Relaks, spokój, chwila dla siebie. Jednym słowem – MASAŻ!

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Luiza
21.08.2019

Czy wiesz, że w Grecji masaż był bardzo cenionym zabiegiem, zwłaszcza dla sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich? Ówcześnie przybierał on formę namaszczania przez natłuszczanie ciała oliwą przed zawodami. I właśnie te zabiegi stały się podstawą do rozwinięcia wiele lat później masażu zwanego klasycznym. 

Jak wskazuje notatka w kronice historycznej państwa rzymskiego, Juliusz Cezar cierpiał na rwę kulszową, na którą był leczony masażem z zastosowaniem głaskania, szczypania i nagniatania. Stąd wniosek, że już w starożytnej Grecji i Rzymie uważali masaż jako zabieg lecznicy, kosmetyczny i sportowy. Ale nie tylko tam właściwości masaży były doceniane. W Polsce do połowy XIV wieku i w niektórych krajach słowiańskich, istniały łaźnie parowe, w których po kąpielach ludzie byli poddawani klepaniu rózgami, które miało na celu poprawienie ukrwienia tkanek.

masa3_w_tekcie

Często ludzie słysząc słowo „masaż” myślą sobie, że jest to po prostu leżenie w czasie kiedy ktoś coś tam robi na Twoich plecach. Taka trochę chwila spokoju, ale trochę fanaberia. Nie wiemy jakie właściwości taki masaż daje, dlatego też rzadko z niego korzystamy. Dlatego chciałabym przedstawić wpływ masażu na kilka części naszego ciała.

Wpływ masażu na naskórek

Za pomocą masażu poprawiamy odżywienie warstwy podstawnej naskórka (najgłębsza warstwa naskórka, która zawiera komórki wytwarzające barwnik skóry, czyli melaninę), która przyczynia się do szybszej odbudowy uszkodzonych komórek naskórka. Dzięki temu proces gojenia się ran jest szybszy oraz następuje poprawa krążenia krwi i limfy, które powodują lepsze odżywienie naskórka. Naskórek się odbudowuje i trzeba dbać o usuwanie złuszczonego naskórka, dzięki czemu skóra ma szansę lepiej oddychać i przez otwarcie porów skórnych umożliwia lepsze wprowadzenie i wchłonięcie się różnych substancji leczniczych czy odżywczych (kemy, maści, balsamy). A to z kolei prowadzi do uelastycznienia skóry.

masa_w_tekcie

Wpływ masażu na skórę właściwą

Masaż jest świetnym sposobem na oczyszczenie skóry, ponieważ powoduje, że zawartość gruczołów potowych i łojowych wychodzi na zewnątrz, a tym samym prowadzi do ich udrożnienia. Dodatkowo, masaż prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry pod wpływem temperatury, dzięki czemu skóra ulega ogrzaniu i przyspiesza się krążenie krwi. 

Wpływ masażu na układ pokarmowy

Poprzez pobudzenie układu krążenia polepsza się ukrwienie, odżywienie i funkcjonowanie układu przewodu pokarmowego. Prowadzi to do lepszego trawienia pokarmów, a zawarte w nich składniki odżywcze są wykorzystane w całości. Masaż prowadzi do lepszej perystaltyki jelit oraz przyspieszenia procesów przemiany materii, co powoduje pobudzenie ośrodka głodu. Przy stosowaniu odpowiedniej diety organizm wykorzysta rezerwy energetyczne gromadzone w tkance tłuszczonej, co jest oczekiwanym efektem przy masażu odchudzającym. 

masa4_w_tekcie

Wpływ masażu na układ oddechowy

Dzięki ścisłej zależności układów krążenia i oddychania, masaż będzie prowadził do poprawy procesów oddychania. Pobudzenie układu krążenia – większy przepływ krwi przez serce i płuca, rozszerzenie naczyń krwionośnych – prowadzą do zwiększonej przemiany materii, a tym samym większego zapotrzebowania na tlen. Oklepywanie – jedna z technik masażu klasycznego – przyczynia się do pozbycia się wydzielin i dzięki temu wpływa na oczyszczanie się płuc.

To tylko kilka dobroczynnych właściwości masażu, ale mam nadzieję że zachęciłam Cię do zgłębienia wiedzy na ten temat i może przekonania się o tym osobiście 😊

Pracownicy DGS mają możliwość skorzystania z takich benefitów dzięki współpracy z Baltica Wellness & Spa i Gabinetem Masażu PAOLA.

O autorze

Luiza
Luiza, Senior HR Specialist
Z Demant związana od listopada 2018 roku. Odpowiada głównie za przyjemniejszą część pracy w firmie, jaką są benefity. Wolny czas najchętniej spędza z książką lub z aparatem.