artykul-o-ludziach-t-ksztaltnych_blog_post_image

Pracownik T-kształtny

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Michał
28.08.2019

Charakterystyka pracy w rozległym projekcie informatycznym niesie za sobą konieczność budowania zespołu o szerokim profilu technologicznym. Jakie więc predyspozycje powinien mieć potencjalny deweloper, by zwiększyć swoją atrakcyjność zawodową?

Pośród przeróżnych sposobów kategoryzacji pracowników wyróżnić można jeden, który opiera się na trzech prostych opisach umiejętności danej osoby. Pierwszy z nich dotyczy ścisłych ekspertów, mistrzów w swoim fachu, jednak mocno ograniczonych do technologii, której się poświęcili. Drugim opisem jest zupełne przeciwieństwo przykładu poprzedniego – będzie to osoba posiadająca szeroki wachlarz umiejętności, lecz niebędąca specjalistą w żadnej z nich. Z tego punktu dość łatwo przewidzieć, kim w takim razie będzie osoba, którą nazwaliśmy „T-kształtną”.

Pracownik T-kształtny będzie łączył zdolności w wielu dziedzinach przydatnych technik (pozioma belka „T”) z wiedzą ściśle ekspercką w jednym, obranym przez siebie, obszarze wiedzy (pionowa belka „T”). Taki sposób budowania kwalifikacji wszelkiej maści sprawia, że pracownik pozostaje atrakcyjny dla pracodawcy przede wszystkim ze względu na potencjał w nim drzemiący. Daje sygnał, że jest w stanie podejmować nowe wyzwania. Staje się nieodłączną częścią zespołu i wspiera pozostałych jego członków w domenie, w której czuje się najlepiej, równocześnie samemu ucząc się od współpracowników czegoś nowego w dziedzinach, które być może do tej pory znał tylko pobieżnie.

artykul-o-ludziach-t-ksztaltnych_w_tekscie


Umiejętne zarządzanie zasobami osób T-kształtnych pozwala rozwiązywać zadania będące zatorami (ang. bottleneck) przy spożytkowaniu czasu zarówno ekspertów, jak i aspirujących do tego miana członków zespołu. W efekcie problem rozwiązywany jest szybciej, a wartość dodana w postaci wyciągniętych wniosków i posiadanej wiedzy – dystrybuowana wśród uczestników pracujących nad zatorem. Pokonanie przeszkody następuje w krótszym czasie, przy użyciu mniejszej liczby zasobów.

Bycie deweloperem T-kształtnym świadczy przede wszystkim o wysokim stopniu zaawansowania w przestrzeni pracy nad rozwojem technicznych umiejętności. Niezamykanie się do jednej tylko technologii pozwala spojrzeć na postawione zadania pod różnymi kątami, a posiadana wiedza ekspercka usprawnia do wyjścia z impasu w każdej sytuacji. Wspomaga to i stymuluje naukę pojętą jak najbardziej ogólnie.


O autorze

Michał
Michał, SAFe Practice Consultant
Niezmiennie od 1994 związany ze Szczecinem. Absolwent informatyki WI ZUT w Szczecinie. Najmłodszy SPC w Demant. Zawodowo odpowiedzialny wdrażanie metodologii SAFe. Pasjonat zwinności, analogowy fotograf-amator, specjalista od gadania oraz na wskroś szczecińskiego braku umiaru.