sluch_blog_post_image

Kilka słów o słuchu

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Wojciech
20.05.2020

Czy wiesz, że według raportów WHO przewiduje się, że do 2050 roku ponad 900 milionów osób będzie borykało się z problemem ubytku słuchu?

sluch_w_tekscie

Zostaliśmy obdarzeni przez naturę pięcioma zmysłami. Skupmy się jednak na tym, dzięki któremu mamy możliwość odbierania dźwięków – słuchu. Czy wiesz, że według raportów WHO* przewiduje się, że do 2050 roku ponad 900 milionów osób będzie borykało się problemem ubytku słuchu?

Liczby nie napawają optymizmem. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, wskazuje, że obecnie około 466 milionów ludzi na całym świecie ma ubytek słuchu, a 34 miliony z nich to dzieci. Do roku 2050 liczba osób z problemem słuchu wzrośnie dwukrotnie. Powodem takich szacunków są:
- przyczyny genetyczne i wrodzone, w tym komplikacje w czasie ciąży i porodu;
- pojawiające się choroby zakaźne czy nawet przewlekłe, niezaleczone infekcje ucha, ale także urazy głowy;
- stosowanie określonych leków w leczeniu innych chorób;
- narażenie na nadmierny hałas zarówno w środowisku zawodowym jak i rekreacyjnym – słuchanie głośnej muzyki, radia, telewizji czy regularne uczestnictwo w koncertach, klubach i imprezach masowych;
- starzenie się.

Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach to od nas zależy w jakiej kondycji pozostanie nasz słuch. WHO w swych raportach przedstawia, że 60% ubytków słuchu, które pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, można było uniknąć. Dodatkowo narażonych na ubytek słuchu jest niemal 1,1 mld młodych ludzi (w wieku od 12 do 35 lat). Co powinniśmy zatem robić, aby cieszyć się doskonałym słuchem przez długie lata?

Prewencyjne działania zalecane przez WHO:
- szczepienie przed chorobami w wieku dziecięcym m.in. odrą, różyczką, świnką;
- stosowanie zdrowych praktyk w zakresie pielęgnacji uszu;
- przesiewowe badania dzieci i wczesne wykrywanie problemów ze słuchem, a następnie reagowanie na nie i interwencje medyczne/chirurgiczne;
- korzystanie z programów zdrowotnych wśród przyszłych matek i uświadamianie na temat ochrony słuchu
- edukowanie społeczeństwa w zakresie ubytku słuchu, jego przyczyn, zapobiegania i identyfikacji
- zmniejszenie narażenia na hałas poprzez podnoszenie świadomości na ten temat oraz korzystanie ze środków ochrony takich jak zatyczki do uszu lub słuchawki redukujące hałas.

Zachęcam do zainteresowania się profilaktyką słuchu oraz zwiększeniem własnej świadomości w tym temacie. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Życzę Wam i Waszym bliskim, długich lat doskonałego słyszenia. Na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno.

„Błędne koło. Ludzie głuchną, ponieważ coraz głośniej puszczają sobie muzykę. Ale ponieważ głuchną, nie pozostaje im nic innego, jak puszczać ją jeszcze głośniej.”
~Milan Kundera~

*na podstawie raportu WHO - Deafness and hearing loss, dane z 1 marca 2020 roku.


O autorze

Wojciech
Wojciech, employer branding & communication specialist
Uwielbia kontakty z ludźmi, kreatywną pracę i wyzwania. Człowiek, w którego żyłach zamiast krwi płyną nuty. Jeśli nie ma pod ręką gitary, zagra na grzebieniu.