nietypowe_projekty_blog_post_image

R&D – nietypowe projekty (cykl życia baterii ZPower)

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Rita
17.04.2019

W celu dbałości o naszych klientów w R&D przeprowadzany jest specjalny test sprawdzający cykl życia baterii ZPower stosowanych w aparatach słuchowych.

Na początku należy wspomnieć o tym, dlaczego ten test jest tak ważny. Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na polepszenie komfortu życia osób z ubytkiem słuchu mają aparaty słuchowe. Aparaty te są uzależnione od baterii, która je zasila i która wyznacza dobowy cykl działania urządzenia. Ważne jest, aby klient przez cały dzień mógł w pełni korzystać z aparatu słuchowego niezależnie od tego, czy będzie on mu potrzebny tylko do wzmocnienia dźwięku czy też do odsłuchu muzyki poprzez parowanie z iPhonem. Oczywiście im więcej funkcji będziemy używać tym szybciej nastąpi rozładowanie baterii.

Procedura testowa:

Aby przeprowadzić pomiar należało wykorzystać aż 9 komputerów, po jednym na każde urządzenie typu connectivity przypadające na dany aparat.

nietypowe_projekty_w_tekscie

Badamy 9 aparatów, które są położone w stałej odległości od głośnika (jak na zdjęciu). Poniżej znajdują się urządzenia do łączności z aparatami, które co minutę pobierają wartości 4 flag ostrzegających o zużyciu baterii.

nietypowe_projekty_w_tekscie-(1)

Wszystkie aparaty słuchowe zostały przed testem ograne takimi samymi ustawieniami oraz ustawione w tryb max. wzmocnienia, aby maksymalnie rozładowywały baterię. W trakcie testu z głośnika lecą dźwięki odzwierciedlające normalny tryb dnia człowieka (dźwięki rozmów w różnych środowiskach: kawiarnia, klub, praca, dom itp.).

3 aparaty ustawione są w tryb samolotowy (bez możliwości łączenia z urządzeniami typu connectivity np. iPhonami). Zużycie baterii dla tych aparatów jest najmniejsze. Kolejne 3 są sparowane z iPhonami, natomiast ostatnie 3 poza sparowaniem z iPhonami dodatkowo odtwarzają z nich muzykę (muzyka z iPhona jest odtwarzana na aparacie). Baterie dla ostatniej grupy aparatów wykazują najmniejszą żywotność, ich czas pracy jest niemal dwukrotnie krótszy od czasu pracy aparatów ustawionych w trybie samolotowym.

Test ma przede wszystkim sprawdzić jak bardzo bateria degraduje się po 3-4 dniach normalnego użytkowania. Przeprowadza się go aż do całkowitego rozładowania baterii i jest powtarzany 4 razy na tych samych ładowalnych bateriach. Czas trwania całego testu to ok. 2 tygodnie. Wnioski z wykonanych pomiarów pozwolą na porównanie baterii ZPower z innymi ładowalnymi bateriami dostępnymi na rynku.

 

O autorze

Rita
Rita, inżynier testów elektrycznych w dziale R&D
Z wykształcenia mechatronik, z zamiłowania urodzona podróżniczka! Moje mocne cechy: zorganizowanie, pewność siebie, szczerość Motto życiowe: chcieć to móc ! ...a plan na najbliższe lata- zwiedzić jak najwięcej świata :)