integracja_blog_post_image

Integracja – najlepsza strategia budowania zespołu

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Rita
04.12.2019

Rozwój każdego biznesu niesie ze sobą konieczność rozwoju struktur i całych zespołów. Budowanie zespołu (tzw. team building) to ciągły, długotrwały i niekiedy skomplikowany proces, którego nadrzędnym celem jest przekształcenie grupy indywidualnych pracowników w spójną drużynę.

Team buidling ma na celu zbudowanie synergicznie działającego zespołu, stanowi podstawowe narzędzie pracy nad grupą. Polega nie tylko na jej zintegrowaniu, ale również na wyposażeniu członków zespołu w takie umiejętności, które wspomogą ich efektywność – umiejętność podziału ról i zadań, podejmowania stanowczych, konkretnych decyzji, sprawnej komunikacji, wspólnego rozwiązywania problemów oraz budowania kompromisów.

Kilka osób pracujących nad danym zagadnieniem pomaga spojrzeć na nie z wielu perspektyw, a wspólna burza mózgów pomaga uzyskać więcej pomysłów. Dzięki skutecznym działaniom team buildingowym uczestnicy oprócz dobrej zabawy pracują nad poprawą komunikacji, rozwiązywaniem konfliktów czy umiejętnością udzielania feedbacku.

Dlatego kiedy już uformowaliśmy swój zespół musimy przejść przez bardzo ważny etap jakim jest tzw. docieranie, gdzie grupa wciąż się jeszcze poznaje, uczy się pracować i komunikować ze sobą. Na tym etapie działania integracyjne są bardzo ważne, aby ostatecznie osiągnąć synchronizację pomiędzy członkami zespołu zarówno na poziomie relacji międzyludzkich jak i realizacji wspólnych celów biznesowych. Aby grupa mogła sprawnie i skutecznie realizować zadania jej członkowie muszą nauczyć się razem funkcjonować.

Niezależnie od tego jaki sposób wykorzystamy, aby zmienić grupę ludzi w zespół, powstałe więzy pozwolą jej na dużo bardziej efektywną pracę w porównaniu do niezwiązanej grupy. Pracując razem, uzyskujemy lepszy efekt, niż działając w pojedynkę (zintegrowany zespół = efektywny zespół).

Jeżeli wydarzenia integracyjne są dobrze zrealizowane, prowadzą do tego, że ludzie zaczynają czuć się dobrze w organizacji oraz mieć lepsze relacje z innymi. Dobrze przeprowadzona integracja jest w stanie umocnić i usprawnić zespół, a także przyczynić się do zwiększenia identyfikacji z nim i całą organizacją. Częstym oczekiwaniem związanym z integracją jest również budowanie zaufania oraz partnerstwa we współuczestnictwie i współdziałaniu.

I tak oto dział R&D w ramach integracji wybrał się na poligon w Bornem Sulinowie, gdzie czekały na nas liczne zadania. Na początku zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, z których każda musiała wybrać swojego lidera odpowiedzialnego za podział zadań i wyznaczanie wspólnego celu. W ramach gier drużynowych mieliśmy za zadanie m.in.: zbudować szałas, rozszyfrować łamigłówki czy też pokonać tor z przeszkodami. Każda drużyna otrzymywała punkty za ukończone zadanie, a także np. w przypadku budowania szałasu miała możliwość ocenić starania drużyny przeciwnej. Kolejna gra polegała na podziale zespołu na mniejsze kilkuosobowe grupki, jednak tym razem każda drużyna dostała wykrywacz metali i miała za zadanie odnaleźć ukryte skarby – jednym z nich był kanister z benzyną, który posłużył do zatankowania amfibii. Wspólnymi siłami należało znaleźć wlot paliwa oraz naciągnąć jedną z gąsienic w pojeździe.

integracja_w_tekscie

Po wykonaniu wszystkich instrukcji cała drużyna mogła odbyć przejażdżkę po poligonie zarówno wspólnie przygotowaną amfibią jak i czołgiem. 😊

integracja-jako_w_tekscie

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że integracja niesie ze sobą pozytywny przekaz: zabawa, rozrywka, odpoczynek. Zespół może się spotkać bez poruszania tylko i wyłącznie kwestii zawodowych. Gry zespołowe poprawiają atmosferę wewnątrz zespołu, pomagają budować zaufanie, komunikację i motywację, a także dają uczestnikom satysfakcję ze wspólnego działania i osiągnięcia celu (jak w tym przypadku przejażdżka amfibią 😊).


O autorze

Rita
Rita, inżynier testów elektrycznych w dziale R&D
Z wykształcenia mechatronik, z zamiłowania urodzona podróżniczka! Moje mocne cechy: zorganizowanie, pewność siebie, szczerość Motto życiowe: chcieć to móc ! ...a plan na najbliższe lata- zwiedzić jak najwięcej świata :)