ksiegowosc-glowne-foto

Księgowość nie jest NUDNA

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Zbyszek
03.10.2018

Gdzie jest początek tej historii? Właściwie początek nigdy nie jest na początku. Tym bardziej na końcu. To gdzie on jest? Może spróbujmy klasycznie. Jak to leciało? Kiedy miałem 10 lat… chciałem zostać księgowym! Not! Może faktycznie jest ktoś taki, ale to nie ja. Ja, człowiek, który przez 3/4 życia uważał, że jest słaby z matmy. Księgowość kojarzyła mi się tylko z trzema słowami NUDA! NUDA! NUDA! I jeszcze z toną papierów rosnącą na biurku. Wartka akcja przy kubku kawy i księgowaniu faktur. Brzmi jak wymarzona praca. Znacie żarty o księgowych? Np.

A: Jaka jest różnica między księgowym, a prawnikiem?

B: Księgowy wie, że jest nudny.

Albo..

Jak poznać ekstrawertycznego księgowego? Gdy do ciebie mówi patrzy na twoje buty, zamiast na swoje.


Wiem, co macie teraz na myśli. Podobnych żartów i stereotypów jest cała masa, prawda? Księgowość jest stereotypowo monotonną i nudną karierą dla ludzi, którzy znają się na liczbach i lubią czytać ustawy. Minęły czasy, kiedy księgowi byli stereotypowymi popychaczami papieru na tyłach ciemnego pokoju. Duża cześć stereotypów może być nawet prawdą, jeśli pracujesz w małej firmie bez perspektyw. Jeśli natomiast jesteś częścią organizacji, która daje szansę i zachęca do rozwoju te wszystkie utarte schematy mają bardzo mało wspólnego z rzeczywistością.


Nie wierzysz? Pozwól mi powiedzieć, dlaczego. Oto kilka powodów, dla których księgowość nie jest nudnym wyborem zawodowym:


1. Zanurzając się w księgowość, zaczynasz rozumieć sprawozdania finansowe firmy. Zaczynasz rozumieć język, jakim posługuje się biznes. Pozwala ci to zrozumieć rożne obszary działalności biznesowej. Najważniejsze decyzje biznesowe opierają się na finansowym wpływie danej strategii, a księgowość może odgrywać ważną rolę w procesie planowania.

2. Księgowość jest niezbędna dla wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość. Jako księgowy masz możliwość pracy w wielu różnych środowiskach biznesowych.

3. Jeśli pracujesz dla dużej organizacji, jest bardzo duża szansa, że nie będziesz narzekał na nudę. Będziesz cieszyć się różnorodnością zadań, obsługą spółek z różnych krajów, pracą na wielu różnych systemach. Dodatkowo praca i udział w różnych projektach, dadzą doświadczenie, które pomoże Ci rozwinąć swoją wiedzę biznesową. To daje wspaniałe atuty do rozwoju własnej kariery.

4. Księgowość w dużym stopniu dotyczy pracy z ludźmi. Tak, to nie pomyłka. Klienci wewnętrzni, koleżanki i koledzy z innych działów. Współpraca z ludźmi, korzystanie z ich wiedzy i dzielenie się swoja to kilka z najważniejszych elementów twojego personalnego sukcesu we współczesnych korporacjach. W miarę gromadzenia takich doświadczeń możesz również wziąć odpowiedzialność za zarządzanie konkretnym projektem lub własnym zespołem.

5. Okazja. Jeśli masz ogromne ambicje (tak jak ja 😉) bycie księgowym da ci przewagę konkurencyjną w zatrudnieniu. 81% spółek z grupy FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange) ma co najmniej jednego księgowego w zarządzie.

6. Praca jako księgowy to satysfakcjonująca, interesująca i ekscytująca kariera, jeśli jesteś gotowy dawać z siebie więcej niż potrzeba i masz odwagę podejmować nowe wyzwania.

ksiegowosc-w-tekscie
Wiem, wiem, to brzmi jak opowieść o Eldorado. Powiem Wam, że gdybym sam tego wszystkiego nie przeżywał też bym w to chyba nie uwierzył. Możecie więc albo uwierzyć mi na słowo lub spróbować samemu.

Ostrzeżenia!!!

Oczywiście jest kilka warunków, żebyś znalazł swoje Eldorado.
1. Ambicja, odwaga i gotowość do podejmowania nowych wyzwań.
2. Otwarcie głowy i nauka od innych.
3. Znalezienie organizacji, która da ci szansę rozwoju!


Choć stereotypy księgowe sprawiają, że praca wydaje się nuda i monotonna, gdy spojrzysz na nie z drugiej strony, możesz znaleźć wiele satysfakcji i ogromną szansę ma rozwoju kariery. 

O autorze

Zbyszek
Zbyszek, analityk procesów finansowych
Trener wewnętrzny. Prywatnie: Największy fan zaczynania TERAZ. Haker nawyków. Biegacz. Bloger i założyciel @nowisahabit.com