Kariera w finansach

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Agnieszka
03.10.2018

Kariera w finansach czyli jak zostałam/łem księgowym/wą?

Wbrew pozorom nie będzie to typowo HR-owa opowieść o tym co trzeba zrobić, by księgowym być. Co prawda, każdy zawód wymaga takich czy innych kwalifikacji i o nich chciałabym opowiedzieć ale od strony osób, które na karierę w finansach się zdecydowały i są świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie w naszej firmie.
Profil HR-owy kandydata na stanowisko księgowego mówi, że powinien mieć ukończone wyższe studia, najlepiej o specjalizacji rachunkowość lub finanse. Mile widziane są również praktyki w dziale księgowości. Księgowy powinien posiadać również umiejętność obsługi komputera, w tym biegłą znajomość pakietu MS Office. Na tym stanowisku znaczenie mają również predyspozycje osobowościowe (dokładność, terminowość, uczciwość). Nie bez znaczenia będą też wszelkie szkolenia i certyfikaty, znajomość obcych języków, profil w biznesowych mediach społecznościowych, umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów czy pracy w zespole ale też zwyczajne zainteresowanie liczbami. Bo pasja to najlepsza motywacja do pracy.
Czy możesz zostać księgowym choć nigdy tego nie planowałeś i zakochać się w liczbach?
Sprawdź sam.
--------------------------
Iwona, księgowa w dziale AR&B Finansów WD- dział zajmujący się płatnościami dla dostawców oraz należnościami od odbiorców.

Jakie jest Twoje wykształcenie? Wyższe ekonomiczne.
Jakie są twoje codzienne obowiązki? Zajmuję się głównie płatnościami dla spółek polskich, księgowaniem wyciągów bankowych oraz rozliczaniem należności.
Co najbardziej lubisz w swoich obowiązkach? Najbardziej w swoich obowiązkach lubię wydawać pieniążki.
Czy od zawsze chciałaś być księgową/księgowym? Nie, jako dziecko chciałam być adwokatem.
-----------------------------
Justyna, księgowa w dziale GL Finansów WD- dział zajmujący się księgą główną.

Jakie jest Twoje wykształcenie? Wyższe. Turystyka i hotelarstwo.
Jakie są twoje codzienne obowiązki? W tej chwili przejmuję procesy z dwóch fińskich spółek, więc obecnie moje obowiązki odbiegają od tych codziennych. Analizuję konta, sprawdzam poprawność księgowań, raportuję, oraz inne zadania związane z zamknięciem miesiąca.
Co najbardziej lubisz w swoich obowiązkach? Są tak zróżnicowane, że nigdy się nie nudzę.
Czy od zawsze chciałaś być księgową/księgowym? Nie, dopiero 3,5 roku temu kiedy zaczęłam pracę w DGS Poland, poczułam, że to moja bajka.
-------------------------------
Tomasz, księgowy w dziale APNI Finansów WD- dział zajmujący się zobowiązaniami wobec dostawców kosztowych.

Jakie jest Twoje wykształcenie? Średnie.
W jakim dziale pracujesz i jakie są twoje codzienne obowiązki? Zajmuję się spółkami holenderskimi (Van Boxtel NL20 oraz Audmet NL30) oraz duńską (Din Hoerelse/Audika DK DK60) w obszarze Basware-Concur.
Co najbardziej lubisz w swoich obowiązkach? Najbardziej lubię piątkowe śniadania. 😊
Czy od zawsze chciałaś być księgową/księgowym? Nie, nigdy o tym nie myślałem, ale nikt nie przewidzi tego, co nas czeka.

O autorze

Agnieszka
Agnieszka, team leader w dziale AP Finansów Demant
Z Demant związana od 2014 roku, gdy Dział Finansów liczył sobie zaledwie 8 osób. Zarażona fascynacją liczbami i procesami księgowymi przez siostrę, kontynuuje swoją drogę zdobywając kwalifikacje zawodowe w zakresie rachunkowości, zarządzania i systemów księgowych. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunku europeistyka, której pasją jest historia współczesna, biografie i literatura faktu. Jako członek Rady Pracowniczej w Demant przenosi w czyn troskę o środowisko pracy i współpracowników. Prywatnie szczęśliwa mama dwóch córek w wieku szkolnym uwielbiająca jazdę na rowerze.