przyjemne_i_efektywne_home_office_blogpostimage

Jak sprawić, żeby praca z domu była przyjemniejsza i bardziej efektywna?

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Ania
14.04.2021

Praca zdalna brzmi kusząco, ale czy faktycznie są to tylko same plusy? Często realia pracy z domu wyglądają zupełnie inaczej. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to, co zrobić, żeby praca zdalna była przyjazna zarówno dla nas samych, jak i dla naszych domowników.

Przejście na całkowitą pracę zdalną lub tryb pracy hybrydowej, czyli możliwość łączenia pracy z biura z pracą w trybie home office, wymaga od nas ogromnej samodyscypliny. Szczególnie wtedy, kiedy dookoła mamy mnóstwo bodźców, które w błyskawiczny sposób mogą nas oderwać od wykonywanego zadania i zdekoncentrować. Postarajmy się zredukować do minimum wszystkie rozpraszające nas przedmioty.

przyjemne_i_efektywne_home_office_w_tekscie

Musimy również pamiętać o naszym zdrowiu. Nie zawsze mamy możliwość wstawienia biurka i odpowiedniego fotela. Brak ergonomicznej przestrzeni biurowej wpływa na nasze ciało – krzesło przy stole, ulubiony fotel czy kanapa na dłuższą metę nie są odpowiednim miejscem do wykonywania siedzącej pracy przy komputerze. Pomocne tu mogą być krótkie przerwy na wykonanie ćwiczeń (w Internecie dostępnych jest mnóstwo filmów z propozycjami krótkich ćwiczeń przy biurku), możliwość odbycia krótkiej telekonferencji przez telefon spacerując po pokoju czy zmiana miejsca, w którym pracujemy i rotacyjne przejście miedzy lokalizacjami np. między stołem w pokoju, a podwyższonym blatem w kuchni dopasowanym pod hokery przy którym możemy stanąć. Oczywiście jeśli takim dysponujemy.

przyjemne_i_efektywne_home_office_w_tekscie_2

Dodatkowo praca z domu zaciera nam granice między życiem zawodowym i prywatnym. To my sami musimy zadbać, aby jasno i klarownie wydzielić czas pracy i czas życia prywatnego i wyraźnie określić granicę. Nie zawsze jest to łatwe – szczególnie w mniejszym mieszkaniu, kiedy nie dysponujemy gabinetem, a w związku z obecną sytuacją pandemiczną na świecie w domu znajdują się pozostali domownicy. Pamiętajmy o tym, aby ubrać się, jakbyśmy wychodzili do biura – nie pracujmy w piżamie, przygotujmy sobie miejsce pracy, w którym będziemy mogli się skupić, i w obrębie którego pod ręką będziemy mieć wszystko, co jest niezbędne do pracy np. komputer, notes czy kalendarz. Podczas rozmów przydatne mogą być wygodne słuchawki – tu szczególnie kiedy pod nogami biegają radośnie dzieci szukając nowych przygód.

przyjemne_i_efektywne_home_office_w_tekscie_3

Po pracy koniecznie wyjdźmy z domu. Przed nami okres wiosenny – dni stają się dłuższe, temperatura wzrasta, a ogólna aura zachęca do skorzystania ze świeżego powietrza. Taki, nawet krótki spacer, może  pomóc oddzielić nam czas pracy od czasu prywatnego, pozwala wywietrzyć głowę, pozytywnie wpłynie również na nasze ciało, które przez kilka godzin siedziało.

Nasza kondycja psychofizyczna, szczególnie teraz, jest bardzo istotna. Zmieniające się wytyczne, związane z pandemią koronawirusa Covid-19, często z dnia na dzień wymuszają na nas błyskawiczne dostosowanie się do nowych realiów. Stosując kilka prostych zasad, starajmy się jak najlepiej zorganizować swoją domową przestrzeń i zadbać o siebie.

O autorze

Ania
Ania, EB & Communication Team Coordinator
Miłośniczka dobrej kuchni, kochająca jazdę na rowerze i górskie wędrówki. W wolnych chwilach gotuje i piecze, a w torebce zamiast portfela trzyma aparat.