Kilka sposobów na relaks po pracy

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Ania
05.08.2020

Wracasz do domu. Masz za sobą intensywny dzień pełen spotkań, telefonów i rozmów. Chcesz się odciąć, ale Twoje myśli nadal krążą wokół zadań. Odłączenie się po pracy nie jest łatwe, ale kilkoma prostymi sposobami możesz zadbać o higienę umysłu.

Jak spędzasz czas po pracy?

Pytanie wydaje się być z pozoru banalne, jednak kiedy głębiej się zastanowisz, to jak wygląda Twoja odpowiedź? Czy zazwyczaj pojawia się: „Wracam do domu, przygotowuje obiad, sprzątam, jadę na zakupy spożywcze, odbieram dzieci z przedszkola, czy żłobka.”? Poniżej przedstawię Wam kilka swoich sposobów na to, jak dać głowie odpocząć po wyjściu z biura, żeby zachować równowagę i świeżość umysłu.

Bądź aktywny

950x500_relaks_po_pracy_w_tekscie_2

W artykule Kasi (kliknij tutaj) możecie przeczytać o zbawiennym wpływie ruchu na organizm. Pamiętajcie jednak, że aktywność fizyczna wpływa nie tylko na nasze ciało i jego prawidłowe funkcjonowanie, ale jest to również doskonałe spa dla naszego umysłu. Zawsze kiedy o tym myślę, w głowie mam słowa jednej ze znanych polskich trenerek fitness, która podczas treningu mówi wprost: „Ta runda ma za zadanie zresetować wszystkie stresy. Tupiemy, tupiemy mocno z całej siły! Wyrzucamy wszystkie złości w podłogę!”. Na mnie to działa. Krótki, intensywny trening, czy popołudniowe kilometry z synkiem na rowerze, sprawiają, że moja głowa wraca na odpowiednie tory.

Aktywność fizyczna nie musi oznaczać ciężkiego wysiłku fizycznego. Joga lub pilates zadbają o sprężystość naszego ciała i pozwolą zrelaksować się naszemu umysłowi.

Zanurz się w odrobinie przyjemności

Książka i kubek z ulubioną herbatą to jedne z moich domowych umilaczy. To połączenie szczególnie lubię w jesienne i zimowe długie wieczory, ale tym razem nie o tym! Wyimaginowany świat literatury działa na mnie kojąco, choć czasem spędza mi sen z powiek, kiedy zarywam noc, chcąc koniecznie dowiedzieć się, jak potoczyły się dalej losy bohatera.

Na mojej półce z książkami znaleźć można różnego rodzaju literaturę - od lekkich i humorystycznych historii pełnych optymizmu, przez intrygujące przygody poszukiwaczy skarbów, po przysparzające o lekki dreszcz kryminały.

Realizuj siebie i rób to co kochasz

950x500_relaks_po_pracy_w_tekscie_3

Żyjemy w takich czasach, że nasz świat pędzi do przodu w zastraszającym tempie. W całej tej gonitwie ważne jest, aby znaleźć odrobinę czasu dla siebie. Mówi się, że każdy ma jakiegoś bzika. Moim zdaniem istotnie tak jest! Czasem trzeba znaleźć dla niego nieco przestrzeni w swoim życiu.

Jedni tańczą, inni grają, majsterkują, malują piękne obrazy lub tworzą witraże. Ja uwielbiam gotować. Nie szkodzi, że ktoś pomyśli, że to pospolite, że przecież każdy z nas musi coś ugotować. Chodzi o to, jaką mi to daje radość. Poświęcenie się swoim zainteresowaniom, to dobry sposób na odstresowanie się, odrobinę relaksu, ale też rozwój i doskonalenie swoich umiejętności.

Gotowanie to dla mnie nie tylko przygotowywanie wspólnych posiłków dla rodziny i bliskich. Gotowanie to chwile zamknięte w aromatycznych wspomnieniach - włoskiej knajpki tuż przy plaży, w której serwowano obłędny makaron, najlepszy turecki kebab opiekany na rozżarzonych do czerwoności węglach i podany ze świeżymi warzywami, tapas popijane cavą, jedzone tuż po meczu ukochanej drużyny męża, czy gorące pieczone kasztany na berlińskim Weihnachtsmarkt.

Gotując, przenoszę się również w te wszystkie miejsca, w których chciałabym być, ale z różnych powodów chwilowo pozostają w strefie planów i marzeń. To takie kulinarne wyprawy palcem po mapie, w które zabieram swoja rodzinę. Dzięki temu możemy zjeść śniadanie na tureckim wybrzeżu, po czym na obiad przenieść się prosto do Indii.

Spędzaj czas z ludźmi, których kochasz

950x500_relaks_po_pracy_w_tekscie_4

Popołudniowa kawa z przyjaciółką, czy wspólny obiad ze znajomymi? Tak naprawdę nie ma znaczenia miejsce – można w domu, albo w restauracyjnym ogródku.

Najważniejsze, żeby zrobić to wspólnie. Czasem śmieję się w duchu, że mam troszkę naturę południowca – uwielbiam kiedy wszyscy siedzimy przy jednym stole, jest gwarnie, tłoczno, dzieciaki biegają dookoła, każdy rozmawia o czymś innym, pod nogami plącze się pies.

A Ty jaki masz sposób na oderwanie swoich myśli od pracy?


O autorze

Ania
Ania, EB & Communication Team Coordinator
Miłośniczka dobrej kuchni, kochająca jazdę na rowerze i górskie wędrówki. W wolnych chwilach gotuje i piecze, a w torebce zamiast portfela trzyma aparat.