Targi pracy – jak wzmocnić swoje szanse u pracodawcy?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
19.02.2020

Wiosna już za pasem, a wraz z nią spodziewamy się szeregu wydarzeń związanych z targami pracy. Ta perspektywa natchnęła mnie do podzielenia się z Wami moimi spostrzeżeniami odnośnie tego, jak najlepiej przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Abyście lepiej mogli zrozumieć przesłanie artykułu, pozwólcie, że podzielę się z Wami perspektywą pracodawcy względem targów.

Targi pracy wiążą się z wieloma aspektami. Dają nam ogromną przyjemność spotkania nowych ludzi, potencjalnych pracowników. Nawiązujemy kontakty z osobami z innych firm oraz budujemy relacje z organizatorami. Targi pracy to również dla nas intensywne przygotowania do nich, wśród których możemy wymienić: przygotowywanie ofert, ich drukowanie, uporządkowanie formalności, koordynowanie uczestników, organizacja i rozkładanie stoiska, sprzątanie, a następnie podsumowanie wydarzenia oraz kontakt z uczestnikami. Targi zatem to dla nas zarówno ciekawa inicjatywa, jak również dynamiczna praca.

Gdybym był w roli osoby szukającej pracy, postarałbym się zachować pewne dobre praktyki.

Po pierwsze – dokumenty. Dobrze jest zabrać ze sobą CV, ponieważ to zwiększa Twoją szansę na dopasowanie do wymarzonego stanowiska.

Po drugie – warto pomyśleć o tym, czego się szuka. Zdarza się, że kandydaci przychodzą do nas w oczekiwaniu, że znajdziemy im najlepsze dla nich miejsce w firmie. Warto mieć wyobrażenie o tym, co i dlaczego chcielibyście robić zawodowo. Kiedyś dostałem książkę na urodziny pt. „To get what you want”. Zapamiętałem z niej jedną dewizę – „Bądźmy świadomi przede wszystkim tego, co chcemy dostać, zamiast tego, czego nie chcemy, bo to zwiększa nasze szanse. We wszystkim.”

Po trzecie – ostatnie i absolutnie najważniejsze. Nastawcie się dobrze do rozmów i nie zrażajcie niepowodzeniami. Wiem, że łatwo się o tym pisze, szczególnie gdy od dawna szukacie swojej wymarzonej pracy. Pamiętajcie, że o wyjątkowości oferty może też świadczyć jej trudna dostępność.

Bądźcie wytrwali i nie zniechęcajcie się, a po każdym nieudanym podejściu, wyciągajcie wnioski, bądźcie otwarci, zmieniajcie się i szukajcie nowych rozwiązań.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w poszukiwaniu pracy. Śledźcie naszego bloga – już w marcu artykuł, w którym przeczytacie, na jakich targach pracy możecie nas spotkać. Powodzenia i do zobaczenia!


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.