Jak radzić sobie z grypą?

Czas czytania artykułu: 2 minuty
by Luiza
13.02.2019

Sezon zimowy to czas, w którym zachorowań na grypę jest najwięcej. W porównaniu do grudnia 2018 roku, luty 2019 rozpoczął się dwukrotnie większą liczbą zachorowań. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w pierwszym tygodniu lutego liczba ta przekroczyła ponad 230 tysięcy osób.

walka_z_grypa_w_tekscie

Grypa to ostra choroba układu oddechowego, którą wywołuje wirus grypy. Jest przenoszona między innymi drogą kropelkową, co oznacza, że można się nią zarazić poprzez kichanie lub kaszel, czy drogą pokarmową – poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi grypie są:

  • wysoka gorączka,
  • bóle głowy,
  • dreszcze,
  • bóle mięśniowe, kostno-stawowe,
  • kaszel,
  • ogólne osłabienie.

Grypa, często ze względu na podobieństwo objawów do zwykłego przeziębienia, jest lekceważona i zbywana słowami "samo przejdzie". Jednak należy ją jak najszybciej zdiagnozować i całkowicie wyleczyć, ponieważ niewyleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, na przykład zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Najlepszym sposobem na jej wyleczenie jest jej wyleżenie. Na proces leczenia trzeba poświęcić kilka dni i w tym czasie należy dużo się wygrzewać i odpoczywać. Nie można zapominać również o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Oprócz tego, stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych pomoże zwalczyć pojawiające się objawy. Nie zaszkodzą także gorące kąpiele, maści rozgrzewające czy picie gorącej herbaty z lipy, suszonych malin czy imbiru.

walka_z_grypa_w_tekscie-(2)

Szczepionka przeciw grypie jest skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie. Dzięki niej, organizm wytwarza przeciwciała, dzięki którym zaczyna bronić się przed chorobą. Odporność uzyskuje się po około 2-3 tygodniach od zaszczepienia, a działanie takiej szczepionki utrzymuje się do 12 miesięcy. Jej skuteczność jest największa u zdrowych dorosłych (u osób starszych jest obniżona o około 40%). Szczepionka zapewnia uniknięcie choroby, a także wcześniej wspomnianych powikłań pogrypowych.

walka_z_grypa_w_tekscie-(1)

Każdy nasz pracownik ma możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie raz w roku, dzięki posiadanej opiece medycznej w systemie Medicover. Szczepienie to jest dostępne w każdym pakiecie i jest realizowane do kwietnia. Wystarczy umówić się do lekarza w Centrum Medicover, który kwalifikuje do szczepienia.


O autorze

Luiza
Luiza, Senior HR Specialist
Z Demant związana od listopada 2018 roku. Odpowiada głównie za przyjemniejszą część pracy w firmie, jaką są benefity. Wolny czas najchętniej spędza z książką lub z aparatem.