Role, w które wchodzi trener podczas szkolenia

Czas czytania artykułu: 1 minuta
by Małgorzata
29.05.2019

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że trener to już jest określona i zdefiniowana rola, jednak po przeczytaniu artykułu dowiecie się, w jakie role trener wchodzi podczas szkolenia.

W tym artykule chciałabym Wam przybliżyć sylwetkę trenera. Według autorów książki „Podręcznik pracy trenera” Justyny Matras i Rafała Żaka można wyróżnić 5 ról, w które wchodzi trener.

rola_trenera_w_tekcie

Jedną z nich jest rola projektanta, która polega na zaprojektowaniu własnych narzędzi, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb grupy i biznesu.

Facylitator to rola, która zakłada, że trener pomaga grupie zrozumieć procesy poprzez wspieranie się rzetelnymi podstawami teoretycznymi.

W roli konsultanta trener pomaga swoim klientom dobrać etyczne, skuteczne i adekwatne do potrzeb rozwiązania rozwojowe.

Jako lider rozwoju trener pomaga w zarządzaniu rozwojem organizacji. Trener w tej roli ma także za zadanie stworzenie i rozwinięcie zintegrowanych systemów zarządzania kompetencjami.

Na koniec zostawiłam rolę trenera, czyli osoby, która zarządza procesem grupowego uczenia się. Robi to poprzez budowanie i podtrzymywanie atmosfery, która ma wspierać ten proces.

Poniżej infografika, która przedstawia podział ról, w które wchodzi trener wg W. Szymczak i T. Wańskiego, (które także były przedstawione w wyżej wymienionej książce).

role-funkcje-i-zadania-trenera

O autorze

Małgorzata
Małgorzata, Internal Trainer
Przyszłam do Demant na praktyki w 2017 r. i zostałam na dłużej. W naszej firmie dbam o to, aby potrzeby szkoleniowe pracowników były spełnione. Prywatnie Netflix to mój ulubiony sposób spędzania czasu i z serialami jestem na bieżąco.