Kiedy Twój cel jest SMART? Czyli jak zrealizować postanowienia noworoczne.

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Małgorzata
29.01.2020

Duży tort łatwiej jest zjeść po kawałku, niż cały na raz! Tak samo podjedź do realizacji celów. Masz przed sobą jakieś ogromne zadanie, rozbij je na mniejsze i jeszcze mniejsze. A do tego postaraj się, aby Twój cel był sprytny, czyli SMART. Każda literka słówka SMART jest pierwszą literą jakiegoś wyrazu.

I tak kolejno S oznacza sprecyzowany (specific), czyli treść celu powinna być jasna, prosta, konkretna i nie powinna budzić żadnych wątpliwości ani zostawiać miejsca na interpretację.

Przykład: Nauczę się 4 czasów (Present Simple, Present Continuous, Future Simple, Past Simple) w języku angielskim.

M
, jak mierzalny (measurable), czyli to jest to miejsce, w którym piszesz, kiedy Twój cel można uznać za osiągnięty. To także pomoże Ci śledzić postępy w jego realizacji. Jeżeli Twoim celem jest nauczenie się 4 czasów w języku angielskim, dodaj do tego ramy, dzięki którym będziesz mógł faktycznie sprawdzić, czy je umiesz. Tym samym będziesz wiedzieć, że po opanowaniu 2 czasów, cel jest zrealizowany w 50%.

Przykład: Każdy czas uznam za nauczony wtedy, kiedy będę umiał ułożyć 4 dowolne zdania w tym czasie, będę wiedział, jak odmienia się czasowniki oraz będę znał zasady i ich zastosowanie w praktyce.

smart_w_tekscie_1

A oznacza osiągalny (achievable). Założony cel powinien być możliwy przez nas do osiągnięcia. Oznacza to, że jeżeli w lutym jadę do Anglii, a naukę zacznę w połowie stycznia, będzie mi ciężko opanować wszystkie czasy, jakie występują w języku angielskim. Dlatego dobrze to ograniczyć, np. do 4 podstawowych.

Przykład: W ciągu jednego tygodnia opanuję jeden czas języka angielskiego, codziennie rozwiązując zadania przez 1h.

Relevant, czyli z angielskiego istotny, związany w powodem, dla którego chcę go osiągnąć.

Przykład: Chcę się nauczyć 4 czasów w języku angielskim po to, aby podczas wyjazdu do Anglii móc załatwić proste sprawy, np. zakupy spożywcze, kupić pamiątki.

T stoi za słówkiem terminowy, a po angielsku time-bound. Czyli najprościej rzecz ujmując – cel powinien mieć swoją datę zakończenia. Łatwiej jest nam się zmotywować do wykonania jakiegoś kroku, który nas przybliży do osiągnięcia celu, jeżeli będziemy wiedzieć, że data zakończenia jest konkretna i ustalona.

Przykład: Zakończę naukę 4 czasów języka angielskiego w ciągu 4 tygodni, czyli do połowy lutego 2020r.

smart_w_tekscie_2


W efekcie końcowym Twój cel powinien wyglądać w ten sposób:

Nauczę się 4 czasów (Present Simple, Present Continuous, Future Simple, Past Simple) w języku angielskim. Każdy czas uznam za nauczony wtedy, kiedy będę umiał ułożyć 4 dowolne zdania w tym czasie, będę wiedział, jak odmienia się czasowniki oraz będę znał zasady, kiedy stosuje się każdy z czasów. W ciągu jednego tygodnia opanuję jeden czas języka angielskiego, codziennie rozwiązując zadania przez 1h. Chcę się nauczyć 4 czasów w języku angielskim po to, aby podczas wyjazdu do Anglii móc załatwić proste sprawy, np. zakupy spożywcze, kupić pamiątki. Zakończę naukę 4 czasów języka angielskiego w ciągu 4 tygodni, czyli do połowy lutego 2020 r.

Jest różnica w takim sformułowaniu celu, a zwykłym „nauczę się angielskiego”, prawda?


O autorze

Małgorzata
Małgorzata, Internal Trainer
Przyszłam do Demant na praktyki w 2017 r. i zostałam na dłużej. W naszej firmie dbam o to, aby potrzeby szkoleniowe pracowników były spełnione. Prywatnie Netflix to mój ulubiony sposób spędzania czasu i z serialami jestem na bieżąco.