techniki_aktywnego_sluchania_blog_post_image2

Techniki aktywnego słuchania: parafraza, klaryfikacja i odzwierciedlenie

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Małgorzata
13.05.2020
Czy podczas rozmowy z kimś, skupiasz się tylko na tym, jakiej odpowiedzi udzielić i kiedy będziesz mógł się wypowiedzieć? W tym artykule znajdziesz kilka wybranych technik aktywnego słuchania.

Przejdźmy do pierwszej techniki, którą jest parafraza. Najprościej mówiąc, parafraza to powtórzenie naszymi słowami tego, co powiedział rozmówca. Czemu takie powtarzanie ma służyć? Dzięki niemu, upewniamy się, czy dobrze zrozumieliśmy to, co nadawca chciał nam przekazać.
Przykład: „Jeżeli dobrze ciebie zrozumiałam to…”; „Czyli chodzi ci o to, że…”.

techniki_aktywnego_sluchania_w_tekscie2

Kolejnym przydatnym narzędziem jest klaryfikacja. Jeżeli osoba, z którą rozmawiamy mówi dość chaotycznie, albo porusza wiele wątków naraz, wtedy ta technika sprawdzi się idealnie. Pomaga ona bowiem w uporządkowaniu wypowiedzi naszego rozmówcy.
Przykład: „Skupmy się na…”; „Czy możesz podać mi przykład na…”; „Powiedz mi dokładnie, o co ci chodzi w temacie…”.

techniki_aktywnego_sluchania_w_tekscie3

Jeżeli chcielibyśmy pokazać naszemu rozmówcy, że potrafimy zrozumieć i wyobrazić sobie, co czuje, wówczas zastosujemy odzwierciedlenie. Właśnie to narzędzie będzie pomocne w sytuacjach, kiedy nadawca opowiada historię nacechowaną emocjami, czy też dla niego ważną.
Przykład: „Widzę, że ta kwestia bardzo ciebie denerwuje…”; „Mam wrażenie, że jesteś zadowolona…”.

Przedstawione techniki mogą się wydawać skomplikowane w użyciu, ale gorąco zachęcam do popróbowania i dania sobie szansy. Zresztą, prawdopodobnie część z nich już stosowaliście, chociaż nawet o tym nie wiedzieliście.

O autorze

Małgorzata
Małgorzata, Internal Trainer
Przyszłam do Demant na praktyki w 2017 r. i zostałam na dłużej. W naszej firmie dbam o to, aby potrzeby szkoleniowe pracowników były spełnione. Prywatnie Netflix to mój ulubiony sposób spędzania czasu i z serialami jestem na bieżąco.