Dopasowanie aparatów słuchowych

Czas czytania artykułu: 4 minuty
by Natalia
30.08.2023

Dopasowanie aparatów słuchowych jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości. Kluczem do sukcesu jest: dobranie odpowiednich parametrów na podstawie wyników badań, odpowiedzenie na potrzeby pacjenta i ustawienie urządzenia tak, aby zapewnić poczucie komfortu w naturalnym środowisku osoby niedosłyszącej.

Odpowiednio dobrany aparat to przede wszystkim taki, który pomaga pacjentowi i wzmacnia jego pewność siebie. Najczęściej osoby, które dowiadują się, że potrzebują tego urządzenia, chcą aby był on niewidoczny i jak najmniejszy. Na szczęście przekonanie, że noszenie aparatu słuchowego jest pewnego rodzaju wstydem, powoli można odłożyć do lamusa, ponieważ z każdym rokiem urządzenia te są coraz bardziej rozwinięte technologicznie, a społeczeństwo zaczyna je powoli traktować na równi z okularami.  

Wiele osób ma opory przed zakupem aparatów słuchowych ze względu również na jego cenę. Aparaty są dopasowywane pacjentowi pod względem jego niedosłuchu. Jest to bardzo istotne i między innymi pozwala to odróżnić je od wzmacniaczy słuchu, które można zakupić za niewielką kwotę w wielu supermarketach czy sklepach internetowych. Aparaty słuchowe mają również systemy, które chronią nasz słuch od zbyt głośnych dźwięków, a co za  tym idzie, zbyt dużego wzmocnienia. W przypadku wzmacniaczy słuchu brakuje systemu, który ograniczyłby poziom docierającego dźwięku, przez co mogą one spotęgować niedosłuch u  pacjenta lub uszkodzić słuch osobie zdrowej.

 

Po skończonych badaniach słuchu protetyk omawia je dokładnie i przedstawia pacjentowi następne kroki. Jak wspomniałam w poprzednim artykule, najczęściej aparaty słuchowe stosuje się u osób, których średni próg słyszenia jest powyżej 41 dB (umiarkowany stopień uszkodzenia słuchu). W sytuacji, gdy pacjent ma obustronny niedosłuch, protetyk powinien zalecić zakup dwóch aparatów, ponieważ pozwoli to pacjentowi lepiej rozumieć mowę, a także lokalizować źródło dźwięków docierających do niego.

Wybór aparatu słuchowego zależy od wielu czynników. Są to między innymi:

  • wielkość i rodzaj ubytku słuchu;
  • wiek;
  • sprawność manualna;
  • zawód/ częste aktywności;
  • wymagania i oczekiwania pacjenta.

Protetyk słuchu każdą osobę traktuje indywidualnie. Wynika to z tego, że każdy pacjent ma inne potrzeby i oczekiwania względem urządzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej pacjent szczerze o wszystkich swoich oczekiwaniach opowiedział, dzięki temu większa szansa, że proces dopasowania zakończy się sukcesem dla obu stron.


Niektóre czynniki mogą wpływać na wybór rodzaju aparatu. Przykładowo – osobie z dużym niedosłuchem oraz ograniczoną sprawnością manualną, protetyk słuchu nie dopasuje aparatu wewnątrzusznego. Im mniejszy aparat, tym mniejsze możliwości wzmocnienia sygnału, a także mniejsza bateria, przez co pacjent miałby problem z użytkowaniem takiego urządzenia. Z kolei osobie, która ma niedosłuch umiarkowany i dopiero rozpoczyna przygodę z użytkowaniem aparatów słuchowych, protetyk nie dopasuje aparatu zausznego z większym zakresem wzmocnienia, ponieważ ilość dźwięków docierających do pacjenta mogłaby go zniechęcić do noszenia urządzeń.

Dobrą praktyką pracy w punkcie protetycznym jest zaprezentowanie osobie borykającej się z niedosłuchem więcej niż jednego aparatu słuchowego. W zależności od miejsca, prezentuje się różne modele aparatów tej samej firmy, np. na różnym poziomie technologicznym (a co za  tym idzie z różnej półki cenowej) lub aparaty różnych firm. Różnią się one między sobą np. sposobem przetwarzania sygnałów, dodatkowymi funkcjonalnościami, wielkością baterii  czy rozmiarem aparatu. Dzięki temu pacjent ma pełniejszy obraz i ostatecznie świadomie wybierze takie urządzenie, które mu najbardziej odpowiada.


W czasie procesu dopasowania aparatów słuchowych protetyk słuchu podłącza aparaty słuchowe do komputera za pomocą programatora. Następnie, przy użyciu specjalnego oprogramowania do dopasowania aparatów ustawia parametry wzmocnienia, w odniesieniu do wyników badań i preferencji pacjenta. W oprogramowaniu tym uwzględnione są specjalne automatyczne metody dopasowania aparatów słuchowych, które uwzględniają np. dane o ubytku słuchu lub zapewniają najlepsze zrozumienie mowy. Protetyk słuchu oczywiście ma możliwość zmiany ustawień wzmocnienia pod oczekiwania i uwagi pacjenta.

Po wstępnych ustawieniach zakłada się aparaty słuchowe na uszy pacjenta, aby ten ocenił czy dźwięki docierające nie są za głośne oraz, czy wysokie dźwięki takie jak np. dźwięk spadających kluczy są dla niego komfortowe. Protetyk słuchu może również wypożyczyć aparat słuchowy pacjentowi, aby ten ocenił jego użytkowanie w sytuacjach codziennych.


Pierwsze testowe dopasowanie aparatów słuchowych odbywa się na uniwersalnych nakładkach, które nie są idealnie dopasowane do przewodu słuchowego pacjenta. Z uwagi na to zaleca się, aby pacjentowi wykonać odlew z ucha, w celu wykonania indywidualnej wkładki usznej, która pozwoli stabilnie utrzymać aparat w uchu, a także pozwoli uniknąć sprzężeń akustycznych.

Jeśli pacjent zdecyduje się na zakup aparatu słuchowego, podczas jego odbioru otrzyma wszelkie instrukcje dotyczące obsługi aparatów słuchowych, a także umawiany jest na wizyty kontrolne, na których np. oczyszcza się aparaty i wkładki lub koryguje się ustawienia.

O autorze

Natalia
Natalia, Test Engineer
Absolwentka Protetyki Słuchu i Akustyki na UAM w Poznaniu. W Demant zajmuje się testowaniem aparatów słuchowych. Fanka skoków narciarskich, karaoke, plotek i Krzysztofa Krawczyka. Muzyka i śpiew towarzyszą jej na każdym kroku. Wolny czas lubi spędzać jeżdżąc na rowerze lub oglądając seriale.