posluchaj_ta_praca_ma_sens_wywiad_rafal_sliwka_blogpostimage

Kibicujmy wspólnie na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce Niesłyszących w Szczecinie. Posłuchaj, ta praca ma sens – wywiad z Rafałem Śliwką, koordynatorem wydarzenia

Czas czytania artykułu: 5 minut
by Ania
10.08.2023

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Niesłyszących po raz pierwszy w historii odbędą się w Szczecinie. O przygotowaniach tak dużego i prestiżowego wydarzenia, o wyzwaniach i o tym, co nas czeka podczas tego święta, opowiedział nam Rafał Śliwka, koordynator wydarzenia i trener SKSG KORONA Szczecin i Kadry Narodowej Niesłyszących w lekkoatletyce Polskiego Związku Sportu Niesłyszących.

Anna: Przed nami Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce dla osób Niesłyszących. Czy możesz przybliżyć nam to wydarzenie?

Rafał: 11. Mistrzostwa Europy Niesłyszących i 5. Mistrzostwa Europy Juniorów Niesłyszących w Lekkoatletyce są jednymi z najważniejszych sportowych wydarzeń na Starym Kontynencie. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Sportu Niesłyszących z siedzibą w Lublinie wraz z  Europejską Organizacją Sportu Niesłyszących (EDSO), a współorganizatorem – Szczeciński Klub Sportowy Głuchych KORONA. Jest to bardzo ważne wydarzenie sportowe dla osób niepełnosprawnych niesłyszących i olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne, z którym wiąże się mnóstwo wyzwań. Do Szczecina przylatuje blisko 220 lekkoatletów oraz oficjelów z 23 państw europejskich oprócz Rosji i Białorusi. Polskę będzie reprezentować 45 zawodników.

Kiedy i gdzie odbywać się będą mistrzostwa?

Wszystko będzie się działo na stadionie przy ulicy Litewskiej 20 w Szczecinie. Oficjalnie otwarcie wydarzenia zaplanowane jest na poniedziałek – 21 sierpnia, a całość potrwa 6 dni. Rywalizacja o medale będzie trwać od poniedziałku do soboty według stałego rytmu: od rana, aż do wieczora. Dokładny program mitingu lekkoatletycznego dostępny jest na stronie wydarzenia.

posluchaj_ta_praca_ma_sens_wywiad_rafal_sliwka_w_tekscie_1

Jak to się stało, że SKSG KORONA jest współorganizatorem takiego wydarzenia?

W 2019 roku organizowaliśmy Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce, które uzyskały wysoką rekomendację od klubów sportowych oraz od trenerów Kadry Narodowej w Lekkoatletyce, dodatkowo Zarząd Polskiego Sportu Niesłyszących zdecydował się na organizację wydarzenia w Szczecinie. Na polecenie prezesa zarządu Wojciecha Stempurskiego, zdecydowano się na współorganizację przez KORONĘ Szczecin Mistrzostw Europy Niesłyszących w Lekkoatletyce, a mnie powołano jako koordynatora do spraw organizacji tego wydarzenia.

Dlaczego zdecydowano się na wybór Szczecina jako miejsca do organizacji wydarzenia?

W maju zeszłego roku prezydent EDSO Iosif Stavrakakis i sekretarz generalny EDSO Anton Petrić zdecydowali się wybrać Polskę, a dokładnie Szczecin jako organizatora tegorocznych mistrzostw. Dodatkowo nasz Miejski Stadion Lekkoatletyczny wraz z halą rozgrzewkową posiada certyfikat IAAF. Do organizacji zaangażowali się między innymi: Gmina Miasto Szczecin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i lokalne firmy. Tak duże wsparcie pozwoli nam przygotować niezapomniane wydarzenie w Europie.

Jak wyglądają przygotowania do Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce dla osób niesłyszących?

Od strony sportowej przygotowania polegają na systematycznych treningach i narzuceniu sobie tempa oraz dyscypliny. Zawodnicy przebywają również na swoich zgrupowaniach zagranicznych lub krajowych. W takich warunkach, na takich treningach, można zrobić dużo więcej, co pozwoli uzyskać lepsze wyniki.

Oczywiście, żeby uczestniczyć tym wydarzeniu, trzeba osiągnąć tak zwane minimum, które pozwoli dostać się do kadry narodowej i reprezentować kraj. Organizowane są wówczas zgrupowania i obozy sportowe, a także  przeprowadzane są sprawdziany i testy. Zawodnicy uczestniczą również w mityngach lekkoatletycznych wraz z pełnosprawnymi sportowcami.

Od strony organizacyjnej to ponad rok ciężkiej pracy i zaangażowania mnóstwa osób. W przygotowaniach całego wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA. Przy organizacji wydarzenia wspiera nas również około 40 wolontariuszy – są to osoby słyszące i niesłyszące, między innymi pełnosprawna młodzież z lekkoatletycznego klubu – Międzyszkolnego Klubu Sportowego KUSY Szczecin i Uczniowskiego Klubu Sportowego MKL Szczecin oraz członkowie Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA. Ale to nie wszyscy – w naszej ekipie jest również Piesek D., który będzie kibicował w tych dniach i zagrzewał zawodników do walki o medale.

posluchaj_ta_praca_ma_sens_wywiad_rafal_sliwka_w_tekscie_2

Jaka jest Twoja rola w tym przedsięwzięciu?

