Poznaj Elizabeth von Arnim - autorkę książki o naszym regionie

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
17.09.2020

Kilka lat temu, odkrywając tajemnice okolicznych terenów, dotarłem do Buku, niewielkiej wsi na północ od Dobrej, którą być może część z Was zna. Jest to wyjątkowa wieś, licząca niespełna 300 mieszkańców, w której można znaleźć średniowieczny Kościół, nowoczesny plac zabaw oraz pomnik Elizabeth von Arnim.

Moja małżonka od razu rozpoznała słynną autorkę, jednak dla mnie była to zupełnie nowa postać. Tego dnia postanowiłam dowiedzieć się więcej o Elizabeth i tak rozpoczęła się nasza długa przyjaźń.

Elizabeth von Arnim to urodzona w Australii w 1866 r. angielska arystokratka, która za sprawą małżeństwa z hrabim Henningiem Augustem von Arnim, dużą część życia związała z naszym regionem, a ściślej mówiąc – Rzędzinami, gdzie mieszkała na przełomie XIX i XX w.

poznaj_elizabeth_dom_rzadcy_w_tekscie

W Rzędzinach mieścił się przepiękny pałac, należący do hrabiego. Jej małżeństwo z Henningiem (zwanym w książkach „Gniewnym”) nie było jednak szczęśliwe. Elizabeth większość czasu spędzała w posiadłości bez męża, początkowo sama ze służbą, a później również z dziećmi. Doglądała majątku i opiekowała się ogrodem, którego niezwykłość i piękno od razu odkryła. Zachwyt ogrodem zainspirował ją do napisania jednego z największych dzieł „Elizabeth i jej ogród”.

poznaj_elizabeth_stodola_w_tekscie

W książce tej dowiecie się bardzo wiele o tym jak wyglądały Rzędziny i okolice w tamtych czasach. Elizabeth opowie Wam również o zwyczajach panujących na początku XX wieku, kulturze pruskiej w zestawieniu z mentalnością brytyskiej arystorkacji oraz o swojej emancypacji.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, gorąco zachęcam Was do zgłębienia dzieł naszej Elizabeth. Autorki, która zdobyła w XX wieku światową sławę, a swoją inspirację czerpała z terenów, na których dziś mieszkamy.

Dziś po posiadłości w Rzędzinach pozostał budynek rządcy i stare schody pałacu. Można też znaleźć starą stodołę oraz gorzelnię, a także dom sołtysa, który pełnił rolę szkoły otwartej przez Elizabeth. W Rzędzinach ciężko jednak znaleźć oficjalną informację na temat samej autorki. Z drugiej strony, co bardzo pocieszające, mieszkańcy dobrze ją znają.

poznaj_elizabeth_dgs_w_tekscie

To właśnie oni i osoby decyzyjne zadbały o to, aby pamięć o Elizabeth trwała przynajmniej w samej gminie, choć poza Rzędzinami. W Dobrej na cześć autorki i jej dzieł odbywa się Festiwal Róż, gdzie panie przebierają się w stroje z epoki, a wystawcy sprzedają kwiaty. Można też zobaczyć pokazy florystyczne.

W Buku zaś jest pięknie zadbany i zawsze oświetlony pomnik Elizabeth, który swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza m.in. Fundacji Oticon – czyli naszemu DGS 😊.


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.