W dzisiejszym świecie kakofonia dźwięków towarzyszy nam niemal na każdym kroku, a świadomość profilaktyki stale wymaga wzmocnienia. Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki, tworzony przez Filharmonię Szczecińską im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, po raz kolejny pokazał, że o zdrowiu można mówić w sposób angażujący, inspirujący i bliski ludziom.
Demant i Audika po raz kolejny wsparły inicjatywę, współtworząc wydarzenie jako partner strategiczny. Tegoroczna edycja przyciągnęła naprawdę liczne grono uczestników, tym samym potwierdzając, że takie inicjatywy mają realny wpływ na budowanie świadomości na wielu płaszczyznach.
Szkoły, które tworzą przestrzeń ciszy
Jednym z elementów festiwalu jest konkurs Szkolne Strefy Harmonii. W tym roku wpłynęło około 40 zgłoszeń, co pokazuje, jak duża jest potrzeba tworzenia przyjaznych akustycznie przestrzeni w placówkach oświatowych.
Szkolna Strefa Harmonii to specjalnie przygotowane, wyciszone miejsce w szkole, dostępne dla wszystkich uczniów. To przestrzeń sprzyjająca koncentracji, dające możliwość odpocząć i wyciszyć się. Strefa powinna być zlokalizowana z dala od hałasu, odpowiednio wyposażona i działać w oparciu o regulamin, który m.in. zakłada dobrowolność korzystania oraz konieczność zachowania ciszy.
W ramach tegorocznej edycji nagrodzono trzy placówki, które będą mogły stworzyć u siebie właśnie taką przyjazną przestrzeń. Nagroda przyznana przez Demant trafiła do szkoły w Bierzwnicy i została wręczona podczas finałowego koncertu przez Sebastiana Gulkę, dyrektora generalnego Demant Operations Poland, oraz Roberta Siudka, dyrektora oddziału Demant Business Services Poland.
Program festiwalowy był bogaty w koncerty, warsztaty, wydarzenia i spotkania z ekspertami. Festiwal rozpoczęła debata oksfordzka pt. „Cisza w mieście”, podczas której reprezentanci szczecińskich liceów próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest ograniczenie hałasu w mieście bez ograniczania życia społecznego.
Następnie, w panelu dyskusyjnym eksperci pochylili się nad tematem komfortu akustycznego w mieście. Demant reprezentował Mateusz Kucia, Senior Manager, Test & Verification z działu R&D Hardware, wnosząc perspektywę technologiczną i dzieląc się wiedzą z obszaru akustyki.
Festiwal to także przestrzeń do dzielenia się wiedzą w różnych formatach. Jednym z nich była obecność w studiu wszczecinie.pl, gdzie gościła Martyna Lachowicz, protetyczka słuchu z Audika. Rozmowa była okazją do przybliżenia codziennych wyzwań związanych ze słuchem i jego profilaktyką.

Uczestnicy wydarzenia mogli również skorzystać z bezpośredniego kontaktu ze specjalistami oraz wykonać badania słuchu w mobilnym słuchobusie.
Edukacja, która zostaje na dłużej
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki po raz kolejny udowodnił, że połączenie świata kultury z edukacją zdrowotną daje ogromną wartość. Dzięki zaangażowaniu partnerów, ekspertów i uczestników możliwe jest nie tylko zwiększanie świadomości, lecz także realne działanie – od badań profilaktycznych po zmiany w szkolnych przestrzeniach. Każdy krok w kierunku większej świadomości to inwestycja w lepszą jakość życia – dziś i w przyszłości.