W 2019 roku organizowałem wspomniane już Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce i przyznam, że nie spodziewałem się, że to wydarzenie będzie tak pozytywnie odebrane przez świat sportu. Jest mi niezmiernie miło.  Po raz pierwszy mam przyjemność organizować wydarzenie na szczeblu europejskim.

Kto wspiera wydarzenie?

Wydarzenie wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki, Gmina Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Demant, Fundacja William Demant, Enea Operator, Port Szczecin-Świnoujście, Kia Polmotor SPORT TO MY, Lidl i Bonnum.pl. Udało się pozyskać środki finansowe oraz rzeczowe dzięki wsparciu tych sponsorów na organizację wydarzenia, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Szczególnie chciałbym podziękować firmie Demant, która jest z nami od wielu lat i działającej przy tej organizacji Fundacji William Demant.

Rywalizacje w jakich dyscyplinach będą mogli obejrzeć kibice?

Będzie to przede wszystkim rywalizacja o medale w dyscyplinach takich jak: bieg przez płotki; bieg z przeszkodami; skok w dal; pchnięcie kulą; trójskok; rzut dyskiem, młotem lub oszczepem; skok wzwyż. Nie zabraknie również sztafet.  Każdy amator mitingów lekkoatletycznych może liczyć na naprawdę wyjątkowe emocje w tych dniach.

Czego mogą spodziewać się kibice?

Bardzo bym chciał, żeby kibice przyszli wspierać naszych sportowców i obejrzeć na żywo zmagania sportowe. Liczymy na słyszących kibiców, aby promować i pokazać, jaka jest sytuacja sportu głuchych w lekkoatletyce w Polsce czy na świecie. Liczymy na to, że będzie pozytywna atmosfera, która udzieli się wszystkim.

Czy każdy może być kibicem?

Banalne stwierdzenie, że sport to zdrowie, odnosi się nie tylko do czynnej aktywności fizycznej. Kibicowanie ma korzyści dla naszego zdrowia! To jest wspólny doping i przeżywanie sportowej rywalizacji oraz wytwarzanie pozytywnej energii. Każdy kto kocha sport, a przede wszystkim lekkoatletykę, powinien pojawić się w tych dniach na stadionie. Wejście na trybuny będzie darmowe dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy gorąco kibiców, a przede wszystkim pracowników Demant.

Ten sport ma w swojej historii niejeden sukces. Czy możesz przybliżyć najważniejsze wydarzenie w historii?

W 1922 roku założono pierwsze koło sportowe wychowanków warszawskiego Instytutu Głuchoniemych „WARS” Warszawa. Było to niezwykle ważnym wydarzeniem w historii polskiego sportu niesłyszących na całym świecie. Dwa lata później zawodnicy wzięli udział w historycznych, pierwszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich Głuchych, które odbyły się w 1924 roku w Paryżu i nasi polscy olimpijczycy zdobyli srebrny medal w sztafecie 4x400 metrów. Tak rozpoczęła się historia udziału polskich reprezentantów w igrzyskach głuchych – i z sukcesami trwa ona do dziś. Ruch Olimpijski Niesłyszących ma już 100 lat. Z tej okazji w ubiegłym roku w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie odbyła się gala, podczas której przyznano medale byłym i obecnym finalistom.

W latach 1924-2022 zdobyliśmy łącznie 209 medali olimpijskich, a tylko podczas zeszłorocznych XXIV Letnich Igrzyskach Głuchych Polacy zdobyli 42 medale, w tym 8 złotych, 22 srebrne i 12 brązowych, co zapewniło nam szóste miejsce w tabeli medalowej!

Dlaczego warto wspierać takie wydarzenia?

Wspieranie takich inicjatyw wspomaga integrację sportowców niesłyszącymi na całym świecie. Niestety jest to nadal mało znane zjawisko, stąd nasze działania i starania do popularyzacji sportu niesłyszących, a przede wszystkim naszych polskich, czy szczecińskich lekkoatletów. Od 1980 roku Mistrzostwa Europy Niesłyszących odbywają się co 4 lata, dlatego tegoroczne wydarzenie jest najważniejszym celem dla naszych niesłyszących sportowców. Sam w przeszłości byłem zawodnikiem sprinterem. W 2001 roku zdobyłem złoty medal w biegu na 100 m w Tallinie, a w 2007 roku w Bułgarii zdobyłem brązowy medal w biegu na 100 m. Udało mi się zrealizować marzenia – tego samego życzę wszystkim uczestnikom.

posluchaj_ta_praca_ma_sens_wywiad_rafal_sliwka_w_tekscie_3

O autorze

Ania
Ania, EB & Communication Team Coordinator
Miłośniczka dobrej kuchni, kochająca jazdę na rowerze i górskie wędrówki. W wolnych chwilach gotuje i piecze, a w torebce zamiast portfela trzyma aparat.