Squash - czy warto spróbować? Z rakietą przez świat!

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Luiza
12.06.2019

Squash ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Pojawia się coraz więcej kortów i różnego rodzaju sprzętu, w różnych przedziałach cenowych. Na pierwszy rzut oka squash wydaje się prostym do opanowania sportem. Wystarczy jedynie użyć dużo siły, aby odbić piłkę od ściany. Jednak nic bardziej mylnego, o czym przekonasz się za chwilę.

Jak przygotować się do gry w squasha?

squash_w_tekscie1

Przed samym rozpoczęciem swojej przygody ze squashem powinieneś zadbać o znalezienie dobrego partnera, który razem z tobą będzie aktywnie ćwiczył swoje umiejętności i zgłębiał tajniki tej gry. Nie tylko ze względu na późniejszą jakość waszej gry, ale również ze względu na wasze bezpieczeństwo. Musicie pamiętać o tym, że gracie w zamkniętym pomieszczeniu, w związku z czym musicie umiejętnie odbijać piłką, aby dobra zabawa nie zamieniła się w walkę o przetrwanie.

squash_w_tekscie2

Gdy sprawę swojego sparing partnera macie już uzgodnioną, przyszedł czas na odpowiedni ubiór. Powinieneś ćwiczyć w ubraniu, które będzie wygodne i nie będzie krępowało twoich ruchów. Jednak kluczową kwestią tutaj jest obuwie. Powinno ono być typu „non-marking”, czyli takie, które nie będzie zostawiało śladów na parkiecie.

 

Kilka instrukcji przed grą w squasha

squash_w_tekscie3

Przed przystąpieniem do gry musisz pamiętać o rozgrzewce. Wiele osób przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń zapomina o tym, że jest ona pierwszym najważniejszym krokiem przed treningiem. Kilka wymachów rąk i nóg nie załatwi sprawy, musisz się bardziej postarać i rozgrzać swoje ciało. Squash jest wymagającą grą i podczas niej doświadczysz wielu zrywów, mocnych wymachów i skłonów, więc zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo!

Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu organizmu i wzięciu ze sobą na kort butelki wody, abyś mógł systematycznie się nawadniać. Podczas pierwszych 40 min treningu temperatura ciała wzrasta o 2 stopnie i nadal rośnie, jednak wolniej. Oprócz tego, podczas godzinnego treningu organizm jest w stanie wydalić w postaci potu 2 litry wody. Przyspieszony oddech, szybsze bicie serca – to wszystko obciąża organizm, więc ćwicz w miarę swoich możliwości. A osoby, które chorują na astmę, nie powinny zapominać o inhalatorze. Ciekawą kwestią jest również fakt, że podczas takiego wysiłku organizm jest w stanie spalić do 20 kcal na minutę!

 

Squash – zasad kilka

squash_w_tekscie4

PUNKTACJA
Jeden mecz squasha trwa do trzech wygranych setów. Na jeden wygrany set składa się jedenaście zdobytych punktów, przy czym obowiązują dwa punkty przewagi.

SERWIS
Na początku losuje się pierwszego serwującego, wykonując obrót rakietą. Podobnie jak przy rzucie monetą. Następnie osoba ta wykonuje serwis, naprzemiennie raz z prawego raz z lewego pola, i serwuje do momentu utraty punktu.

Serwujący musi mieć co najmniej jedną nogę w polu serwisu, aby uznać serw za prawidłowy. Piłka powinna odbić się najpierw od przedniej ściany powyżej linii serwisu, a poniżej linii autowej i trafić w pole serwisowe przeciwnika, chyba że odbierze on ją w powietrzu, tzw. volley.

Uwaga: trafienie piłką w linie pola oraz/lub trafienie piłką najpierw w inną ścianę niż przednia oznacza aut!

WYMIANA
Przeciwnik, podczas serwu, może stać w dowolnym miejscu, tak aby nie przeszkadzał serwującemu. Przeciwnik może odbić piłkę wtedy, kiedy odbije się ona od ściany frontowej. Odegrana piłka musi dotknąć ściany frontowej powyżej linii serwisu. Jednak przed uderzeniem w ścianę frontową może ona odbić się od ścian bocznych. Jedynym zastrzeżeniem jest to, aby odegrana piłka tylko raz dotknęła podłogi.

Przeciwnicy wymieniają uderzenia, aż do straty punktu jednego z nich. I tak naprzemiennie. Wygrana osoba wybiera pole, z którego będzie serwowała. Natomiast następny set rozgrywa osoba, która wygrała poprzedniego seta.

I tak oto doszliśmy do końca zasad.

Squash jest bardzo wymagającym sportem, poprawia wydolność serca i płuc, zwiększa wytrzymałość mięśni, modeluje sylwetkę i przyczynia się do spalania kalorii. Czy to nie brzmi zachęcająco?

Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji trenować squasha i samemu przekonać się o jego zaletach to DGS ułatwi Ci podjęcie decyzji. Dla pracowników został przygotowany rabat na usługi firmy Squash Zone Club, która mieści się blisko centrum Szczecina. Pracownicy DGS mogą poznać więcej szczegółów tej oferty, pisząc pod adres: benefity@dgs.com.

O autorze

Luiza
Luiza, Senior HR Specialist
Z Demant związana od listopada 2018 roku. Odpowiada głównie za przyjemniejszą część pracy w firmie, jaką są benefity. Wolny czas najchętniej spędza z książką lub z aparatem.