Jakie są możliwości rozwoju dla programistów w Demant? Wywiad z Hubertem Talerem, team leaderem w Działu Rozwoju Oprogramowania

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Ania
01.09.2021

Dział Software Solutions zajmuje się rozwojem oprogramowania, które pozwala dopasować aparaty słuchowe do niedosłuchu pacjenta. Hubert Taler, team leader z Działu Rozwoju Oprogramowania, opowiedział o codziennych zadaniach i możliwościach rozwoju dla programistów w Demant.

Anna: Czym się charakteryzuje praca programisty w Demant?

Hubert: W Dziale Rozwoju Oprogramowania pracujemy głównie z technologiami Microsoftu takimi jak .NET, .NET Core, WPF, Azure czy SQL. Tworzymy także aplikacje desktopowe, co jest dosyć rzadką specjalnością w dzisiejszych czasach. Naszym głównym produktem jest fitting software, czyli aplikacje służące do programowania aparatów słuchowych. Produkt ten jest właśnie przykładem takiej aplikacji desktopowej, która dodatkowo jest wsparta rozbudowanym ekosystem webservice’ów, serwisów oraz danych w chmurze, dzięki czemu nie jest to jedna aplikacja, ale cała platforma.

Aplikacje desktopowe są dosyć wąską specjalnością. Potrzebujemy ich ze względu na to, że łączymy się z różnymi urządzeniami pozwalającymi nam programować wytwarzane przez nas aparaty słuchowe i nadawać im odpowiednie funkcje, zgodne ze specyfikacją i potrzebami ich użytkownika końcowego.

wywiad_hubert_taler_sws_w_tekcie_2

Jak wygląda ścieżka rozwoju zaczynając od juniora?

Każdy junior rozpoczynający pracę w Demant ma przydzielonego mentora, który się nim opiekuje. Okres onboardingu jest stale monitorowany i dopasowywany na bieżąco do potrzeb osoby wdrażanej. Mamy swoją check liste, ale nie trzymamy się sztywno wyznaczonego okresu – każdy z nas jest inny, jedni potrzebują nieco więcej czasu na wdrożenie się do organizacji, zespołu i w zadania, inni mniej.

Kolejnym etapem w rozwoju jest regular, czyli osoba z tytułem software developer. Pracownik na tym poziomie jest odpowiedzialny za fragment kodu i jego jakość. Następnie pracownik może przejść na stanowisko seniorskie i tu otwierają się przed nim większe możliwości. Seniorzy często są strażnikami fragmentu naszej platformy i jednocześnie mają otwartą drogę do zostania jej architektem, czyli osobą, która już całościowo patrzy na kod i projektuje duże jego obszary.

A z jakich nowoczesnych technologii korzystacie na co dzień?

W swojej codziennej pracy wykorzystujemy cały wachlarz dostępnych technologii – nowych frameworków .NETowych jak na przykład .NET Core, czyli środowiska wieloplatformowego. Używamy najnowszych wersji Visual Studio lub rozwiązań od firmy JetBrains, pracujemy z narzędziami continuous integration takimi jak Azure DevOps, a także z hurtowniami danych i narzędziami do wizualizacji danych w chmurze jak na przykład PowerBI.

Dodatkowo mamy możliwość współpracy z producentami różnych urządzeń audiologicznych – mierzących dźwięk czy symulujących różne środowiska dźwiękowe, jeszcze zanim będą one dostępne na rynku. Jest to coś unikalnego na naszym szczecińskim rynku.

wywiad_hubert_taler_sws_w_tekcie_3

Innowacyjne podejście u Was to podstawa?

Patrząc od strony kodu, staramy się, aby projektowane rozwiązanie było optymalne. Kiedy nie pracujemy nad tworzeniem nowej funkcjonalności, to zachęcamy programistów, aby część swojej pracy przeznaczyli na tak zwany refactoring kodu, czyli sprawdzenie w jaki sposób mogą go usprawnić, nie zmieniając jednocześnie jego funkcjonalności. Ponadto tworzone są testy jednostkowe, które pozwalają nam w krótkim czasie wychwycić błąd regresji.

Co, oprócz wartościowego zespołu, może rozwinąć programistę w Demant?

W Demant oferujemy szerokie możliwości rozwoju – od wyjazdów na konferencje branżowe, które na nowo się otwierają po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, po dostęp do licznych kursów i szkoleń, również tych w kierunku technologii, których aktualnie nie wykorzystujemy w prowadzonych przez nas projektach. 

Pracujemy w dobrze dobranych i kompleksowych zespołach, w ramach których mamy dostęp do całego zespołu SCRUMowego – są to między innymi testerzy, audiolodzy, analitycy systemowi czy architekci. Jest to sytuacja, w której każdy może się poczuć komfortowo, rozwijać swoją wiedzę i ma możliwość dopytania i bieżącego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i problemów. Ta kompleksowość zespołu daje również silne poczucie wsparcia na każdym etapie prac.

Raz w roku odbywają się rozmowy rozwojowe, w czasie których między innymi planujemy indywidualnie z pracownikiem jego cele edukacyjne i szkoleniowe na najbliższe miesiące. Rolą managera jest wsparcie pracownika w ich osiągnięciu.

Czy firma angażuje się w różne działania na rynku lokalnym lub ogólnopolskim?

W wyniku współpracy naszej organizacji z lokalnymi uczelniami w Szczecinie powstało .NET Academy. To miejsce, gdzie studenci, po przejściu procesu rekrutacji, mogli uczestniczyć w projektach i poszerzać swoją wiedze w praktyczny sposób ucząc się przykładowo podstaw programowania lub podstaw obsługi gita. Staramy się, aby ta forma wróciła już w następnym semestrze zbliżającego się roku akademickiego, jednak aktualna sytuacja pandemiczna pozostawia wiele znaków zapytania. Dodatkowo w Demant odbywa się program praktyk dla studentów, podczas którego mogą oni odbyć praktyki uczelniane i jednocześnie uczestniczyć w prawdziwych projektach software’owych.

Nasi programiści występują również na konferencjach branżowych. Na tegorocznym Test Dive w Krakowie, który odbywa się 21 października, będziemy mogli usłyszeć wystąpienie naszego kolegi Michała Wachowskiego, a na początku wrzesnia odbędzie się meetup technologiczny ZS Bit współorganizowany razem z Tieto, podczas którego jednym z prelegentów będzie Paweł Sołtysiak. 

wywiad_hubert_taler_sws_w_tekcie_4

Szczeciński meetup technologiczny organizowany przez pasjonatów wytwarzania oprogramowania

Już 6 września o godzinie 18:00 odbędzie się już drugi event ZS Bit, podczas którego jednym z prelegentów będzie Paweł Sołtysiak z Działu Rozwoju Oprogramowania. Jego prezentacja nosi tytuł - Jak stracić kolegów w mniej niż 100 linijek PowerShella.

Wydarzenie organizowane zgodnie z reżimem sanitarnym. Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja – kliknij, aby przejść. Organizator zastrzega sobie możliwość dodatkowego ograniczenia liczby uczestników.

wywiad_hubert_taler_sws_w_tekcie_1

O autorze

Ania
Ania, EB & Communication Team Coordinator
Miłośniczka dobrej kuchni, kochająca jazdę na rowerze i górskie wędrówki. W wolnych chwilach gotuje i piecze, a w torebce zamiast portfela trzyma aparat.