wywiad_z_clausem7_blog_post_image1

Historia Fundacji Williama Demanta - właściciela holdingu Demant

Czas czytania artykułu: 3 minuty
by Adam
18.12.2020

Czy możesz mi opowiedzieć o przykładach zaangażowania charytatywnego członków rodziny Demant?

Tradycja pomagania ludziom przez rodzinę Demant ma długie korzenie. Wyobraź sobie, że w 1888 roku wujek Hansa Demanta założył rodzaj fundacji, która była powiązana z posiadanymi przez niego nieruchomościami w Odense. Wuj Hansa miał kilka posesji, gdzie np. sprzedawał rowery, a pozostałe wynajmował. Dochód z tego wynajmu szedł w formie darowizny na rzecz fundacji. Księgowa raz w roku dzieliła dochód na 7 części, z których 6/7 trafiało do siostrzeńców i siostrzenic. Resztę rozdawano robotnikom z miasta.
Oczywiście nie ma to bezpośredniego związku z Fundacją Williama Demanta, ale warto o tym wspomnieć.

Pamiętam, że Ida Demant też była zaangażowana w działalność charytatywną.
Zgadza się. Żona Williama - Ida, często angażowała się w działania na rzecz potrzebujących. Na przykład podczas II Wojny Światowej razem z arystokratkami wykonywała prace ręczne na rzecz najbardziej potrzebujących ludzi.

wywiad_z_clausem7_blog_post_image3

Ida i William - 1918 r.

Co możesz powiedzieć o korzeniach Fundacji Williama Demanta?
Korzenie Fundacji tkwią w idei zabezpieczenia przyszłości firmy. Pod koniec lat pięćdziesiątych William zaczął się zastanawiać co zrobić, aby firma mogła dalej funkcjonować po jego śmierci, a pracownicy mogli zachować pracę. Początkowo William marzył o przejęciu firmy przez jego dzieci. Do tego czasu firma stała się globalna, co wiązało się z nowymi wyzwaniami. William widział jednak, że jego dzieci nie są przygotowane merytorycznie aby kierować firmą.

Pojawiło się wyzwanie polegające na tym, kto pokieruje firmą i zapewni jej przyszłość?
Dokładnie. Dlatego szukał rozwiązań. Jeden z kupców z Kopenhagi i przyjaciel Williama zasugerował Williamowi utworzenie fundacji, która zabezpieczy przyszłość firmy. Pomysł ten miał na celu uczynienie przejrzystości właścicielstwa, skoncentrowanego na spójnej strukturze, dającego w efekcie stabilność. Okazuje się, że ta forma naprawdę zapewniła stabilność, więc była to bardzo mądra decyzja. W 1957 roku William Demant przeniósł własność firmy na Fundację. Co ciekawe, była to jedna z pierwszych fundacji w Danii, która stała się właścicielem firmy.

Jak Fundacja wygląda dzisiaj?
Fundacja wspiera badania, naukę i edukację w dziedzinie audiologii i aparatów słuchowych, a także wspiera zwykłych ludzi. Szczególnie stara się pomagać osobom z wadami słuchu. Fundacja Williama Demanta wspiera również edukację zagraniczną oraz udziela stypendiów na projekty doktoranckie. Fundacja posiada większość udziałów holdingu Demant.

wywiad_z_clausem7_w_tekscie
W 2019 Fundacja Williama Demanta przekazała 40 milionów DKK na nowe centrum słuchu w duńskim szpitalu.Autor zdjęcia: Adam Mørk.


O autorze

Adam
Adam, Starszy specjalista ds. rekrutacji
Jestem w Demant od czerwca 2016. W HR zajmuję się głównie rekrutacjami. Motywację do mojej pracy czerpię z jej różnorodności i możliwość kontaktu z najlepszymi menedżerami i specjalistami.