Wady i zalety referencji w procesie selekcji pracowników.

Czas czytania artykułu: 2 min
by Katarzyna
19.03.2020

Czy pytanie o referencje kandydata to już przeszłość? Czasem jak się okazuje mogą się okazać przysłowiową kropką nad i oraz czynnikiem, który zadecyduje o wyborze właśnie tego kandydata w procesie rekrutacyjnym lub też rezygnacji z jego osoby.

Czym są owe referencje? To nic innego jak rekomendacja, opinia danej osoby o kandydacie. Tego rodzaju spostrzeżenia na temat byłego pracownika przygotowuje najczęściej były pracodawca, ale może też być to osoba zajmująca równoległe stanowisko, współpracownik, a czasem nawet klient.

Obecnie wciąż istnieje sporo firm, które bardzo chętnie sięgają po referencje. Dlaczego? Ponieważ przy stale wzrastających kosztach rekrutacji, jest to ciągle tani, a jednocześnie dość użyteczny sposób na pozyskanie wiarygodnych informacji na temat kandydata. Dodatkowo rekruter nie potrzebuje ani wykształcenia psychologicznego, ani specjalnych uprawnień, aby móc skorzystać z tej metody.

Zastanawiasz się kiedy pracodawcy najczęściej sięgają po referencje jako narzędzia selekcji? Robią to z reguły przy rekrutacji na kluczowe stanowiska w organizacji. Dużo rzadziej w przypadku stanowisk niższego szczebla. Jest to bowiem cenne źródło informacji, pomagające potwierdzić jakość wykonywanej pracy przez kandydata. Ponadto często dostarcza też informacji o charakterystyce osobowościowej osoby aplikującej. Są to dane szczególnie pomocne na końcowym etapie rekrutacji.

referencje

Oczywiście, nie jest to metoda pozbawiona wad. Słabym punktem referencji jest problematyczność weryfikacji rzetelności zawartych w nich danych. Kandydat jest bowiem w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ może przedstawić osobę, która przedstawi go w samych superlatywach. Zgodnie z RODO prowadzącemu rekrutację pracodawcy nie wolno sprawdzać profili kandydatów do pracy w serwisach społecznościowych lub dzwonić do jego poprzedniego lub aktualnego chlebodawcy, z wyjątkiem sytuacji gdy ten wyrazi wyraźną i nieprzymuszoną zgodę.

Zmiana pracy to dla wielu osób bardzo delikatna sprawa, którą pragnie utrzymać w tajemnicy, aż do chwili akceptacji danej oferty.

Kiedy więc rekruter może mówić o sukcesie w przypadku użycia referencji? Dobry rekruter jest w stanie odczytać bardzo dużo już z samej reakcji kandydata na prośbę o referencje. Niepokojącym sygnałem może być chociażby sprzeciw na samą prośbę rekrutera, słowna agresja, podważenie sensu i celowości takiej metody przy selekcji kandydatów, wahanie się, a czasem nawet wycofanie się z procesu rekrutacyjnego. Wszystkie wspomniane reakcje to bardzo ważny drogowskaz, ponieważ dobry rekruter potrafi czytać między wierszami.

O autorze

Katarzyna
Katarzyna, specjalista ds. rekrutacji
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Dusza i umysł sportowca, na ciało muszę jeszcze poczekać:) Zdecydowanie od rozmów w sieci z przyjaciółmi wolę spotkania na żywo. W trójce moich umilaczy znajdują się lampka białego wina, odcinek "Przyjaciół" oraz pizza. Cenię sobie równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, dlatego pracuję w Demant.