jego odpowiednią formę do własnych możliwości. Jeśli do tej pory byłeś z ruchem na bakier, to poniżej przedstawiam kilka zalet aktywnego odpoczynku. Może zmobilizuje Cię to do podniesienia się z kanapy 😊.

Aktywność fizyczna wpływa na każdy obszar naszego życia. Osoby uprawiające sport mają dużo lepszą kondycję, ponieważ ruch działa zbawiennie na nasze ciało m.in. na układ krążenia zmniejszając ryzyko zawału serca nawet o 25-30%. Ponadto zwiększony ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wyobraź sobie, że już jedna sesja treningowa zmniejsza poziom kumulujących się w piersiach estrogenów mogących być przyczyną raka. Co więcej ruch jest wskazany osobom chorującym na cukrzycę, a także wspomaga walkę z osteoporozą.

w_zdrowym_zdjecie_w_teksie_3

Kiedyś człowiek w poszukiwaniu jedzenia musiał przejść mniej więcej 20 km dziennie. A dziś? Wiele osób myśli, że robiąc jeden godzinny trening dziennie może bezkarnie spędzić resztę dnia na kanapie. Nic bardziej mylnego. Musimy się ruszać też w czasie pracy, odejść na chwilę od komputera, rozciągnąć się, przejść parę metrów.

Stosujmy w ciągu dnia zdrowe nawyki, takie jak np. nie wsiadajmy do windy jeśli możemy skorzystać ze schodów, przejdźmy jeden lub dwa przystanki pieszo, zamieńmy samochód na rower. Pamiętajmy, że nawet małe dawki ruchu przyczynią się do ogólnej poprawy naszego stanu psychicznego, bo więcej ruchu to więcej endorfin w naszym mózgu.

w_zdrowym_zdjecie_w_teksie_2

Słuchajmy jednak swojego ciała, bo nie każdy może od razu przebiec maraton lub wsiąść na rower i przejechać 50 km. Najważniejsze to znaleźć taką formę aktywnego odpoczynku, która sprawi nam przyjemność. Ćwicząc na siłę i bez przyjemności nie wytrwamy zbyt długo. Na początek może to być energiczny 20 minutowy spacer. Za chwilę okaże się, że spacer to będzie za mało i zaczniemy odkrywać nowe formy aktywności jak basen, joga, taniec 😉. Dziś udało Ci się poćwiczyć tylko 15 minut? To nic. Najważniejsze to działać. Już wiesz, że ruch wpływa na wszystkie aspekty funkcjonowania Twojego organizmu, a jego moc jest ogromna. Wiele osób próbuje iść na skróty i woli sięgać po rozmaite suplementy diety, żeby poczuć się lepiej. Problem w tym, że drogi na skróty w takich przypadkach nie działają.

Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych lekarstw na świecie. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne już dziś – powodzenia!

w_zdrowym_zdjecie_w_teksie_1


O autorze

Katarzyna
Katarzyna, specjalista ds. rekrutacji
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Dusza i umysł sportowca, na ciało muszę jeszcze poczekać:) Zdecydowanie od rozmów w sieci z przyjaciółmi wolę spotkania na żywo. W trójce moich umilaczy znajdują się lampka białego wina, odcinek "Przyjaciół" oraz pizza. Cenię sobie równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, dlatego pracuję w Demant.