Uniwersalne kompetencje badane na rozmowie rekrutacyjnej

Czas czytania artykułu: 1 minuta
by Katarzyna
15.01.2020

Z badań rynku pracy wynika, że dwie trzecie zawodów w 2030 roku będzie wymagało wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Poniżej przedstawiam 3 uniwersalne kompetencje miękkie, które specjaliści ds. rekrutacji coraz częściej badają na rozmowie o pracę, bez względu na branżę.


1. Komunikacja interpersonalna 

Jedną z najważniejszych kompetencji miękkich, której poszukuje pracodawca u przyszłego pracownika jest szeroko rozumiana umiejętność komunikacji. Chodzi tu zarówno o umiejętność przekazywania swojej wiedzy, doświadczenia jak i przekonań. Istotne jest, aby kandydat prezentował otwartość na różnorodność myśli i poglądów bez względu na grupę ludzi do której trafi.

uniwersalne_3


2. Sumienność

Kolejną bardzo ważną kompetencją, niezależnie od stażu czy doświadczenia zawodowego, jest sumienność. Sumienne oraz skrupulatne wykonywanie zadań oraz unikanie pomyłek jest nie tylko profitem dla pracodawcy, ale i dla pracownika. Pracodawca oszczędza czas, bo nie musi poprawiać zadań i znajdować błędów w dostarczonej przez pracownika pracy. Z perspektywy pracownika sumienne wykonywanie obowiązków podwyższa jego komfort pracy, bo nie musi być na każdym kroku kontrolowany (umówmy się, prawie nikt z nas tego nie lubi), a przede wszystkim pozwoli mu na zdobycie zaufania i szacunku nie tylko przełożonego, ale też współpracowników. To z kolei może wpłynąć na pozycję pracownika w strukturze firmy.

uniwersalne_2

3. Otwartość na zmiany

Ostatnią, ale nie mniej ważną kompetencją, którą warto w sobie rozwijać jest otwartość na zmiany.
Faktem jest, że w dzisiejszych czasach pracujemy coraz szybciej i intensywniej, a świat ulega dynamicznym zmianom. Pracodawcy szukają nie tylko kandydata, który posiada umiejętności techniczne, ale i takiego który będzie gotowy do szybkiego dostosowywania się do zmian w miejscu pracy.


Mówimy tutaj o elastyczności i łatwości adaptacji w stale zmieniającym się środowisku, co pozwoli pracownikowi na szybszą reakcję w obliczu nieustannych transformacji.


Wszak już Heraklit z Efezu trafnie zauważył, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

uniwersalne_1


O autorze

Katarzyna
Katarzyna, specjalista ds. rekrutacji
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Dusza i umysł sportowca, na ciało muszę jeszcze poczekać:) Zdecydowanie od rozmów w sieci z przyjaciółmi wolę spotkania na żywo. W trójce moich umilaczy znajdują się lampka białego wina, odcinek "Przyjaciół" oraz pizza. Cenię sobie równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, dlatego pracuję w Demant.