Poznajemy najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania w procesie drukowania 3D podczas corocznej sesji szkoleniowej

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
09.09.2020

Jak co roku, wraz z inżynierami z działu Global Engineering & Technology w DGS, miałem możliwość odbyć już piąte, coroczne szkolenie dotyczące wysoko zaawansowanej technologii wytwarzania przyrostowego, potocznie nazywanego drukiem 3D.

Szkoleniu towarzyszyła niemiecka precyzja i skrupulatność, jak również przyjacielska atmosfera i komfortowe warunki, bez narzuconego z góry, ściśle ustalonego harmonogramu. Pozwoliło to nam na dokładne omówienie wszystkiego, co uważaliśmy za ważne i przydatne do rzetelnego wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

Zanim jednak wybraliśmy się na szkolenie, przesłaliśmy organizatorom zakres tematyczny, który chcieliśmy poruszyć i omówić. Tym razem dotyczył on trafnych diagnoz, dzięki którym można zapobiec wystąpieniu awarii, wycofaniu maszyn z użytkowania, a także podjąć się szybkiej i rzetelnej naprawy usterki.

Obowiązkowa pozycja każdego szkolenia to zapoznanie z najnowszymi, często już opatentowanymi, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Już dzisiaj wiemy, że istnieje technologia i model drukarki pozwalający jeszcze bardziej skrócić czas drukowania. Co prawda o kilka minut, ale jeśli pomnożymy sobie ten czas przez kilkadziesiąt wydruków realizowanych na wszystkich maszynach, to w skali tylko jednej zmiany produkcyjnej czy jednego dnia pracy minuty zmieniają się w godziny. Stanowi to więc ogromną zmianę przybliżając sukcesywnie do kolejnych rekordów produktywności.

I tak, w jednym z modeli drukarek, obszar roboczy (powierzchnia wydruku) został powiększony o ponad 100%, pozwalając przy zredukowanym czasie procesu na wytwarzanie jeszcze większej ilości modeli w oparciu o jeden i ten sam wydruk produkcyjny. Należy również wspomnieć o zastosowaniu najnowocześniejszej technologii projekcji obrazu. Jest to projektor w technologii XPR nazywanej również pixel shifting w rozdzielczości 4K 3840x2160. Z racji wspomnianej szybkości model ten został nieoficjalnie ochrzczony jako „Czarna Mamba” (najszybszy wąż na świecie).

szkolenie_najnowsze_technologie_3d_1

Na zdjęciu: porównanie obszaru wydruku najnowszej maszyny (po lewej) z wcześniejszą wersją (po prawej).

Dla porównania, inny model drukarki 3D (kombinacja możliwości w zakresie czasu procesu i ilości drukowanych modeli) posiada również projektor 4K, ale o niższej rozdzielczości wynoszącej 2560x1600 px.

Jasno wynika z tego, że technologia XPR w najnowszej generacji drukarek 3D, może okazać się nieocenionym ogniwem dla jeszcze bardziej optymalnej, szybszej i elastycznej realizacji produkcji w obszarze naszej firmy.

Ciekawostką może być również fakt, że dzisiejsza technologia maszyn 3D teoretycznie pozwala na realizację w kilka minut, tego co obecnie zajmuje nam aż kilkadziesiąt minut.

Nie ma jednak na rynku technologii żywicy polimerowej, z której drukujemy obudowy i wkładki, pozwalającej na tak szybkie drukowanie. Innymi słowy, naświetlany materiał i zachodzące reakcje chemiczne nie są na tyle szybkie, aby pierwsza warstwa została utwardzona, zanim druga (kolejna) zacznie być naświetlana i przyłączana do pierwszej.

Po szkoleniu znalazł się również czas na zwiedzenie muzeum Mercedesa w pobliskiej miejscowości Stuttgart. Jest to niewątpliwie wspaniałe miejsce do zapoznania się z historią motoryzacji i możliwość zobaczenia wspaniałych modeli samochodów z różnych lat produkcji.

szkolenie_najnowsze_technologie_3d_2


O autorze

Adam
Adam, senior production support engineer
W Demant od 2014 roku. Najbardziej interesuje go technologia drukowania 3D , innowacyjne technologie oraz lean manufacturing. Prywatnie miłośnik piłki nożnej dobrego kina oraz książek o tematyce militarnej i sensacyjnej.