Nagła głuchota idiopatyczna – co warto o niej wiedzieć?

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Natalia
14.03.2024

Nagła głuchota idiopatyczna to rodzaj utraty słuchu, której przyczyna w większości przypadków pozostaje nieznana. Sprawia to, że diagnoza i leczenie stanowi wyzwanie dla specjalistów. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, aby zrozumieć jego charakterystykę, wpływ na życie codzienne i obecne możliwości leczenia.

Głównym objawem głuchoty idiopatycznej jest szybki i postępujący spadek zdolności słyszenia wynoszący powyżej 30 dB dla trzech sąsiadujących częstotliwości, w większości przypadków jednostronny, który występuje w ciągu kilku godzin do kilku dni. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą stopniowo odczuwać trudności w słyszeniu rozmów, dźwięków otoczenia, czy muzyki. Może się również pojawić uczucie zatkania uszu, szumy uszne oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Pacjenci często doświadczają także szoku emocjonalnego i trudności z akceptacją nagłej zmiany w zdolności słyszenia.

rozmowa, migi, miganie, jezyk migowy

Najczęściej diagnoza nagłej głuchoty idiopatycznej opiera się na wykluczeniu innych przyczyn utraty słuchu, co wymaga kompleksowej oceny przez specjalistów, takich jak otorynolaryngolodzy czy audiolodzy. Niektóre z potencjalnych przyczyn obejmują: infekcje, problemy naczyniowe, urazy, choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. W przypadku nagłej utraty słuchu kluczowe jest szybkie zareagowanie. Pacjenci, którzy doświadczają nagłej głuchoty, powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Niestety, z uwagi na nieznane źródło głuchoty idiopatycznej, skuteczne leczenie jest niejednokrotnie wyzwaniem. Pacjenci często korzystają z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych w celu poprawy jakości słyszenia. Terapie logopedyczne, psychoterapia oraz wsparcie społeczne odgrywają ważną rolę w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami tej utraty słuchu. Badania nad głuchotą idiopatyczną są w toku, a naukowcy poszukują genetycznych, środowiskowych i innych czynników, które mogą prowadzić do tego schorzenia. Odkrycia te mogą prowadzić do bardziej skutecznych metod leczenia i, być może, prewencji tej formy utraty słuchu.

Nagła utrata słuchu to wyjątkowe i trudne zjawisko, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Pomimo braku pełnego zrozumienia tej formy utraty słuchu, ważne jest, aby pacjenci otrzymywali kompleksową opiekę, zarówno w zakresie wsparcia medycznego, jak i psychologicznego, co pomoże im skutecznie radzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z głuchoty idiopatycznej.

O autorze

Natalia
Natalia, Test Engineer
Absolwentka Protetyki Słuchu i Akustyki na UAM w Poznaniu. W Demant zajmuje się testowaniem aparatów słuchowych. Fanka skoków narciarskich, karaoke, plotek i Krzysztofa Krawczyka. Muzyka i śpiew towarzyszą jej na każdym kroku. Wolny czas lubi spędzać jeżdżąc na rowerze lub oglądając seriale.