Rekrutacja zdalna – dobre praktyki

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
29.04.2020

Postęp technologiczny sprawił, że od kilku lat rośnie liczba firm otwierających się na możliwość przeprowadzenia procesu rekrutacji w sposób zdalny. Rekrutacje takie mogą się odbyć drogą elektroniczną w całości bądź proces może być podzielony na części, np. pierwszy, wstępny etap rekrutacji odbywa się online, a kolejny już w siedzibie firmy.

Chciałbym się z Tobą podzielić kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci poczuć się komfortowo oraz lepiej zaprezentować podczas spotkania.

Po pierwsze, szczegóły techniczne. Przed spotkaniem upewnij się, że wiesz z jakiego narzędzia będziesz korzystać i w jaki sposób. Jeśli dzielisz się swoim kontem Skype, to zadbaj o profesjonalne brzmienie Twojego nick’u. Może też być tak, że zostanie Tobie przesłany odpowiedni link do połączenia. Uważam, że uzasadnionym pomysłem jest poproszenie rekrutera o wspólne przetestowanie połączenia. Jeśli jest to niemożliwe, zrób to sam, najlepiej na kilka dni przed spotkaniem.

1_rekrutacja_zdalna_w_tekscie

Po drugie, zadbaj o swój wygląd. Ubierz się w profesjonalny strój, taki jak na rozmowę w cztery oczy. Dzięki temu będziesz czuć się komfortowo i podświadomie doda to Tobie pewności siebie. Zbyt luźny ubiór to pierwszy krok do zbyt luźnej rozmowy, a do takich nie należy spotkanie rekrutacjne.

Po trzecie, pomieszczenie. Kamera internetowa nie wszystko uchwyci, ale Twój wzrok tak, dlatego postaraj się o porządek, zabranie zbędnych przedmiotów z pola widzenia i odpowiednie naświetlenie. Posprzątany pokój pomoże poukładać Twoje myśli 😊 Tak to działa. Ponadto, bardzo ważne, zadbaj o to, aby nikt Tobie nie przeszkodził podczas rozmowy. Nie dlatego, że to przekreśla od razu Twoje szanse, ale dlatego, że bez wątpienia wpłynie to negatywnie na Twoją koncentrację na spotkaniu.

Po czwarte, portfolio. Zdalna rozmowa ogranicza możliwość poznania Ciebie i Twoich umiejętności – bądź proaktywny i ułatwij zadanie rekruterowi 😊 Na pewno zostanie to docenione. Przygotuj zatem kilka swoich prac, zbieżnych z wymaganymi kompetencjami, którymi możesz się podzielić na ekranie.

2_rekrutacja_zdalna_w_tekscie

Po piąte, przygotuj się na niewiadomą w postaci np. zerwanego połączenia lub innych problemów technicznych. Podczas rozmowy nie wahaj się ich zgłaszać. Miej przy sobie na wszelki wypadek telefon do rekrutera; razem z nim/nią powinniście ustalić co zrobić ze spotkaniem dalej. Piszę o tym dlatego, abyś zdjął z siebie presję. Zazwyczaj to rekruter powinien wyjść z inicjatywą, a Ty możesz mu pomóc. Rekruter wie, że złe połączenie to czynnik obiektywny i w żadnym wypadku nie wpływa on negatywnie na Twój obraz, więc nie stresuj się zerwanym połączeniem. Rekrutację, jeśli czujecie się z tym komfortowo, można dokończyć nawet przez telefon lub przesunąć na inny termin.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Tobie podczas ewentualnej rekrutacji zdalnej.

Życzę powodzenia!


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.