Świat dźwięków

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Agata
31.05.2023

Dźwięki przenikają nas każdego dnia ze wszystkich stron. Niekiedy są głośne i niebezpieczne, innym razem łagodne i kojące. Poniżej przeczytacie kilka ciekawostek na ich temat.

 

Głośno

Najgłośniejszy dźwięk, jaki wydobył się z naszej planety, został wywołany przez wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji pod koniec XIX wieku. Choć poziom dźwięku nie przekroczył 350 decybeli, to wystarczyło to, aby huk słyszalny był z odległości 3200 kilometrów. Gdyby Krakatau wybuchł hipotetycznie w Warszawie, huk słychać byłoby nawet w Maroko.

 

swiat_dzwiekow_grafika_w_tekscie_3

 

Kiedy zaczynamy?

Słuchanie muzyki jest dobre dla pracy serca, pomaga łagodzić ból, rozwija pamięć, umiejętności motoryczne, poprawia koncentrację, nastrój, budzi pozytywne emocje i czyni nas szczęśliwszymi.

 

Specjaliści twierdzą, że wpływ muzyki na sferę emocjonalną człowieka jest o wiele silniejszy niż oddziaływania typu werbalnego czy sztuk wizualnych. Kiedy zaczyna się nasz pierwszy kontakt z muzyką? Pierwsze dźwięki, jakie docierają do płodu, to m.in.: bulgotanie jelit, bicie serca, szum układu oddechowego, hałas ulicy, rozmowy i muzyka. Dziecku podobają się utwory, które lubi jego mama, bo razem z nią relaksuje się przy nich i zyskuje wyśmienity humor. Mocne basy są wyciszane przez powłoki brzuszne.

 

Na pierwszych miejscach playlisty malców, które jeszcze nie wyszły na świat, znajdują się utwory śpiewane przez mamę lub tatę. Zaraz po nich plasują się utwory Vivaldiego, Mozarta, Bacha, Schumanna oraz chorały gregoriańskie. Ta harmonijna muzyka wpływa na prawidłową pracę fal mózgowych dziecka. I tu ciekawostka - nie każdego rodzaju muzyki słucha się dziecku komfortowo, uważajmy na utwory Beethovena i Brahmsa - one wywołują niepokój.

 

swiat_dzwiekow_grafika_w_tekscie

 

Dźwięk a nastrój

Czy dźwięki mogą sterować naszymi nastrojami? Codziennie jesteśmy nieustannie manipulowani za pomocą określonych dźwięków, które wpływają na nasze emocje i nastrój. Są to m.in. łatwo wpadające w ucho reklamy (komu przyszłoby do głowy, że ich poziom drgań ma osłabić naszą wolę i wzmagać chęć kupienia), przemysł filmowy (w horrorach często stosuje się charakterystyczne dźwięki, wywołujące u nas niepokój), telewizja lub radio, które kształtują zachowania w społeczeństwie. Również odpowiednie częstotliwości potrafią wywołać określone stany w naszym umyśle.

 

Naturalnie

Jaka jest zatem bezpieczna dla nas muzyka? Słuchanie dźwięków natury ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Obcowanie z naturą i wsłuchiwanie się w nią, powoduje m.in. mniejsze odczuwanie bólu i niższy poziom stresu. Badacze z Colorado State University ustalili, że dobroczynny wpływ na zdrowie ma: wycie wilków, śpiew ptaków czy szum deszczu.

 

Wśród pozytywnych efektów obcowania z naturą i wsłuchiwania się w nią wymieniają m.in. mniejsze odczuwanie bólu, niższy poziom stresu, lepszy nastrój czy większą wydajność mentalną. Dźwięki powiązane z wodą najskuteczniej podnosiły nastrój, wywoływały pozytywne emocje i miały dobroczynne skutki zdrowotne; odgłosy ptaków pomagały natomiast w walce ze stresem czy zdenerwowaniem. Powinniśmy po prostu zamknąć oczy i być otwarci na dźwięki dookoła nas podczas wizyty wśród natury.

 

swiat_dzwiekow_grafika_w_tekscie_2

 

Niewyjaśniona zagadka

Najbardziej tajemniczy dźwięk? Zimna Wojna zrodziła hydrofony, za pomocą których wykrywano okręty podwodne. Oprócz podwodnych okrętów, maszyna ta wyłapała w swojej historii kilka niezidentyfikowanych dzięków ultra niskiej częstotliwości. Bloop to dźwięk zarejestrowany kilkakrotnie w 1997 roku na Pacyfiku. Opinie co do tego skąd on pochodził są różne, jego źródłem mogło być odrywanie się lodowca lub ogromne zwierzę. Do tej pory dźwięk nie został zidentyfikowany.

O autorze

Agata
Agata, specjalista w Dziale Administracji
Na co dzień pracuje w dziale HR oraz opiekuje się recepcją, od początku jej powstania. Po godzinach szuka balansu spacerując po lesie i praktykując jogę.